HAFTANIN ÖZETİ / 11 -18 Temmuz 2016Pazartesi, 18 Temmuz 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 11 –18 Temmuz 2016 Nilgün AHMETİran ve Bulgaristan'dan yatırım atağı. Bulgaristan Başbakanı 11 Temmuz'da gittiği Tahran'da iki ülke arasında üç alanda mutabakat zaptı imzalandı.İran Birinci Başkan Yardımcısı İshak Cihangiri Tahran ve Sofya arasında özellikle siyaset ve ekonomide ikili ilişkileri geliştirmek için kararlı olduklarını vurguladı.

***

DOST partisi, mahkeme kaydının reddedilmesine itiraz etti. Lütfi Mestan'ın kurduğu Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi 11 Temmuz'da Sofya Şehir Mahkemesi'nin partinin tesciline ilişkin başvuruya ret kararına karşı Yüksek Temyiz Mahkemesi'ne itiraz dilekçesi sundu.

***

Bulgaristan vatandaşlarının dörtte üçü Anayasa'yı okumamıştır. Bulgaristan Kamuoyu Araştırması Milli Merkezi'nin bu yılın Mayıs ayında yaptığı bir araştırmaya göre Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 76'sı Anayasa'yı okumamıştır. Ankete katılanların yarısı, şu an faal olan Anayasa'nın ne zaman kabul edilmiş olduğunu bilmiyor, onların yaklaşık yüzde 60'ı ise sivil haklarını bilmiyor.

***

Bulgaristan, İran'a bal ihracatı yapacak. Bulgaristan, İran'a Bulgar ürünü bal ihracatına ilişkin prosedür başlattı. Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, İran İslam Cumhuriyeti Tarım Bakanı Mahmud Hocati'ye prosedürün başlatılması üzere mektup sundu. İki bakan arasındaki görüşme Başbakan Boyko Borisov'un başkanlığında Bulgaristan hükümeti heyetinin Tahran'a ziyareti kapsamında gerçekleşti.

***

Bulgaristan'da konutlar AB ortalamasından daha büyük hızla pahalılaşıyor. Bulgaristan'daki konut fiyatları AB ortalamasından daha yüksek hızla zamlanıyor.Bizdeki konut pahalılaşması, % 3.1 oranında kalıcı bir büyümenin kaydedildiği 2015'in son çeyreğine göre %1.1'dir.

***

2015 yılında yaklaşık 30 000 Bulgaristan vatandaşı yurtdışına göç etti. 2015 yılında 25 bin yabancı, Bulgaristan'da yaşamayı tercih etmiş. Bunlardan dörtte biri Türkiye, yüzde 15'i Suriye ve yaklaşık yüzde 14'ü Rus Federasyonu vatandaşıdır.

***

Bulgar ve İran uzmanları, nükleer enerji alanında deneyim değişimi yapacaklar. AB Fonları ve Ekonomi Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ile gerçekleştirdikleri görüşmede nükleer enerji alanında işbirliğin derinleştirilmesi ve daha özel olarak nükleer enerji alanında İran ve Bulgar uzmanları arasında deneyim değişimi yapılmasını ele aldılar.

***

Lütfi Mestan, kendisine Türk casusu diyen Bojidar Dimitrov'a dava açtı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, kendisi hakkında yalan söylediği gerekçesiyle ırkçı tavırlarıyla bilinen tarihçi Bojidar Dimitrov hakkında iftira davası açtı.

***

Bir proje çerçevesinde Bulgaristan'da kültürel oyun ve oyuncaklar araştırılıyor. "Türk Dünyası Çocuk Oyun ve Oyuncakları" projesi kapsamında Kırcaali'yi ziyaret eden Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neslihan Bay, projenin koordinatörü olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlkokul Bölümü Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Bay ile birlikte Bulgaristan'da araştırmalar yaptıklarını bildirdi.

***

Kırcaali Belediye Meclisi, Meclis Üyeleri Etik Davranış ve Siyasi Ahlak Kodeksi kabul etti. Kırcaali Belediye Meclisi 14 Temmuz'da gerçekleşen oturumunda meclis üyeleri oybirliğiyle Etik Davranış ve Siyasi Ahlak Kodeksi kabul etti. Buna ilişkin teklif Meclis Başkanı Raif Mustafa tarafından yapıldı.

***

Yüksek Temyiz Mahkemesi, çifte cinayet işleyen Mert'in 30 yıllık hapis cezasını onadı. Yüksek Temyiz Mahkemesi, Kırcaali İl Mahkemesi'nin 2014 yılında ilçe merkezi olan Cebel (Şeyhcuma) kasabasında Ceylan Yusuf'u ve ardından kızı Ceyda'yı öldüren 20 yaşındaki Mert Mehmet'e verdiği 28 yıllık hapis cezasını onadı.

***

Sakskoburgotski kraliyet ailesine ait olduğunu iddia ettiği mülklerinden birini daha kaybetti. Bulgaristan'ın eski kralı ve eski başbakanlarından Simeon Sakskoburgotski, kraliyet ailesine ait olduğunu iddia ettiği mülklerinden birini daha kaybetti.Yüksek Temyiz Mahkemesi (VKS) Sakskoburgotski'nin kız kardeşi Maria-Luiza Horbok ile sahibi olduğunu iddia ettiği Borovetz tatil merkezinde bulunan Sarıgöl Sarayı'nın devlete iade edilmesine karar verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI