HAFTANIN ÖZETİ / 11-18 Mayıs 2014Pazar, 18 Mayıs 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 11-18 Mayıs 2014 Sebahat NECİBKaramantsi köyünde Bulgarlaştırma süreci mağdurları anıldı. Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu gerçekleştirilen köy şenliği kapsamında Bulgarlaştırma sürecinin 30.yılında asimilasyon politikası mağdurları da anıldı. Anma töreni, "Bulgarlaştırma Sürecine Hayır" sloganı altında gerçekleşti.

Dile kolay tam 30 yıl. O yıllarda Bulgaristan Türk azınlığının yaşadıklarını ateş düştüğü yeri yakar misali tabi ki en iyi onlar bilir, yüzbinlerce Türk'ün isimleri zorla değiştirilmesi, göçe zorlanılması, toplama kamplarına gönderilmesi ve buna benzer birçok akıl dışı şeyler yaşanmıştır. Birikimlerini bir çırpıda bırakarak, bayrak ve vatan aşkı için yerinden yurdundan bir battaniye ile ayrılan, hiç görmediği halde gelir gelmez ülkenin bayrağına toprağına birlik ve beraberliğine sahip çıkan böyle başka bir millet var mı?

***

İspanyol Basını: Türkler Şimdiden AB İçinde. AB üyesi Bulgaristan'daki etkili Türk azınlığı, İspanya'nın en büyük gazetesi El Pais'te geniş bir habere konu oldu. "Türkler şimdiden AB içinde" ifadesini kullanan gazete, AB üyesi Bulgaristan'ın doğu bölgesi için "Bu, AB'nin doğu sınırıdır. Gerçekte Türkiye'nin AB'deki küçük bir parçasıdır" dedi.

Ne mutlu bize ki, Türkiye'nin AB'deki küçük bir parçası olabildiysek. Halk arasında zaten Kırcaali'ye küçük İstanbul deniyor.

***

Yabancı tur operatörler, Kırcaali bölgesini ziyaret etti. Almanya, Hollanda, İspanya, Türkiye ve Yunanistan'dan tur operatörler Doğu Rodopların eşsiz benzersiz doğasıyla tanışmak üzere bölgeyi ziyaret ettiler. Tur operatörler, iki gün süren gezi esnasında Perperikon Kalesi, Tatul köyü yanındaki Orfeyus Tapınağı, Şeytan Dere geçidi, Studen Kladenets (Soğuk Pınar) Barajı duvarının alt tarafında bulunan aşındırıcı maddeler yatağını, Elmalı Baba Tekkesi, Harman Kaya Tapınağını ziyaret ettiler. Ayrıca Kırcaali'deki ortaçağından kalma Sveti Yoan Predteça Manastırı ve Kirkovo'nun Podkova (Nalbantlar) köyündeki 15.yüzyıldan kalma ahşap Yedi Kızlar Camisini ziyaret ettiler.

Bölgemizde gerçekten görülmeye değer yerler var. Bunlardan biri de Yedi Kızlar Camisi'dir.

***

İçişleri Bakanlığı'na bağlı Psikoloji Enstitüsünden uzmanlar Cebel vatandaşlarıyla görüştü. Üç psikoloji uzmanından oluşan bir ekip Cebel'de işlenen dehşet verici ikili cinayetin şokunu atlatmaları için öldürülen anne ve küçük kızının yakınları, tanıdıkları ve komşularına yardımcı olmak üzere kasabaya geldiler.

Bu dehşet verici ikili cinayet bölge halkını derinden yaraladı. Umarın bir daha böyle olaylar yaşanmaz.

***

Medrese davasının kararı 16 Haziran'da açıklanacak. Bölge Mahkemesi'nde Başmüftülüğün Kırcaali medresesinin iadesi için yürüttüğü davanın üçüncü ve son duruşması gerçekleşti. İki tarafı dinleyen mahkeme heyeti konu ile ilgili kararını 16 Haziran 2014 tarihinde açıklayacağını bildirdi.

Büyük gün 16 Haziran 2014. Her ne kadar da umutsuz olsam, Allah'tan umut kesilmez ve hak yerini bulur.

***

Kırcaali'de feci kazada bir genç hayatını kaybetti. Kırcaali Veselçane semtinde 25 yaşında bir genç trafik kazasında hayatını kaybetti. Kaza tanıkları, hayatını kaybeden gencin, kırmızı BMV markalı arabasını saatte en az 170 km süratle kullandığını söyledi.

Allah rahmet eylesin, ailesine ve sevdiklerine sabır versin. Gurbet ellerde çalışıp kazancını biriktirerek aldığı araba maalesef hayatını çaldı. Gencecik bir can daha hayatının baharında terk etti bu dünyayı.

***

Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Varna seferleri 30 Haziran'da başlıyor. Turizm sektöründen sorumlu Bakan Yardımcısı Branimir Botev, İstanbul-Varna seferinin THY tarafından organize ve finanse edildiğini kaydederek, Bulgaristan'ın ise sadece havaalanı hizmeti sağlayacağını söyledi. Branimir Botev, THY'nin uçuşları ile Varna'nın İstanbul üzerinden dış hatlara açılacağını ifade ederek, "Filibe'deki havaalanının potansiyeli üzerinde de ciddi düşünmemiz gerekiyor" dedi.

Umarım en yakın zamanda Filibe-İstanbul seferleri başlar. Böylece İstanbul Avrupa yakasına ulaşmak sadece 3 saatimizi alacak.

***

Sivil toplum kuruluşlarından, çocukların siyasi propaganda aracı olarak kullanılmasına tepki. "Ulusal Çocuk Ağı" sivil toplum örgütü çatısı altında birleşen dernekler, devlet kurumlarına gönderdikleri mektupta, seçim öncesinde partilerin çocukları siyasi propaganda kliplerinde kullanıldığını belirterek önlem alınmasını istedi.

Çocukları siyasi amaçlar için kullanmak çok çirkin bir davranış. Bu yüzden tüm sivil toplum kuruluşlarını, çocukları düşünüp böyle bir çağrıda bulundukları için tebrik ediyorum.

***

Kırcaali Merkez Camii'nde Soma'da hayatını kaybeden madenciler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Cuma namazı sonrası Kırcaali Merkez Camii'nde Türkiye'nin Manisa iline bağlı Soma ilçesinde kömür madeninde hayatını kaybeden madenciler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Yüzlerce Müslüman Türk, hayatını kaybeden madencilerimiz için dua okudular ve yaralılara acil şifalar dilediler.

Manisa'nın Soma ilçesindeki kömür madeninde hayatını kaybeden madencilerimize Allah'tan rahmet, başta aileleri olmak üzere tüm yakınları ve milletimize sabır ve başsağlığı diler, yaralı kardeşlerimize sağlığına kavuşmalarını temenni ederim. Biz uzaktakiler her ne kadar da kilometrelerce uzağınızda olsak, bir o kadar kalben yakınınızdayız. Türkiye'ye bir taş atılsa, bizler acısını ta kalbimizin en derininde hissederiz. Uzaktayız ama kalbimiz bir, kanımız bir!

YAZARIN DİĞER YAZILARI