HAFTANIN ÖZETİ / 14 - 21 Kasım 2016Pazartesi, 21 Kasım 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 14 – 21 Kasım 2016Nilgün AhmetBaşbakan Borisov, hükümetin istifasını Meclise sundu. Başbakan Boyko Borisov'un hükümetin istifa dilekçesini Parlamento'ya sunduğu bildirildi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Borisov'un imzasıyla milletvekillerine gönderilen mektupta Bakanlık Kurulu'nun yeni bir hükümet seçilinceye kadar işlevlerini yerine getirmeye devam edeceği ve devlet yönetiminin sürekliliğini sağlayacağı kaydedildi.

***

Vakıf malı sorunu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın gündemine getirildi. Polonya'nın başkenti Varşova'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) İnsani Boyut Uygulama Konferansı yapıldı. Konferansta Bulgaristan Başmüftülüğü'nü temsil eden Celal Faik ve Hayri Emin, "Düşünce, Vicdan, Din ve İnanç Özgürlüğü" konulu oturuma katılımlarının yanı sıra Başmüftülük kurumunun vakıf mallarının geri iade edilmesi konusunda yaşadığı sorunları masaya yatırmak üzere bir panel düzenlediler.

***

Başsavcılık, vatandaşlarla görüşme günleri düzenliyor. Bulgaristan Başsavcılığı İdaresi tarafından vatandaşların kabul edilip, dinlenmesine ilişkin yeni kurallar getirildiği bildirildi. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada bununla vatandaşlarla görüşmelerin daha iyi organize edilmesi ve savcılık makamlarının yetkileri kapsamında suçlar ve başka kanun ihlallerine ilişkin ihbarda bulunmalarına doğrudan doğruya imkan sağlanması amaçlandığı belirtildi.

***

Bulgaristan'ın 2017 Devlet Bütçesi tasarısı komisyonlardan geçti. Bulgaristan'ın 2017 Devlet Bütçesi tasarısı olağanüstü oturumlar gerçekleştiren çoğu Parlamenter komisyonlar tarafından birinci okumada kabul edildi.

***

Meclis, hız sınırını 60 km aşan sürücülere hapis cezası verilmesi teklifini reddetti. Meclisin olağanüstü oturumunda milletvekilleri azami hız sınırlarını saatte 60 km'den fazla aşan sürücülere hapis cezası verilmesi teklifini reddetti. Ceza Yasası'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerinin ardından ikinci okumada yapılan oylama sonucunda reddedildi.

***

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Moldova'da mevkidaşı Nicolae Timofti ile görüştü. Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti'nin daveti üzerine Moldova Cumhuriyetini resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan'ın Moldova'nın AB entegrasyonuna verdiği desteği teyit etti. Plevneliev, Moldova'nın reformlarda kaydettiği ilerlemeden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve bu reformları AB entegrasyonu sürecinin geri dönüşümsüzlüğe ilişkin cesaret verici bir sinyal olarak nitelendirdi.

***

Vatandaşlar, Pirdop Hastanesinin kapanma eşiğine gelmesini protesto etti. Sredna Gora bölgesinde bulunan altı ilçenin sakinleri, Pirdop hastanesinin mali durumunun kötü olmasını protesto etmek için Sofya-Burgaz yolunu trafiğe kapattılar. Protestocuların öfkesi, Pirdop kasabasında bulunan hastanenin mali durumunun kötü olmasından dolayı kapatılma riskiyle karşı karşıya olmasından kaynaklanıyor. Bu hastane dağlık bölgede 30 bin civarında vatandaşa hizmet veriyor.

***

Bilim adamları düşük maaşı protesto etti. 1869 yılında kurulan Bulgaristan Bilimler Akademisinin (BAN) tarihinde ilk defa 2017 Yılı BAN Bütçesi ve ülkede ortalama işçi maaşından 200 leva daha düşük olan BAN'da görevli bilim adamların maaşlarının ele alındığı BAN Genel Kurul toplantısı açıkta yapıldı.Knyaz Aleksander 1 Meydanında protesto gösterisi amaçla düzenlenen toplantıda BAN Derneği üyesi ve BAN Elektronik Enstitüsü Müdürü Lıçezar Avramov, "BAN görevlilerinin maaşlarının bu seviyede olması hem aşağılayıcı, hem utanç vericidir" diye kaydetti.

***

Borisov hükümetinin istifası 218 oyla Meclis'te kabul edildi. Boyko Borisov hükümetinin istifası Bulgaristan Meclisinin oturumunda kabul edildi. Yapılan oylamada 218 milletvekili kabul oyu kullanırken, ret oyu kullanan olmadı, 2 milletvekili ise çekimser kaldı. Meclisteki 8 parti grubunda yer alan milletvekilleri ve 13 bağımsız milletvekili Borisov'un ikinci kez kurduğu hükümetin istifasını onayladılar.

***

Başkan Hasan Azis'e "2016 Yılı Vatandaşların Belediye Başkanı" Ödülü. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, ulusal düzeyde gerçekleştirilen "Yılın Belediye Başkanı" yarışması kapsamında nüfusu 50 000 kişiden fazla olan büyük ilçelerin belediye başkanları arasında "2016 Yılı Vatandaşların Belediye Başkanı" ödülü ile ödüllendirildi.

***

Bulgaristan'da ‘Mülteci avcısı' olarak bilinen Dinko Valev hakkında soruşturma açıldı. Bulgaristan'ın Yambol kentinde yaşayan ve Türkiye sınırından yasadışı yollardan Bulgaristan'a geçen sığınmacıları zırhlı araçlarla ve köpekleriyle kovalayıp yakalamasından dolayı ‘Mülteci avcısı' olarak ünlenen Dinko Valev hakkında, Yambol savcılığı tarafından etnik ayrımcılık ve nefret suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

***

Avrupa Komisyonu Bulgaristan'ı AB Mahkemesine verdi. Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'nin (AB) belge güvenliğine ilişkin mevzuatı doğrultusunda bilgi paylaşma zorunluğu sağlayan tek bir irtibat noktası oluşturulması gerekliliğini yerine getirmemesi sorununu AB Mahkemesine taşımaya karar verdi.

***

Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı, Bulgaristan'da ana dilinde propaganda yasağını kınadı. Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Teşkilatı (UNPO), Avrupa Birliği Parlamentosu (AP) Milletvekili İlhan Küçük'ün AP Dilekçeler Komisyonu'na sunduğu ana dilinde seçim kampanyası yapma yasağının kaldırılmasına ilişkin dilekçesinin popülarize edilmesi üzere farklı girişimlerde bulunmayı üstlendi.

***

FUEN Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu 3. Toplantısı Berlin'de yapıldı. Avrupa Halkları Federal Birliği(FUEN) Türk Azınlıkları/Toplulukları Çalışma Grubu(TAG) 3. Toplantısı, 14-17 Kasım 2016 tarihlerinde Federal Almanya'nın başkenti Berlin'de gerçekleştirildi. FUEN Alman Azınlıkları Çalışma Grubu(AGDM)'nin lojistik desteği ile Federal Alman İçişleri Bakanlığı Çalışma Binası'nda gerçekleştirilen toplantıya FUEN Başkanı Lorant Vincze katıldı.

***

2017 Devlet Bütçesi tasarısı Meclis'te ilk okumada kabul edildi. Bulgaristan'ın 2017 Yılı Devlet Bütçesi tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda yapılan tartışmaların ardından birinci okumada kabul edildi. Buna ilişkin yapılan oylamada 102 milletvekili kabul oyu kullanırken 58 milletvekili ret oyu ve 11 de çekimser oy kullandılar.

***

Filibe'de Türk Ebru sanatı tanıtımına büyük ilgi. Batı Trakyalı değerli "Ebru" ustası Fevzi Ali ve kendisi gibi "Ebru" sanatçısı olan kızı Aslı Ali, Türk ve Bulgar Kültür Derneği (TÜRKDER) organizasyonuyla 17-19 Kasım 2016 tarihlerinde Filibe'de düzenlenen "Türk Ebru Sanatı Tanıtımı"nda Filibe halkıyla buluştular.

YAZARIN DİĞER YAZILARI