HAFTANIN ÖZETİ / 14 - 21 Mart 2016Pazartesi, 21 Mart 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 14 – 21 Mart 2016Nilgün AhmetBayram Bayram, yeniden HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı seçildi. Bayram Bayram, yeniden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı seçildi. 7. Olağan HÖH Gençlik Kolları İl Konferansı'nda seçime ilişkin oylamada Bayram, 267 delegeden 178'inin oyunu aldı.

***

Dışişleri Bakanı Mitov: "Bulgaristan, komşu ve dost Türk halkının acısını paylaşıyor". Dışişleri Bakanlığı Basın Merkezi'nden verilen bilgiye göre Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, "Bulgaristan, komşu ve dost ülke Türkiye'nin acısını paylaşıyor ve 37 kişinin hayatını yitirdiği, 100'ün üzerinde vatandaşın yaralandığı sıradaki terör saldırısını en sert bir şekilde kınıyor" diye kaydetti.

***

"Bennu Kuşu" isimli müzik ve dans oyunu Ardino'da ayakta alkışlandı. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi'nin bünyesindeki Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu'nun "Bennu Kuşu" isimli müzik ve dans oyununun seyircileri, Ardino'daki (Eğridere) Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi salonunu hemen hemen doldurdular. Ardino'da sanat severler, 11 Mart'ta Cuma akşamı sunulan müzik ve dans oyunu sayesinde bir buçuk saat boyunca popüler Bulgar ve Türk türküleriyle zevkli anlar yaşadılar, dans sanatının büyüsüne kapıldılar.

***

Başmüftü Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanını Kabul Etti. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Endonezya Cumhuriyeti Eğitim ve Kültür Bakanı Anies Basvedan'ı Başmüftülükte kabul etti. Ziyaretin sebebi Bulgaristan Eğitim ve Kültür Balkanlığı ile Endonezya Eğitim ve Kültür Bakanlığı arasında karşılıklı yardımlaşma memorandumunun imzalanması.

***

Polislerden sessiz protesto eylemi. Kırcaali'den bir grup polis kazanımlarını savunmak için şehir merkezindeki Vasil Levski Anıtı önünde sessiz protesto yaptılar. Protestoya katılanların çoğu çocuklarıyla birlikte gelen genç polislerdi.

***

AK'nun Bulgaristan ve Romanya için gözetimi yürürlükte kalıyor. AB genel işler konseyinin Brüksel toplantısında Bulgaristan ve Romanya için uygulanan işbirliği ve denetim mekanizmasının sonuç elde edinceye kadar yürürlükte kalması kararlaştırıldı.

***

Hükümet temsilcileri, Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi üyeleriyle görüştüler. AB Fonları ve Ekonomi Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, Türkiye Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi üyeleriyle görüşüp önde gelen şirketlerin temsilcilerine Bulgaristan'a yatırım yapmanın avantajlarını tanıttılar.

***

Bulgaristan'da fahri konsoloslara sınırlama. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, ülkede çeşitli ülkeleri temsil eden fahri konsolosların "son derece geniş bulduğu" yetki ve imtiyazlarını sınırlandırdı.

***

Meclis, Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler kabul etti. Bulgaristan Meclisi, üç saat süren kanun tasarısı görüşmelerinin ardından ilk okumada Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler kabul etti. Buna ilişkin oylamada tüm parlamenter gruplardan 138 milletvekili kabul oyu kullanırken, 19 Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili ret oyu kullandı, 1 milletvekili ise çekimser kaldı.

***

Genç güreşçi Mustafa Kafeci, madalya kazanmaya devam ediyor. Kırcaali'nin Opılçensko (Hacı Mehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Güreş Spor Kulübü, Gılıbovo şehrinde düzenlenen Zlati Dinev Roydev Uluslararası Genç Erkekler Serbest Güreş Turnuvası'na katıldı. 66 kg kategoride bronz madalyayı kazanan Mustafa Kafeci turnuvada kulübü en iyi temsil etti.

***

Güvenlik Teknolojileri Fuarı Açıldı. Güvenlik teknolojileri alanında yeni ekipman ve sistemlerin tanıtıldığı "Security Expo 2016" fuarı, Sofya'da açıldı.Bu yıl 23'üncüsü düzenlenen fuarın açılışını yapan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Georgi Kostov, 13 ülkeden firmaların ve kurumların katıldığı farda, gözetleme, finansal, dijital ve kişisel güvenlik alanlarında yeni teknolojik buluşların sergilendiğini söyledi.

***

Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet güven tazeledi. Kırcaali Merkez Camii'nde imamlar arasından seçilen 107 delegenin katılımıyla Bölge Müslüman Konferansı gerçekleşti. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, beş yıllık yeni bir dönem için yeniden Bölge Müftüsü seçildi.

***

Bulgaristan ve Makedonya'dan göçmen kaçakçılığına karşı ortak operasyonlar. Başbakan Boyko Borisov, Makedonya Cumhurbaşkanı George İvanov ile telefonda görüştü. İkisi büyüyen mülteci sorununu ve ortak sınırda göçmen kaçakçılığı yapan şebekeleri çökertme imkanlarını ele aldılar.

***

Balkan Göçmenleri Konfederasyonu temsilcileri Ankara'da üç Bakanı ziyaret ettiler. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) Başkanı Zürfettin Hacıoğlu Konfederasyon Yönetim Kurulu, Konfederasyona bağlı Federasyon Başkan'ları ve Dernek Başkan'larıyla birlikte Türkiye'nin 64. Hükümetindeki Balkan Türk'ü üç Bakanı ziyaret etti.

***

Bu yıl 3160 kişi Bulgaristan'a sığınma talebinde bulundu. Bakanlık Kuruluna bağlı Devlet Mülteciler Ajansı tarafından verilen bilgiye göre bu yıl ocak ve şubat aylarında Irak, Afganistan, Suriye, Pakistan ve Iran vatandaşı olan 3160 kişi Bulgaristan'a sığınma başvurusunda bulundular.

***

T.C. Filibe Başkonsolosluğunda Çanakkale Şehitleri Anıldı. T.C. Filibe Başkonsolosluğu rezidansında yapılan bir tören ile Çanakkale Şehitleri anıldı. Törene, Başkonsolosluk görevlileri yanı sıra, bölgeden Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

***

Kırcaali Su ve Kanalizasyon Derneği ve Su ve Kanalizasyon Şirketi arasında sözleşme. Kırcaali Su ve Kanalizasyon Derneği ve Su ve Kanalizasyon Ltd. Şirketi arasında şirketin görev alanında bulunan su ve kanalizasyon sistemlerinin idaresi, bakımı ve kullanımı ve tüketicilere su ve kanalizasyon hizmetleri sunulmasına ilişkin sözleşme imzalandı.

***

Başmüftülükten Müslümanların başkentteki protesto eylemini provoke etmemeleri çağrısı. Başmüftülük, başkent Sofya'da bulunan Müslümanlara "Lülin" semtinde bulunan mescide karşı düzenlenen protesto eylemini provoke etmemeleri çağrısını yaptı.

***

Bulgaristan'da İslamofobi. Başkent Sofya Belediyesinin himayesinde bu yıl 20'ncisi düzenlenen Sofia Film Fest 2016 festivalinde, Soner Caner ve Barış Kaya'nın yönetmenliğini yaptığı "Rauf", Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü FIPERSCI ödülünü, Zeki Demirkubuz'un "Bunaltı" filmi Domain Boyard Holdingi'nin ödülünü, Emin Alper'in yönettiği "Abluka" ise En İyi Balkan Filmi ödülüne layık görüldü.

YAZARIN DİĞER YAZILARI