HAFTANIN ÖZETİ / 11 - 18 Ocak 2016Pazartesi, 18 Ocak 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 11 – 18 Ocak 2016Nilgün AHMETSvilengrad Gümrük Müdürlüğü, Filibe ve Burgas Gümrüklerinin bünyesine geçti. Plovdiv (Filibe) Gümrük Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre Maliye Bakanı Vladislav Goranov'un emirnamesiyle 11 Ocak 2016 tarihinde Kaptan Andreevo sınır gümrüğünün de bağlı olduğu Svilengrad Gümrük Müdürlüğü ve Serbest Bölgesi Gümrük Müdürlüğü kapatıldı.

***

Mestan'ın korumalarının kaldırılması olayının araştırılması istendi. Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) Partisi Başkanı ve Reformcu Blok Koalisyonu Eşbaşkanı Radan Kınev, Hak ve Özgürlükler Hareketinin (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın eski Başkan Lütfi Mestan'a karşı eleştirisel konuşmasını duyurduğu 22 Aralıkta Cumhurbaşkanlığına bağlı Ulusal Koruma Servisi (NSO) korunmasının alınması kararının bir Meclis komisyonu tarafından araştırılmasını istedi.

***

BAL-GÖÇ'ün de uygulayıcılarından birisi olduğu "Hazinelerin Kilidini Aç" projesinin açılış toplantısı yapıldı. Proje "İnsan Hakları, eşitlik ve kültürler arası diyalog" ana temalarını içeriyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından desteklenen; Platform AGORA - Sofya ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği BAL-GÖÇ - Bursa ile ortaklık içinde uygulanmakta olan "Hazinelerin Kilidini Aç" Projesinin açılış toplantısı 09.01.2016 Bursa Gold Majesty Hotel'de 70 kişilik seçkin bir katılımla gerçekleştirildi.

***

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında uluslararası anlaşma. TBMM Avrupa Birliği (AB) Uyum Komisyonu, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan Arasında Polis ve Gümrük İşbirliği Ortak Temas Merkezi Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Anlaşma ile Notaların Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarı'sını benimsedi.

***

Borisov, "Müslümanların nerede ve nasıl eğitim aldıkları neden bilinmesin?". 13 Ocak 2016 tarihinde Mecliste milletvekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan Müslümanlarının ne şekilde ve nerede eğitim gördükleri ve diplomalarını hangi kurumlardan aldıkları konularının ele alınması üzere Meclisin Başkanlık Divanının toplantıya çağrılmasını istedi.

***

Mestan, kendisini casuslukla suçlayan herkese karşı dava açacak. Bağımsız milletvekili Lütfi Mestan, Mecliste basına yaptığı açıklamada Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) ihraç edilip Başkanlıktan alınması ile ilgili olaylardan dolayı basın temsilcileri dahil, kendisinin Türkiye lehine casusluk ve vatan haini olduğunu iddia eden tüm tüzel ve gerçek kişiler hakkında avukatlarının somut bilgi topladıklarını bildirdi.

***

Bulgaristan ve Çin teröre karşı anlaştı. Pekin'i ziyarette bulunan Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova ve Çin Kamu Güvenliği Bakanı Guo Shengkun suç önleme ve suçla mücadele alanında işbirliğine dair ikili anlaşma imzaladılar.

***

Borisov, Türkmenistan Başbakan Yardımcısı Şamuhamet Durdiliev ile görüştü. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve İnşaat Bakanı Şamuhamet Durdiliev ile yaptığı görüşmesinde üzerinde durulan konulardan biri altyapının gelişimi ve bu alanda işbirliği imkanları oldu.

***

Gülbiye nine 109 yaşını doldurdu. Razgrad İli'nin en yaşlı kişisi olan ve İsperih İlçesi'nin Sveştari köyünde yaşayan Gülbiye Ömer 15 Ocak'ta 109 yaşını doldurdu. Yaşlı nine doğum gününü kendisine bakan torunlarıyla birlikte kutladı.

***

MGD'den belgesel filmli proje kapanışı. Mudanya Gazeteciler Derneği'nin, Avrupa Birliği'nden sağladığı destekle Bulgaristan'da Bulgar Gazeteciler Birliği ile ortaklaşa 15 aydır yürüttüğü "Yerel Medyanın AB ile Uyumu" adlı projesi hazırlanan belgesel filmin gösterimiyle sona erdi.

***

Mustafa Bayramali'nin İkinci Öykü Kitabı. Kırcaali'li avukat yazar MUSTAFA BAYRAMALİ ilk dönemde yazdığı öykülerini "Şahin Yuvası" kitabında topladı. Daha sonraki yazdıklarını da, yakında basından çıkan ikinci kitabı "Mevsim Artık Sonbahar" adı altında okuyuculara sundu.

***

"Gençlere Eğitim ve İstihdam" projesi uygulamada . 13 Ocak'tan itibaren İstihdam Ajansı, 29 gence maaş ödenmesi için 30 milyon levanın sağlanacağı "Gençlere Eğitim ve İstihdam" projesini uygulamaya başladı. Ülke çapındaki bütün İş Büroları tarafından iş arayan gençlerin yanı sıra projeye aday işverenlerin başvurularının kabulüne de başlandı.

***

Bulgaristan'ın AB'ye ihracatı Ocak - Ekim 2015 döneminde yıllık bazda % 9 arttı. Bulgaristan'ın AB'ye ihracatı Ocak - Ekim 2015 döneminde yıllık bazda % 9 artarak 24.4 Milyar Bulgar Levasına ulaştı. Bulgaristan'ın AB'ye ihracatının % 69.2 pay sahibi olan olan ana ticaret ortakları Almanya, İtalya, Romanya, Yunanistan, Fransa ve Belçika olarak açıklandı.

***

Dünya Bankası, Bulgaristan'ın 2016 GSYİH büyüme beklentisini % 2.2'ye yükseltti. Dünya Bankası, Bulgaristan'ın GSYİH büyüme beklentisini % 0.2 arttırarak % 2.2 olarak açıkladı. Dünya Bankası'nın Bulgaristan GSYİH büyümesine yönelik olan yeni beklentisi, hükümetin 2016 yılı için revize edilmiş GSYİH büyüme beklentisine çok yakın. % 2.1.

***

Bulgaristan plakalı bir TIR'da saklanan 45'i çocuk 106 mülteci yakalandı. Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri İstanbul'dan Bulgaristan'a yük götüren TIR'ın dorsesine yapılmış özel bölümde havasızlıktan boğulmak üzere 45'i çocuk toplam 106 Suriyeli mülteci yakalandı. Kaçakları taşıyan TIR sürücüsü, yanındaki arkadaşı ve eskortluk yapan otomobil sürücüsü ile yanında bulunan bir kişi gözaltına alındı.

***

HÖH heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Eşbaşkanı Ruşen Riza, beraberinde milletvekilleri Saliha Emin ve Erdinç Hayrullah ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun daveti üzerine Ankara'yı ziyarette bulundular.

***

Kapitan Andreevo Sınır Kapısı Sular Altında Kaldı. Yoğun kar yağışı nedeniyle Svilengrad ilçesindeki bir dere taştı. Taşkın yapan dere sularının bir kısmı Bulgaristan'ın Türkiye sınırındaki Kapitan Andrevo Sınır Kapısı'ndaki tır gümrük sahasını da kapladı. Kantar ve işlem yapılan peronların suyla dolması sonucu Bulgaristan tır giriş ve çıkış işlemlerini durdurdu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI