HAFTANIN ÖZETİ / 1 - 8 Ağustos 2016Pazartesi, 08 Ağustos 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 1 – 8 Ağustos 2016 Nilgün AHMETBaşbakan Yardımcısı Donçev, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Panos Skurletis ile görüştü. AB Fonları ve Ekonomi Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, Yunanistan'ın Çevre ve Enerji Bakanı Panos Skurletis ile yaptığı görüşmede, "Bulgaristan ve Yunanistan'ın katılımı olmaksızın Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak olası doğalgaz boru hattı güzergahları başarılı olamaz. Önümüzdeki yıllara yönelik doğalgaz sektörünün geleceğini hep birlikte planlayarak, ortaklık yapmayı hedeflememiz önemli" dedi.

***

Bulgaristan-Yunanistan Hükümetlerarası Toplantısı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Ege Denizi'ni Karadenize bağlayacak Burgaz-Dedeağaç hızlı tren bağlantısı planlıyoruz." dedi.

***

AB sübvansiyonları süt üreticilerine satış faturası karşılığında ödenecek. Tarım ve Gıda Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında çiftlik sahiplerinin AB'nden sübvansiyon alabilmeleri için yasal olarak süt sattıklarını ispatlamak için fatura vermek zorunda kalacakları bildirildi.

***

Ahmet Hasanov, Başmüftü Yardımcısı seçildi. Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası 27 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdiği olağan toplantısında şimdiye kadar Sofya İslam Enstitüsü'nde hocalık yapan Ahmet Hasanov'u Başmüftü Yardımcılığı görevine seçti.

***

Bulgaristan Sınırında Kaçakçılara Operasyon. Bulgaristan-Türkiye sınırındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda düzenlenen operasyonda yaklaşık 12 kilogram altın ele geçirildiği bildirildi.

***

Kırcaali Valiliği'nde "Gorna Arda" Baraj Sistemi kurulması projesi görüşüldü. Kırcaali Valisi İliya İliev, "Gorna Arda" Su Enerji Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Werner Casagrande ve Yönetim Kurulu Üyesi Gunter Vayltser ile toplantı gerçekleştirdi. "Gorna Arda" Baraj Sistemi kurulması projesi kapsamında kaskad hidroelektrik santrallerin tasarlanması, kurulması ve devreye sokulmasıyla yükümlü şirketin temsilcileri, gelecekteki yatırım niyetleriyle ilgili detaylar paylaştılar ve projenin nasıl bir tempoda geliştiği hakkında bilgiler verdiler.

***

Bulgaristan sığınmacıların dolaşımını sınırlandıracak. İçişleri Bakanlığı, yasa dışı yoldan ülkeye giren sığınmacıların dolaşım haklarını sınırlandıracak önlemler planladığını duyurdu.

***

Sofya'da 65 kaçak göçmen gözaltına alındı. Başkent Sofya çapında 2 Ağustos'ta başlayan operasyon Sofya Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra Jandarma Müdürlüğü, Sofya İtfaiye Müdürlüğü, Sofya Bölge Sağlık Müfettişliği, Gıda Güvenliği Ajansı ve Devlet Otomobil Müfettişliği (DAİ) görevlileri tarafından gerçekleştirildi.

***

Makas Sınır Kapısı'nda araç trafiğinin azaltılması için önlemler. Yunan medyalarına göre Kırcaali Valisi İliya İliev'in hükümetle temaslardan sonra hemen tepki vermesi sayesinde trafik yoğun olduğu zaman giriş şeritlerinin biri çıkış şeridi olarak kullanılacak. Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları geçiş yaptıklarında sınır kontrolleri ayrı bir trafik şeridinde yapılacak.

***

Başbakan Borisov, Putin ile telefonda görüştü . Başbakan Boyko Borisov ve Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki enerji projelerini gözden geçirecek çalışma gruplarının oluşturulmasını ele aldılar. Çalışma gruplarında yer alacak uzmanlar, Avrupa Birliği için geçerli kuralların gözetilmesiyle sorunların çözülmesi için imkanları ele alacaklar.

***

FETÖ/PDY şüphelileri sahte çıkış mührü ile Bulgaristan'a kaçmak istediler. FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aranan Samanyolu TV Yönetim Kurulu Başkanı ve Bank Asya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çelik'in ikiz çocukları Hasan ve Hüseyin ile yeğeni Bekir Çelik Kapıkule'den sahte polis çıkış mührü ile Bulgaristan'a kaçmak isterken yakalandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI