HAFTANIN ÖZETİ / 13-23 Haziran 2014Pazartesi, 23 Haziran 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 13-23 Haziran 2014 Sebahat NECİBHükümete karşı sunulan 5.gensoru önergesi de reddedildi. Meclis'te Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) tarafından hükümetin mali politikasının başarısız olduğu gerekçesi sunduğu gensoru önergesi reddedildi. GERB'in hükümete karşı sunduğu beşinci gensoru önergesine 109 kabul, 114 ret ve 1 çekimser oy verildi. GERB milletvekillerinden başka, ırkçı Ataka ve iki bağımsız milletvekili gensoru önergesini destekledi.

***

Bulgaristan'dan yatırım daveti. Bulgaristan'da çeşitli kentlerin vali, vali yardımcıları, belediye ve belediye yardımcılarından oluşan bir heyet, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak'ı ziyaret etti. Bulgaristan'daki yatırım fırsatlarını anlatan heyet, Kocaelili işadamları için ülkenin uygun bir yer olduğunu söyledi, yatırıma davet etti.

***

Yunanistan plajlarında yiyecek ve içeceklere sabit fiyatlar getirildi. Yunanistan plajlarında yiyecek ve içeceklerin fiyatlarının yüzde 30 daha ucuz olması zorunluluğu getirildi. Komşu ülkede bu sabit fiyatlar sonucunda turistlerin denizlere akın etmesi bekleniyor.

***

Mahkemeden, Kırcaali medresesinin iadesine ret kararı. Kırcaali Valiliği'nden Kırcaali Bölge Mahkemesi'nin Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nün açtığı Bölge Tarih Müzesi olarak kullanılan Kırcaali'deki eski medrese binasının ve arazinin iadesine ilişkin dava sonucunda ret kararı verdiği bildirildi.

***

Başmüfettiş Boyan Kehayov, Kırcaali İl Emniyet Müdür Yardımcısı görevine atandı. Başmüfettiş Boyan Kehayov, İçişleri Bakanı Tsvetlin Yovçev'in emriyle Kırcaali İl Emniyet Müdür Yardımcısı görevine atandı. Görevi devralınan İvaylo İliev, Kriminal Suçlar ile Mücadele Grup Başkanı olarak eski görevine atandı.

***

Zlatograd'da kurulan yeni caminin açılışı yapıldı. Zlatograd (Darıdere) kasabasının girişinde konuk eviyle birlikte kurulan caminin resmi açılışı yapıldı. Yunanistan Müslümanları, yeni camiye 2 milyon leva civarında bağış yaptı. İnşaatı 2005 yılında başlayan caminin kuruluşu, Müslüman Encümenliği'nin Zlatograd-Termes Sınır Kapısı'na uzanan ana yolu üzerinde kasabanın girişinde bulunan 11 dekarlık vakıf arazisini iade edilmesi sonucunda mümkün oldu.

***

Erken genel seçimler, 28 Eylül-12 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılacak. Belirtilen döneme göre erken genel seçimlerin yapılacağı tarih, pazar günlerine denk gelen 28 Eylül, 5 Ekim veya 12 Ekim 2014 tarihlerinden biri olacak.

***

Meclis, referandum teklifini reddetti. Meclis'te seçim sistemiyle ilgili referandum düzenlenmesine dair teklif reddedildi. Seçimlerle ilgili mevzuatta değişiklik yapılmasına dair yaklaşık dört saat süren tartışmalardan sonra Meclis'te zorunlu oy kullanma, liste usulü çoğunluk seçim sistemi ve elektronik yolla oy kullanma konularında referandum düzenlenmemesi kararı verildi.

***

Yeni bir milliyetçi parti kuruluyor. Bulgar devletinin ilk başkenti olan Pliska'da toplanan girişimci ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin Vızrajdane (Rönesans) adı verilecek siyasi oluşumun kurulmasına ilişkin Girişim Komitesi kurdukları açıklandı. Vızrajdane'nin rakibinin Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve bu partiyle koalisyona girmiş oluşumlar olacağı belirtildi.
***
Gotse Delçev camisinin minaresine haç dikildi. Gotse Delçev'te bulunan tarihi Karacı Paşa Camisi minaresine kimliği belirsiz kişiler tarafından demirden bir haç dikildiği bildirildi. Caminin iadesi için açılan davanın oturumu sırasında geçen hafta bir sivil toplum örgütü tarafından protestolar düzenlenmişti. Aynı gün caminin minaresine Bulgar bayrağı asılmıştı.

***

Bulgaristan'da 10 kişi selde hayatını kaybetti. Varna Belediye Başkanı İvan Portnih, yaptığı açıklamada, ölümlerin yaşandığı Asparuhovo semtinin alçak kesimlerinde etkili olan selin yüzlerce otomobili sürüklediğini, yüzlerce konutun da sular altında kaldığını duyurdu.

***

Kırcaali Türk Folklor Ekibi Kiraz Festivali'nde Muhteşem Bir Gösteri Sundu. Batı Trakya Yassıköy (İasmos) Belediyesi'nin düzenlediği 14.Kiraz Festivali ikinci gününde de halkoyunları gösteriyle devam etti. Geceye Kırcaali'den gelen Türk folklor ekibi damgasını vurdu. Festivalin ikinci gününe Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Eyalet meclis üyesi Önder Mümin, Kırcaali'den Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, Kırcaali Folklor Ekipleri Sanat Koordinatörü Yüksel Esen, Güney Meriç Derneği Başkanı Bekir Mustafaoğlu ile çok sayıda soydaş katıldı.

***

Kırcaali Türk Folklor Ekibi Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK' ün evini ziyaret etti. 40 kişiden oluşan Kırcaali Türk Folklor Ekibi 22 Haziran günü Selanik'deki Atatürk'ün doğduğu evi ziyaret ettiler. T.C. Selanik Başkonsolosluğu yetkilileri ekibi Atatürk'ün evi hakkında bilgi sunduktan sonra, gençler evi gezerek heyecanlı dakikalar yaşadılar. Kırcaali Türk Folklor Ekibinin Yunanistan Batı Trakya ziyareti T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı'nın destekleriyle gerçekleşti.


YAZARIN DİĞER YAZILARI