HAFTANIN ÖZETİ / 10 - 17 Nisan 2017Pazartesi, 17 Nisan 2017

HAFTANIN ÖZETİ / 10 – 17 Nisan 2017Nilgün AHMETİstanbullu ressam Semra Sonya Doğan Ak, Kırcaali'de "Benim Alis'imin Harikalar Diyarı" sergisini açtı. Kırcaali'de KRIG Sanat Galerisi'nde İstanbullu ressam Semra Sonya Doğan Ak'ın "Benim Alis'imin Harikalar Diyarı" isimli resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Kırcaali doğumlu ressamın 7 Nisan 2017 Cuma günü açılan sergisi, büyük ilgi gördü.

***

Bulgaristan'ın Kamu Denetçisi, Müslümanlara yardım paketleri dağıttı. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, 6 Nisan 2017 Perşembe günü il merkezi Tırgovişte (Eski Cuma) şehrinde bulunan Saat Cami'de ihtiyaç sahibi kişilere yardım paketleri dağıttı. Bağış takdimi sırasında Maya Manolova, "Dünyanın iki büyük dini İslam ve Hıristiyanlık bence bir konuda birbirine benziyor ki, iki din de merhameti bir değer olarak paylaşıyor" dedi.

***

Üç şirket, 5,5 milyon levanın üzerinde yatırım yapacak. Ekonomi Bakanı Teodor Sedlarski, düzenlenen törenle Agripres Service, Kuestars Bulgaria ve Scale Focus şirketlerine A Sınıf Yatırım sertifikası verdi. Bu şirketlerin toplam 5,57 milyon leva değerindeki yatırım projeleriyle önümüzdeki 3 yıllıık bir süre içinde 345 kişiliye istihdam sağlaması bekleniyor.

***

Yıllık Kuran Kursu öğreticilerine seminer verildi. 7-9 Nisan 2017 tarihlerinde Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesi binasında Yıllık Kuran Kursu öğreticiliği yapan bayanlara yönelik 3 günlük seminer gerçekleştirildi. Böyle sorumluluk gerektiren görevde bulunan bayanları bir araya getiren seminerin amacı, deneyim değişiminde bulunmaktı ve bu yüzden onlardan bazıları faaliyetiyle ilgili slayt gösterisi yaptılar.

***

AK, Bulgaristan'ın sera gazı kotalarının dağılımı yönündeki önerisini onayladı. Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Avrupa Komisyonu İklim Genel Müdürlüğü'nün Bulgaristan'ın 2013-2020 Dönemi Ulusal Yatırım Planı doğrultusunda 2016 yılı için ücretsiz olarak tahsis edilen sera gazı kotalarının dağılımı yönündeki önerisini onayladığı bildirildi.

***

Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi heyeti, Makedonya'yı ziyaret etti. 5, 6 ve 7 Nisan 2017 tarihlerinde Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi (NSROB) heyeti Makedonya'ya üç günlük ziyarette bulundu. Üsküp ve Ohri şehirlerini ziyareti kapsamında Bulgaristan'daki dini cemaatlerin temsilcileri oradaki Protestan, Katolik ve Müslüman topluluklarının temsilcileriyle görüştüler.

***

HÖH, GERB partisine 2018 yılına kadar ortak bir yönetim programı teklif etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı Meclis binasında Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin yönetimi ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada HÖH'ün GERB'e ülkenin 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevini tamamlayıncaya kadar ortak bir programla yönetilmesi üzere Parlamenter çoğunluk oluşturulması teklifinde bulunduğunu bildirdi.

***

Bulgaristan'da savunma krizi. Savunma Bakanı Stefan Yanev "Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri, NATO kapsamındaki ulusal bağımsızlık ve kolektif savunma alanındaki katkısı konusunda, üzerine düşen anayasal görevini sadece kısmen yerine getirebiliyor" diye konuştu.Silahlı Kuvvetlerin 2016'daki sorunları ve genel durumuna ilişkin raporu yorumlayan Yanev, ordunun güvenliği sağlayacak kapasitesinin altında olduğunu söyledi.

***

GERB ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu, hükümet programını açıkladı. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler koalisyonu başkanları, ülkeyi 2021 yılına kadar yönetmeye azimli oldukları hükümet programını tamamladıklarını açıkladılar. Bu yüzden de hükümet programının sembolik olarak 21.sayfalık olduğu anlaşıldı.

***

Başsavcı, DOST Birliği'nin şikayeti üzerine seçim sonuçlarını mahkemeye vermeyi reddetti. Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada Başsavcı Sotir Tsatsarov'un Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Birliği koalisyonunun şikayeti üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Parlamento seçim sonuçlarına itiraz etmeyi reddettiği bildirildi.

***

İş dünyası kıdem tazminatı ödeneğinin kaldırılmasını talep etti. Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB), Ekonomi Bakanı'na iş dünyası açısından önemli konularda teklifler yaptı. Bu teklifler Ulusal Ekonomi Konseyi'nin bugünkü oturumuyla ilgili yapıldı. AİKB Başkanı Vasil Velev, Bakanlar Kurulu'nun 17 Ocak 2017 tarihinde kabul ettiği bir kararname ile ödenen kıdem tazminatı ödeneğinin iptal edilmesine ilişkin karar taslağı önerdi.

***

Kırcaali Psikiyatri Hastanesi binasını onarımı için kaynak sağlandı. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada Bakanlar Kurulu'nun 12 Nisan 2017 tarihli kararnamesiyle Sağlık Bakanlığına iki tedavi kurumunun onarımı için mali kaynak tahsis ettiği bildirildi. Onarım yapılacak tedavi kurumların Silistre Hastanesi ve Kırcaali Devlet Psikiyatri Hastanesi olduğu belirtildi.

***

Ülkede işsizlik oranında azalma kaydedildi. İstihdam Ajansı'ndan verilen bilgiye göre Mart ayında ülkede bulunan iş bürolarına kayıtlı işsiz sayısı 261 771 kişidir. Bundan önceki aya kıyasla işsizlerin sayısı 7871 kişi azalırken 2016 yılının Mart ayına kıyasla ise 62 538 kişi veya yüzde 19,3 oranında azaldı.

***

Borisov, Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile telefonda görüştü. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada GERB Genel Başkanı Boyko Borisov'un Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi. İkisinin mülteci akınının üstesinden gelinmesi ve Bulgaristan-Türkiye sınırının korunması konusundaki iki ülkenin üstlendiği taahhütleri teyit ettiği belirtildi.

***

IMI Bulgaria Şirketi, Botevgrad'da 400 işçi kapasiteli yeni fabrika açtı. Ekonomi Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre otomotiv elektronik parça üretimi yapan Integrated Micro Electronics (IMI) Bulgaria Şirketi, Botevgrad şehrinde 400 kişiye istihdam sağlayacak yeni bir fabrika açtı. 12 Nisan 2017 Çarşamba günü düzenlenen açılış töreninde Ekonomi Bakan Yardımcısı Lıçezar Borisov da hazır bulundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI