HAFTANIN ÖZETİ / 18 - 25 Ocak 2016Pazartesi, 25 Ocak 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 18 – 25 Ocak 2016Nilgün AHMETKırcaali ilinde sel ve heyelan felaketi. Kırcaali ilinde sel ve heyelan hayatı felç etti. Sağanak yağmur bölgenin birçok yerinde heyelana yol açtı, oluşan seller yollar, köprüler ve evlerin temellerine hasar verdi.

***

Balkan Evi'nden Lütfi Mestan'a Destek Çıktı. Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Bal-Türk Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Bal-Türk Gebze Şube Başkanı İsmail Yılmaz ve Çayırova Şube Başkanı Ekrem Şen de yer aldı.

***

İlde dört itfaiyeci, "Yılın İtfaiyecisi" ödülünü kazandı. Yılın İtfaiyecisi yarışmasının il müsabakasında dereceye giren Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Kırcaali Bölge Müdürlüğünde görevli dört itfaiyeci ödüllendirildi. Çeşitli yönlerde faaliyet gösteren devlet memurları kategorisinde ödülü Ardino İlçesi İtfaiye Müdürü Borislav Borisov kazandı.

***

Borisov, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı çalışma ziyaretinde bulunan Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland ile görüştü.

***

Vali, toplanılan yardım paralarını hasta çocukların ebeveynlerine teslim etti. Kırcaali Valisi İliya İliev dün geleneksel hayır kampanyasında elde edilen geliri 5 000'er leva olmak üzere iki hasta çocuğun ebeveynlerine teslim etti. Vali'nin himayesi altında gerçekleştirilen geleneksel hayır kampanyası bu yıl Kırcaali'den 4 yaşındaki Kamena ve Kırcaali'nin Çerna Skala (Karakaya) köyünden 5 yaşındaki Ercan'ın yararına yapıldı.

***

İzmirli Ressamlar Pamporovo'da Sergi Açtı. İzmirli şair, ressam, kraatör Aynur Açıkgöz'ün öncülüğünde, bir araya gelen yaklaşık altmış fotoğraf sanatçısı Burgaristan'da sergi açtı.

***

Kırcaali'nin Çevre Yolu projesinin ilk aşamasına başlanacak. Kırcaali Valisi İliya İliev, Makas Sınır Kapısı'na giden uluslararası karayolunda oluşan yoğun trafiği karşılayacak Kırcaali'nin Çevre Yolu projesinin aşamalı olarak gerçekleştirilmesini önerdiğini açıkladı.

***

Üç belediyeye devlet bütçesinden ilave kaynaklar tahsis edildi. Hükümet, üç belediye bütçesine toplam 1 040 000 leva miktarında ilave kaynakların tahsis edilmesini onayladı.Kazanlık Belediyesine Gül Müzesi kurulmasına ilişkin projenin tamamlanması için 500 bin leva veriliyor. Müzede gül yağı elde edilen Kazanlık Gülü ve Bulgar gül yağı üretiminin üç yüz yılı aşan tarihi modern ve çağdaş bir şekilde korunup tanıtılacak.

***

Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu'na Vılçev Atandı. Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu'na Vasil Vılçev atandı.Başkonsolos Lubomir Popov'un görev süresi dolmasının ardından göreve Vılçev getirildi.Daha önce Bulgaristan'ın Selanik Başkonsolosluğunu yürüten Vılçev, göreve başlamasının ardından kurum ziyaretlerine başladı.

***

Bulgaristan'da ülkede 'Türkçe yasaklansın' girişimi. Bulgaristan'daki koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren milliyetçi PF, Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) ve Bulgaristan Radyosu'nda (BNR) başka dillerde yayın yapılmasını yasaklamaya yönelik yasa tasarısını parlamentoya sundu.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev çalışmalarının faaliyet raporunu sundu. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev göreve başlamasının 4 yıldönümünde çalışmalarının faaliyet raporunu sundu. Devlet Başkanı son 4 yılın Bulgaristan, Avrupa ve bütün dünya için huzursuz geçtiğini ve rekor sayıda krizlerin yaşandığını belirtti.

***

Bulgaristan'da çığ. Başkent Sofya yakınlarındaki Vitoşa Dağı'nda çığ düşmesi sonucu iki kayakçının hayatını kaybettiği bildirildi.Dağ Kurtarma Servisi'nden edinilen bilgiye göre, gece çığ riskinin yüksek olduğu bölgede bulunan iki kişi çığ altında kaldı.

***

Meclis, elektronik yolla oy kullanılmasına ilişkin kanun tasarısını kabul etti . Meclis, elektronik yolla oy kullanılmasına ilişkin kanun tasarısı 136 oyla kabul etti. Tasarının oylamasında 56 milletvekili ret oyu kullanırken, çekimser kalanlar olmadı.

***

T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş, Ankara'da yeni görevine başlıyor. 2014 Eylül ayından bu yana T. C. Filibe Başkonsolosu olarak görev yapan Sayın Alper Aktaş'ın Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığında görevlendirildiği öğrenilmiştir.

***

Borisov, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov'un Bakanlar Kurulu binasında Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile yaptığı görüşmede ele aldıkları konular arasında Macaristan ile ticari, ekonomi ve yatırım işbirliği de yer aldı.

***

Başkan Hasan Azis'ten vatandaşların canlı Yılbaşı ağaçlarını Arpezos Parkına dikmeleri çağrısı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Noel ve Yılbaşı kutlamalarında canlı ağaçlar kullanan Kırcaalilerin onları Kuzey Arpezos Parkına dikmeleri çağrısını yaptı.

***

Başbakan Borisov, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ı iki günlük ziyarette bulunan Almanya Federal Devletinin Bavyera Eyaleti İçişleri, İnşaat ve Ulaştırma Devlet Bakanı Joachim Herrmann ile görüştü.

***

Kırcaali Meclisi Başkanı yine seçilemedi. Kırcaali Meclisin 22 Ocak'ta yapılan oturumda da Meclis Başkanı seçilemedi. Meclis Başkanı adayları GERB Grubundan Ognyan İvanov ve HÖH Grubundan Bayram Bayram yapılan iki oylamada da Başkanlık seçimi için yeterli oy alamadılar.

***

Evsel katı atık ücreti teklifi yeniden oylandı. Meclis oturumunda Kırcaali Valisi İliya İliev tarafından geri çevrilen evsel katı atık ücretinin tutarına ilişkin teklifin yeniden oylamasına ancak 22 Meclis Üyesi katıldı. İlk oylamada 19 üye kabul oyu kullanırken 3'ü ise çekimser kaldılar.

***

Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmed: Mestan'ın görevden alınması hukuksuz. Kırcaali Milletvekili ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şabanali Ahmed, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nin (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın, görevden alınmasının hukuksuz olduğunu söyledi.

***

Dr. Mustafa Hacı, yeniden Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü seçildi. 24 Ocak 2015'te Sofya'da gerçekleşen Bulgaristan Müslümanları Olağan Konferansında yapılan oylamada şimdiki Başmüftü Dr. Mustafa Hacı oybirliği ile yeniden Başmüftü olarak seçildi. Yüksek İslam Şura Başkanı ise Başmüftü Vekili ve geçici Yüksek Şura Başkanı Vedat Ahmet oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI