HAFTANIN ÖZETİ / 15 - 22 Ağustos 2016Pazartesi, 22 Ağustos 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 15 – 22 Ağustos 2016 Nilgün AHMETİçişleri Bakanlığı, ülke içinde kontrol noktaları inşaatına başladı. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı (MVR) Emniyet Genel Müdürü Başkomiser Hristo Terziyski, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) verdiği demeçte, "MVR, yasa dışı göçmen kaçakçılığının önüne geçilmesi için ülke içinde kontrol noktaları inşaatına başladı" diye bildirdi.

***

Madan'da 10. Ulusal Hafızlık ve Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması yapıldı. 11 ve 12 Ağustos tarihlerinde Madan kasabası 10. Ulusal Hafızlık ve Kuran-ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması'na ev sahipliği yaptı. Yarışma, Bulgaristan Başmüftülüğü tarafından Smolyan (Paşmaklı) Bölge Müftülüğü ve Madan Müslüman Encümenliğinin desteğiyle organize edildi.

***

Asenovgrad'dan öğrenciler, Filibe'de tarihi mekanları gezdiler. Asenovgrad (Stanimaka) kasabasında düzenlenen Yaz Kuran Kurslarına katılanlardan bir grup öğrenci, Filibe şehrinde bulunan tarihi mekanları ziyaret ettiler. Kuran Kursu Yöneticisi Osman Osman'ın yönetiminde öğrenciler Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ni, İmaret Camii'ni ve şehrin başka tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaret etme fırsatı buldular.

***

Kırcaali'de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı. Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'de gerçekleştirilen anma toplantısında, 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit olanlar anıldı.

***

Bakan Yardımcısı Dr. Şarkov: "Acil hastalara biyometrik kayıt işlemi uygulanmayacak". BTV'nin "Bu Sabah" programına konuk olan Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Vanyo Şarkov, hastanelerde ve eczanelerde parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin devreye sokulmasıyla ilgili, "Parmak izi söz konusu değil, alınan parmak izi sayesinde her bir hasta biyometrik dijital koda sahip olacak, fakat bu dijital koddan tekrar parmak izi resmi oluşturulamaz" dedi.

***

Bakan Angelkova: "Yılın ilk yarısında yabancı turist sayısı 3 milyondan fazla arttı". Bulgaria ON AIR televizyonunun sabah programına konuk olan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, "Yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Bulgaristan'a gelen turistlerin sayısında toplam yüzde 15 oranında artış gözleniyor ve bu da yaklaşık 3,1 milyon kişi daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu artış temposu korunursa, bu yıl Bulgar turizmi açısından en başarılı olacak" diye belirtti.

***

Bulgaristan'dan Makedonya'ya 40 bin levalık yeni bir insani yardım. Bulgaristan hükümeti, komşu ülke Makedonya'da meydana gelen sel felaketinin verdiği zararların azaltılması üzere yardım yapılması için 40 bin leva tahsis etti.

***

Ulusal referandum, Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte 6 Kasım'da yapılacak. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in çıkarttığı kararnameyle Şovmen Slavi Trifonov'un ekibinin girişimiyle ülkede siyasal sistemin değişimine ilişkin ulusal referandumun Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacağı belli oldu.

***

DOST ilk belediyesini Cebel olarak ilan etti. Cebel'in Paprat (Beştaş) köyünde gerçekleştirilen DOST Partisi Yerel Teşkilat kurma toplantısında ilçenin belediye başkanı Bahri Ömer, köydeşleri önünde resmi olarak DOST Partisinin belediye başkanı olduğunu ilan etti.

***

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Bulgar Mevkidaşı ile Görüştü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ikili ilişkiler, düzensiz göçün önlenmesi ve göç alanında işbirliğine ilişkin hususların ele alındığı öğrenildi.

***

Başmüftü, Katar'ın Bulgaristan Geçici Büyükelçisi'ni kabul etti. Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Hacı, Katar Sofya Geçici Büyükelçisi Jassim bin Hamad Al Thani'yi makamında kabul etti. Ziyaret Başmüftü ile tanışma niteliğindeydi ve Bulgaristan'daki Müslüman topluluğu ile Katar halkı arasındaki dostluğun ifadesiydi.

***

Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu online oldu! Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu bundan böyle online olarak vize başvuru durumu ve vatandaşlık işlemlerinin yapılmasını sağlayacak bir sistemi devreye soktu.

***

Sofya'da "Farklılıklarla Bir Arada Yaşamak" başlıklı fotoğraf sergisi açıldı. 15 Ağustos 2016 tarihinde Sofya'da bir kütüphanede "Farklılıklarla Bir Arada Yaşamak" başlığı altında bir fotoğraf sergisi açıldı. Sergide, Bulgaristan'da farklı etnik ve dini toplulukları tanıtan fotoğraflar yer alıyor. Sergi, Emine Bayraktarova'nın başkanlığındaki Sofya Kültürel Etkileşim Derneği tarafından organize edildi.

***

Rudozem-İskeçe Sınır Kapısı'nın kurulmasına ilişkin proje sözleşmesi imzalandı. Smolyan (Paşmaklı) Valisi Nedyalko Slavov, Egnatıa Odos S.A Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Apostolos Antoniades ve Yol Altyapısı Ajansı arasında 12 Ağustos'ta Selanik'te imzalanan ortaklık sözleşmesinin ardından Rudozem kasabasına yakın Bulgaristan-Yunanistan arasında yeni bir sınır kapısı kurulmasına ilişkin projenin finanse edilmesi üzere temel anlaşma da imzalandı.

***

Bulgaristan'dan ilginç silah itirafı. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bojidar Loukarsky, Suriye ve Irak'ta Bulgar silahlarının 'kötü niyetli' düşmanlara gitmiş olabileceğini belirtti. Suçlamaları reddeden Loukarsky "Silahların gitmesinden de sorumlu tutulamayayız" dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI