HAFTANIN ÖZETİ / 18 - 25 Nisan 2016Pazartesi, 25 Nisan 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 18 – 25 Nisan 2016Nilgün AhmetBalkanlar'ın kalbi İpsala'da attı! T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "tevhid ve vahdet" temalı Kutlu Doğum Haftası etkinliği 17 Nisan Pazar günü İpsala'da Fuar Alanında düzenlendi.

***

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Tekirdağ Diyanet Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti. Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Türkiye'nin değişik yerlerinden ve çeşitli Balkan ülkelerinden din görevlilerine yönelik hizmet içi eğitim kursları gerçekleştirilen Tekirdağ Diyanet Eğitim Merkezi'ni ziyaret etti.

***

Başbakan Borisov, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Katar Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Casim bin Saif Ahmet Al-Sulaiti ile görüştü. Görüşme Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski'nin daveti üzerine Katar'dan resmi bir heyetin Bulgaristan'a ziyareti çerçevesinde gerçekleşti.

***

Başbakan Borisov, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Sofya'yı resmi ziyarette bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Bulgaristan ve Polonya mükemmel ikili ilişkilere sahip ve en üst düzeyde aktif diyaloğu sürdürerek, verimli işbirliğini desteklediğimiz kanaatindeyim" dedi.

***

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Burgaz'ı ziyaret etti. Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem ve beraberindeki heyet, 13-16 Nisan 2016 tarihlerindeki Bulgaristan programları çerçevesinde, 13-14 Nisan'da Burgaz'ı ziyaret etti.

***

HÖH Heyetinin İzmir Ziyareti. Kırcaali Milletvekili ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Erdinç Hayrula, Razgrad milletvekili Ahmed Ahmedov, Silistre milletvekili Nevin Hasan, Haskovo milletvekili Saliha Emin ve Kızılağaç(Kirkovo) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman'dan oluşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) heyeti İzmir bölgesinde bulunan yerel yönetim temsilcilerini makamlarında ziyaret etti.

***

Köylerde işlenen suçları ihbar etmek için online platform kuruldu. Bulgaristan'da köylerde işlenen suçlara dair ilk defa ihbarlar verilmesi ve önlenmesi için online bir platform kuruldu. Bu platform başka Avrupa ülkelerinde bulunan benzer platformlar baz alınarak, Bulgar Köyleri Derneği tarafından oluşturuldu.

***

Türkiye'nin Balkan Türkleri Politikası Kitaplaştırıldı. Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kader Özlem'in Türkiye'nin Balkan Türkleri Politikası (1991-2014) başlıklı kitabı Dora Yayınları'ndan çıktı. Alanında yapılan ender çalışmalardan biri olan kitap bütün kitapçılarda okuyucuya sunuldu.

***

Kırcaali'de Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. 19 Nisan 2016 tarihinde Kırcaali'de Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

***

KRİB Kırcaali Şubesi toplantısında geçen dört yıllık dönemi değerlendirildi. Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB) Kırcaali Şubesi Başkanı Dr. Fahri İdriz, Meatsa Oteli Kompleksi'nde yapılan toplantıda örgütün geçen dört yıllık dönemde gerçekleştirdiği faaliyetleri değerlendirdi.

***

Burgas Başkonsolosu Razgrad Valisini Ziyaret Etti. T.C. Burgas Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol, Razgrad (Hezargrad) Valisi Manol Kivşanov'u ziyaret etti.Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Razgrad Valisi, ziyaretin iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin ve ticaret hacminin artırılması yönünde katkı sağlayacağını belirtti.

***

Seçimlerde oy kullanmak zorunlu oldu. Meclis'te iki saate yakın süren sert tartışmalardan sonra milletvekilleri nihai olarak Seçim Yasası'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun teklifini kabul ederek, seçimlerde oy kullanmanın vatandaşın bir hakkı değil de, bir vatandaşlık görevi olduğuna karar verdiler.

***

Yurtdışında' ki vatandaşlar sadece konsolosluklarda oy kullanabilecek. Mecliste Seçim Kanununda yapılan değişikliklerle yurtdışında yaşayan vatandaşlar oy kullanma işlemini sadece Bulgaristan'ın yurtdışındaki misyonlarında yapabilecek.

***

Mestanlılar Çanakkale'de ecdadı ile buluştu. Çanakkale Zaferi'nin 101.yıl dönümünde Mestanlı İlçesi ve Türkiye'de Bursa ve İzmir'de yaşayan hemşehriler dev bir organizasyon düzenledi. Çanakkale savaşının 101.yılında Bulgaristan, Bursa ve İzmir'den olmak üzere 350 Mestanlılı 250 bin şehidin yattığı topraklara adeta çıkartma yaptı.

***

Bulgaristan'da Sahte Para Operasyonu. Bulgaristan'da düzenlenen bir operasyonda 2,5 milyon avro sahte para ele geçirildiği bildirildi.Bulgaristan İçişleri Bakanlığı ve Europol tarafından ülkenin kuzeyinde Svuştov kentine bağlı Delyanovtzi köyünde kalpazanlara ait bir matbaaya düzenlenen operasyonda sahte para yapıldığı tespit edildi.

***

Filibe Başkonsolosluğu'nda 23 Nisan kutlaması. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu'nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Başkonsolosluk rezidansında yapılan kutlamaya Filibe'deki çeşitli okullardan yaklaşık 50 öğrenci katıldı.

***

"Mevsim Artık Sonbahar" Gümülcine'yle Kırcaali'yi daha da yakınlaştırdı! Bulgaristanlı soydaşlarımızdan Mustafa Bayramali'nin "Mevsim Artık Sonbahar" adlı öykü kitabı Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği'nde tanıtıldı.

***

Mustafa Karadayı HÖH Genel Başkanı Seçildi. Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nde genel başkanlığa tek aday olan Mustafa Karadayı seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI