HAFTANIN ÖZETİ / 11-18 Ağustos 2014Pazartesi, 18 Ağustos 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 11-18 Ağustos 2014  Sebahat NECİBBaşkan Hasan Azis'ten, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanına ziyaret. Tekirdağ'ın Bulgaristan'daki kardeş şehri Kırcaali'nin Belediye Başkanı Hasan Azis beraberindeki heyetle Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ı ziyaret etti. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'tan belediye çalışmalarıyla ilgili bilgiler alan Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis görevde olduğu 11 yıldan bu yana yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi ve Tekirdağ ile kardeş olma sürecini anlattı.

***

Bulgaristan'daki ekonomik kriz. Bulgaristan'ın önde gelen banka sahiplerinden Tzvetan Vasilev'in Interpol tarafından kırmızı bültenle arandığı açıklandı. Bulgaristan Başsavcılığı, Vasilev'in, ülkenin dördüncü en büyük bankası olan Korporatif Ticaret Bankası'nı (TKB) hortumlamaktan arandığını bildirdi. Savcılığın açıklamasına göre Vasilev, KTB'nin kasa müdürü Margarita Petrova ve idari müdürü Orlin Rusev'e banka rezervinden yasal olmayan yoldan 100 milyon avro para çekmeleri talimat vermiş.

***

Bulgaristan Gümrükler Genel Müdürü görevinden istifa etti. Bulgaristan'da adı skandallara karışan Gümrükler Genel Müdürü Pavel Tonev istifa etti. Siyasi ve ekonomik krizde bulunan ülkede 5 Ekim'de yapılacak erken parlamento seçimini hazırlamakla görevli geçici hükümetin Maliye Bakanı Rumen Porojanov, Tonev'in istifasının kabul ettiğini bildirdi. Çalışmalarının başarısızlığını kabul ederek istifa eden Tonev'in yerine kurumun eski müdürü Vanö Tanov atanacak.

***

101 yıllık fotoğrafın sırrı. Ağırlıklı olarak Balkan Türkleri ve Türkiye'deki göçmenlere yönelik yayın yapan Rumeli dergisi bir gazetecilik başarısına daha imza attı. Derginin bir süre önce yayımlanan 34. sayısında, Edirne Muharebesi sırasında esir düşen bir gazinin kampta çektirdiği fotoğraf ile hikayesi yer aldı. Duayen gazeteci Mehmet Türker'in imzasını taşıyan "Gazallarlı Bir Gazi: Ürkülü Mümün Aga" başlıklı haber, 101 yıl önceki olaya ışık tutuyor.

***

GERB lideri Boyko Borisov: "Seçimlerden sonra tek başına iktidar olmazsak, hükümet kurmayacağız". Bulgaristan'da birinci parti olan Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) lideri Boyko Borisov, erken genel seçimlerden sonra Mecliste çoğunluğu sağlayacak sayıda milletvekilleri olmazsa, hükümet kurmayacaklarını kaydetti. Bulgaristan Ulusal Televizyonuna Borisov, "5 Ekimde yapılacak seçimlerden sonra 121 milletvekilliye sahip olmazsak, GERB hükümet kurmayacak" dedi.

***

Kamuoyu araştırmasına göre seçimlerde GERB ve HÖH partileri oylarını arttıracak. Avrupa Komisyonu Milletvekilliği Seçimleri sonuçları göz önünde bulundurulursa, GERB partisinin büyük bir farkla erken seçimleri kazanması ihtimali oldukça yüksek. Ankete katılanların yüzde 23'ü Genel Seçimlerin şimdi yapılması halinde oyunu GERB'e vereceklerini söyledikleri açıklandı. Yaklaşık yüzde 16 oranında BSP ve yüzde 8'inin de Hak ev Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisine oy kullanacakları belli oldu.

***

Kırcaalili ozan Osman Cavlak'ın ilk albümü çıktı. Kırcaalili saz şairi Osman Cavlak'ın albüm çıkartma hayali gerçekleşti. Kendi mali imkanlarıyla sözleri kendisine ait 12 türkünün stüdyo kayıtlarını yaptı.

***

Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, HÖH milletvekili aday adayı olarak gösteriliyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, partinin il çapındaki ilçe teşkilatlarında yapılan toplantılarda erken genel seçimlere yaklaşık 30 milletvekili aday adayı gösterildiğini bildirdi. Bu adaylar arasından HÖH Kırcaali İl Teşkilatı toplantısında seçilecek 10 ismin yer alacağı listenin partinin milletvekili aday listesinin oluşturulmasında son kararı alacak Merkez Seçim Kurulu'na gönderileceği belli oldu.

***

Bulgaristan'da Erken Genel Seçim hazırlıkları. Ülkede 5 Eylül'de başlayacak seçim kampanyasına ilişkin kuralları açıklayan komisyon, siyasi partilerin tüm finansmanının mercek altında alınacağını duyurdu. Buna göre, partiler ve bağımsız adaylar yurt dışından finansal yardım alamayacak. Kampanya finansmanı yalnızca siyasi örgütlerin kendi kaynakları ve kişisel bağışlardan sağlanabilecek. Tüzel kişilerin, dini örgütlerin, yabancı vatandaşlar ve yabancı diplomatik temsilciliklerin, hükümetler ve sivil toplum örgütlerinin Bulgar siyasi partilerinin kampanya finansmanına katkıda bulunmaları da yasaklandı.

***

Bulgaristan'da 700 koyun telef oldu. Bulgaristan Gıda Sağlığı Kurumu Müfettişi İliyan Boykovski, hastalığın Yunanistan'dan gelen sineklerden ülkenin 18 bölgesinde 300'e yakın çiftlikteki hayvanlara bulaştığını söyledi. Çiftçilerin maddi kayıplarının büyük olduğunu kaydeden Boykovski, Tarım Bakanlığı'nın hastalıkla mücadele için ayırdığı 225 bin avroluk bütçenin son derece yetersiz olduğunu belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI