HAFTANIN ÖZETİ / 1-7 Eylül 2015Pazartesi, 07 Eylül 2015

HAFTANIN ÖZETİ / 1-7 Eylül 2015Nilgün AHMETTürkiye İle Bulgaristan Arasında Gençlik Zinciri. (1 Eylül) Kırcaalili bir gurup genç, Türkiye ile Bulgaristan Arasında Gençlik Zinciri Projesi çerçevesine Türkiye gezisine hareket ettiler. Bu etkinliğin amacı, Bulgaristan'da yaşayan Türk çocuklarının anadilini sahiplenmelerine ve geliştirmelerine, Türk kültürüyle bütünleşebilmelerine, tarihsel ve kültürel etkileşim aracılığıyla çocukların Türk kültürüne aidiyet duygusu kazanabilmelerine katkı sağlanmasıdır.
***
Bulgaristan sürdürülebilir kalkınma hedeflerine yönelik üstlendiği sorumluluğunu teyit etti. Halk Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva New York'ta düzenlenen IV. Dünya Parlamentoları Başkanları Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin karşı karşıya geldikleri zorluklar ve risklerin, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin bölgesel boyutlarına ağırlık verilme zorunluluğunu getirdiğini belirtti.
***
Savunma Bakanı: Hibrit savaşları tehlikesine karşı acilen konsept hazırlanması gerekiyor. Savunma Bakanı Nikolay Nençev Sofya Akeri Akademisi'nin yeni öğretim yılının açılışında yaptığı konuşmada hibrit savaşları tehlikesine karşı konseptin acilen hazırlanması gerektiğini belirtti. Bakan Nençev, konuyu NATO savunma bakanları düzeyine taşıdı ve Lüksemburg'ta yapılacak AB Savunma Bakanları toplantısının gündeminde dahil edilmesini bekliyor.
***
Ekim ayında lise öğretmenlerinin maaşları artacak. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov bugün Ruse'de, "Öğretmenlerin maaşlarına ekim ayında yükseltilecek" diye bildirdi. Maliye Bakanı Vladislav Goranov'un lise öğretmenleri için 20 milyon levalık bir takviye bütçe sağlanmasını söz verdiği açıklandı.
***
Hükümet Dünya Bankası ile anlaşma memorandumu imzaladı. Avrupa Fonları ve Ekonomi Politikasından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Dünya Bankası'nın Avrupa ve Merkez Asya'dan sorumlu Başkan Yardımcısı Siril Müller, 2014-2020 dönemi için anlaşma, ortaklık ve Avrupa yapısal ve yatırım fonlarının benimsenmesinde destek için bir memorandum imzaladı.
***
Kırcaali Kulübü güreşçileri birçok ödül kazandı. Kırcaali'nin Opılçenko (Hacımehmetler) köyünde kurulan Kırcaali Güreş Kulübü'nün genç güreşçileri Razgrad'ın Tsar Kaloyan (Torlak) İlçesi'nde düzenlenen güreş turnuvasında başarılarına yenilerini ekleyerek birçok ödül kazandı. Melih Metin ve Barış Mehmet, bir birincilik ve bir ikincilik elde ettiler.
***
Mültecilerin ev kiraları Avrupa kaynaklarıyla karşılanacak. Bulgaristan'da sığınmacı merkezlerinde bulunan 800'e kadar mülteci Avrupa kaynaklarıyla. Ev kiralayabilir. Bulgaristan Kızılhaç Örgütü Göç Sorunları Dairesi'nden Mariyana Stoyanova, ülkemizde sığınma hakkını almış mültecilerin söz konusu olduğunu belirtti.
***
Dışişleri Bakanı Mitov: Bulgaristan'ın başlıca önceliği Batı Balkanlar'ın Avrupa entegrasyonudur. "Avrupa Birliği Batı Balkan ülkeri olmaksızın hiç bir zaman bir bütün olmayacak. Batı Balkanlar'dan ülkelerle çalışmak, ortak ulaşım, enerji ve diğer altyapı uygulamalarını geliştirileceği ortamı yaratmak bizim görevimizdir". Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Slovenya'nın Bled şehrinde düzenlenen Stratejik Forumunda yaptığı konuşmada bu açıklamada bulundu.
***
Sofya'da NATO Kuvvet Entegrasyon Birimi (NFIU) kuruldu. Sofya'da Savunma Bakanlığı'nda NATO Kuvvet Entegrasyon Biriminin (NATO Force Integration Unit) resmi açılış töreni düzenlendi.Birimin kurulma kararı Galler'de Eylül 2014'de yapılan NATO zirvesinde alınmıştı.
***
Bulgaristan'da doğalgaz dağıtım ünitesinin oluşturulması için Rusya ile müzakereler yürütülüyor. Sofya'nın Moskova Büyükelçisi Boyko Kotsev RİA Novosti ajansına verdiği demeçte Bulgaristan topraklarında doğalgaz dağıtım ünitesinin(hub) oluşturulmasına yönelik Rusya ile müzakerelerin yürütüldüğünü doğruladı.
***
Sofya'da kimlik kartı olmayan 130 yabancı tutuklandı. Milli güvenlik Devlet Ajansı(DANS) ve İçişleri Baknalığı yetkilileri Çarşamba akşamı Bulgarca bilmeyen ve kimlik kartlı olmayan 130'un üzerinde yabancıyı tutukladı. Bunlardan 125'nin ülkemizde kaçak kaldığına dair bilgiler var.
***
Bulgaristan Rus ambargosundan zararlar için tazminat isteyecek. Tarım Bakanı Desisilava Taneva, Rus ambargosu ve olumsuz uluslararası ekonomik ortamdan dolayı Bulgaristan'da süt sektörünün bir yılda 51 milyon Avro kaybettiğini bildirdi.
***
Rusya Bulgaristan'dan tüm gıda ithalatını yasakladı. Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi'nin (Rosselhoznadzor) ihracat sertifikası sahteciliğinden dolayı Bulgaristan'dan tüm bitkisel gıda alımını geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Yapılan incelemelerde Bulgaristan'ın yeniden ihracat sertifikaları ve diğer belgelerde oynama yaptığı tespit edildi.
***
Stoltenberg: Bulgaristan'ın NATO üyeliği Rusya ile ilişkilerine engel değil. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg BNT devlet televizyon kanalına verdiği demeçte Bulgaristan'ın NATO üyeliğinin Rusya ile ilişkilerini geliştirmesine engel olmadığını belirtti.
***
Bulgaristan'da Türkçe derslerine büyük darbe. Mecliste Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kanunu'nda kabul edilen değişikliklerle okullarda Bulgarcadan farklı olan ana dili dersi, ne zorunlu ders, ne seçmeli zorunlu ders olarak okutulacak. Ana dili dersi ancak öğrencinin tercihi üzerine seçmeli ders olarak okutulabilir.
***
NATO Avrupa'nın 6 başkentinde kurmaylarını kurdu. Sofya'da düzenlenen resmi törende NATO kuvvetlerinin Bulgaristan kuvvetleri ile entegrasyon amacı ile kuvvet entegrasyon biriminin açılışı yapıldı. Törende Cumhurbaşkanı ve Silahlı Kuvvetler Baş Komutanı Rosen Plevneliev, Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, NATO Başkan Yardımcısının siyasi konular ve güvenlik politikasından sorumlu vekili James Appathurai hazır bulundular.
***
Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Bulgaristan'da yaşayan Türk gençlerini ağırladı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Bulgaristan'da yaşayan Türk gençlerini makamında ağırladı. Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Halk Eğitim Şube Müdürü Ergun Aksoy ile Manisa Bal-Göç Derneği Başkanı Mustafa Kader, öğrenciler ve öğretmenler de hazır bulundu.
***
Cumhurbaşkanı Plevneliev vatandaşları hem ülkemizin hem AB'nin birliğini korumaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, 6 Eylül 1885 tarihinde Bulgaristan Prensliği'nin Doğu Rumeli ile birleşmesinin 130. yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada yeni Bulgar devleti ilk ve en büyük meydan okumayı vatandaşlarının ortak çabaları neticesinde aştığını belirtti.
***
CIA Bulgaristan nüfus sayımı verilerine düzeltme yaptı. ABD Merkez İstihbarat Teşkilatının (CIA) internet sayfasında yayınlanan verilere göre Bulgaristan'ın nüfusu 2015 yılı yazında 7 milyon 186 bin 893.

YAZARIN DİĞER YAZILARI