HAFTANIN ÖZETİ / 17 - 24 Nisan 2017Pazartesi, 24 Nisan 2017

HAFTANIN ÖZETİ / 17 – 24 Nisan 2017Nilgün AHMETİmam hatip öğrencilerine üç günlük seminer verildi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Eğitim Bölümü, Rusçuk, Şumnu ve Momçilgrad (Mestanlı) şehirlerinde bulunan imam-hatip liselerinde okuyan öğrencilere yönelik 3 günlük seminer düzenledi. Sofya'da 11, 12 ve 13 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleşen seminerin amacı ülkede imam-hatip öğrencilerinin genel kültürünün zenginleştirilmesiydi.

***

Doluya karşı kullanılan roket atar uzmanları, düşük maaşları protesto etti. Montana ilinde doluya karşı mücadele verilen roket alanlarında çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları ve düşük maaşlardan dolayı protesto eylemi yaptı. Geçen yıl da yeterli sayıda uzman olmaması, faaliyetin yeterli derecede finanse edilmemesi ve düşük ücret ödenmesi gibi aynı sebeplerden dolayı memnuniyetsizlik vardı.

***

Emekliler, düşük ücretlerden dolayı devleti mahkemeye vermekle tehdit etti. Bulgaristan Emekliler Derneği, yaşlıların onurlu bir yaşam sürme hakkının yerine getirilmemesi için Bulgaristan'ı Strasburg'da bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne vermekle tehdit etti. Derneğin böyle bir açıklama yapmasının nedeni yeni kurulacak hükümetin yönetim programında bu yıl asgari emekli maaşın 200 levaya yükseltilmesinin yanı sıra 2010 yılından önce emekli olan kişilerin maaşlarının her hangi bir süre belirtilmeden güncellenmesi yapılması öngörülmesidir.

***

44.Halk Meclisi milletvekilleri yemin etti. 19 Nisan Çarşamba günü 44. Halk Meclisi ilk oturumunu gerçekleştirdi. Gelenek üzerine ilk oturumu en yaşlı milletvekili Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisinden (BSP) Toma Tomov açtı.

***

Doç. Dr. İbrahim Yalımov'un yeni kitabı tanıtıldı. 13 Nisan 2017 Perşembe günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü ve Sofya Kültürel Etkileşim Derneği tarafından Doç. Dr. İbrahim Yalımov'un Bulgarca yazdığı "Bulgaristan Müslümanlarının Toplumsal ve Dini Düşüncesinde Yeni Eğilimler" isimli yeni kitabının tanıtımı düzenlendi.

***

HÖH Burgaz Milletvekili Angel İsaev'i partiden ihraç etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden Bulgaz milletvekili seçilen Angel İsaev, 44. Halk Meclisi'nde yer alan ilk bağımsız milletvekili oldu. HÖH partisinden yapılan açıklamada İsaev'in HÖH Meclis Grubu'na katılma dilekçesi vermediğini ve partiden de ihraç edilmediği bildirildi.

***

Sofya'da "Müslümanların Sosyal Aktivitelerinde Mübarek Üç Ayların Rolü" konulu tartışma toplantısı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Medya Kültür Merkezi'nde "Müslümanların Sosyal Aktivitelerinde Mübarek Üç Ayların Rolü" konulu tartışma toplantısı yapıldı. 19 Nisan 2017 tarihinde başkent Sofya'da "Pirotska" sokağı, N:3 adresinde bulunan Medya Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe başlıca Sofya Yüksek İslam Enstitüsü'nde öğrenci olan gençler ve başka ilgi duyan kişiler katıldı.

***

Başbakan Gercikov, Kırcaali ilinin belediye başkanlarıyla görüştü. Kırcaaliyi iki günlük ziyarette bulunan Başbakan Ognyan Gercikov ile görüşen ilin belediye başkanları, Kırcaali ilinin Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'na giden uluslararası karayolunda oluşan yoğun trafiği karşılayacak Kırcaali'nin Çevre Yolu projesinin hayata geçirilmediği ülkenin tek ili olduğunu belirterek, aynı zamanda bu yoğun trafiğin kaza riski oluşturması sorununu masaya yatırdılar.

***

Başbakan Gercikov, Makas Sınır Kapısı'nda incelemelerde bulundu. Başbakan Ognyan Gercikov, Kırcaali Valisi Naço Kovaçev ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in eşliğinde Bulgaristan-Yunanistan arasındaki Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'nı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Böylece Başbakan, trafik sorunlarını ve faaliyetin organizasyonunu yerinde gördü.

***

Mahkeme, okullarda helal gıda verilmemesinin ayrımcılık olduğuna karar verdi. Kırcaali İdare Mahkemesi, Müslüman ailelerin çocuklarına okullarda İslam dininde helal olan yiyeceklerle beslenmesine imkan verilmemesinden dolayı ayrımcılık uygulandığı yönündeki şikayetini haklı buldu. Mahkeme, Ayrımcılıktan Koruma Komisyonu'nun bunun ayrımcılık olmadığı yönündeki kararını iptal etti.

***

Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer DEB Partisi Genel Merkezi'ni Ziyaret Etti. 21 Nisan 2017 Cuma günü Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve eşi Gülnur Ömer, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş ile görüştüler. Görüşmede DEB Partisi Genel Başkan vekili Av. Ahmet Kara, Genel Sekreter Aydın Ahmet ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Çiğdem Asafoğlu da hazır bulundu.

***

Rudozem Merkez Camii'nde bayanlara yönelik eğitim semineri düzenlendi. 15 ve 16 Nisan 2017 tarihlerinde Rudozem (Palas) kasabasında bulunan Merkez Cami bünyesinde faaliyet gösteren eğitim merkezinde bayanlara yönelik seminer düzenlendi. Başmüftülük tarafından düzenlenen seminere Gotse Delçev kasabasından 50-60 yaş arasında bayanlar katıldı.

***

Cumhurbaşkanı, sınırdaki tel örgülerle ilgili tüm sözleşmelerin gözden geçirilmesini istedi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Türkiye sınırında yasa dışı göç akınına karşı tel örgü çekilmesine ilişkin tüm sözleşmelerin gözden geçirilmesini istedi.Radev, Hasköy kentinde basına yaptığı açıklamada, devletin çift şeritli tel örgü için ödeme yaptığını, öte yandan düzeneğin tek şeritli olarak inşa edildiğini belirterek, bu durumun aydınlatılması amacıyla tel örgü inşasına ilişkin tüm sözleşmelerin gözden geçirilmesini gerektiğini söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI