HAFTANIN ÖZETİ / 20 - 27 Haziran 2016Pazartesi, 27 Haziran 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 20 – 27 Haziran 2016 Nilgün AHMETBulgaristan Ekonomi Bakanlığı: Çin ile ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için büyük potansiyel mevcut. Çin'in Ningbo şehrinde düzenlenen Çin ile Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasında ticari ve ekonomik işbirliğine ilişkin 2. Bakanlar Konferansı sırasında görüşen Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı Genel Sekreteri Vladimir Tudjarov ile Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Zhong Shan iki ülke arasında ticari ilişkinlerin geliştirilmesine ilişkin fırsatları değerlendirdi.

***

Bulgaristan ile Kazakistan ticari ve ekonomik ilişkilerini güçlendirmekte. Astana'da gerçekleşen İş Forumu açılışında konuşma yapan Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Lilyana Pavlova, Bulgaristan ile Kazakistan arasındaki dostluk ilişkilerinin sadece sağlam bir geleneği değil parlak perspektifleri de olduğunu dile getirdi.

***

Güncellenen bilimsel araştırmaların geliştirilmesine ilişkin strateji kamu istişarelerine açıldı. Güncellenen "2025'e Kadar Bilimsel Araştırmaların Geliştirilmesine İlişkin Strateji" Sofya'da kamu istişarelerine konu oldu.Etkinliğe katılan Başbakan Yardımcısı ve Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva, ekonomide yüksek katma değer oluşturulması için bilimsel kuruluşlar, üniversiteler ve iş çevreleri arasında etkin partnerlik oluşturmak stratejinin ana amacı olduğunu ifade etti.

***

Maya Manolova: Gıda bağışı, gıdanın çöpe atılmasından zordur. Bulgaristan ombudsmanı Maya Manolova, "Gıda bağışı, gıdanın çöpe atılmasından zordur" dedi. Manolova, "Şu an ülkemizde üreticiler bağışlanan gıda için yüzde 20 oranında KDV ödüyor, gıdanın atılması durumda ise hiç bir ücret ödemiyorlar" diye ifade etti.

***

Bulgaristan'da yakalanan PKK'lı terörist tutuklandı. Terör örgütü PKK'nın kırmızı bültenle aranan üyesi Mikail Almış'ın Bulgaristan'da tutuklandığı bildirildi.Burgaz Bölge Mahkemesi, terör örgütünün çeşitli silahlı eylemlerine katıldığı belirlenen Mikail Almış hakkında tutuklama kararı verdi.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe Filibe İmaret Camiinde iftar yemeği verdi. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, 21 Haziran Salı akşamı Filibe İmaret (Şahabettin Paşa) Camii'nde iftar yemeği verdi.

***

Başbakan Boyko Borisov: "Bulgar bankaları istikrarlı". Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Yunan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra, 2014 yılında iktidara geldiğinde hükümetin ilk işlerinden birinin, ülkenin mali istikrarını korumak amacıyla Bulgaristan Merkez Bankası ile birlikte bankacılık sektörünün denetimini geliştirmeye yönelik adımlar atmak olduğunu söyledi.

***

Son 5 yılda 62 binin üzerinde yabancı Bulgaristan vatandaşlığına alındı. Son 5 yılda 62 049 yabacı Bulgaristan vatandaşlığına alındı. Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva: "Bulgar" kökenli olmasından dolayı, 1 855 kişi ise "vatandaşlığa genel kabul" sonucunda Bulgaristan kimlik kartı sahibi oldu dedi.

***

Bulgaristan geri kabul anlaşması'nı onayladı. Bulgaristan Hükümeti, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması'nı onayladı.Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, onaylanan belgede iki ülkenin güvenlik, kontrol ve diğer organları arasındaki somut koşul ve uygulamaların belirlendiği, devir teslim süreleri ile gerekli belgelerin somutlaştırıldığı ifade edildi.

***

Almanya Cumhurbaşkanı Gauck Bulgaristan'da. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması durumunda AB'nin dağılma riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

***

TİKA'dan Balkanlar Buluşması. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam, "İslam'ın yanlış bir şekilde yorumlanarak, propaganda aracı olarak kullanılarak bir terör senaryosu haline dönüştürüldüğü dünyada, ortada sapasağlam taş gibi bir balkanlar gerçeği var" dedi.

****

Bulgaristan Karadeniz'de bölgesel girişimlerde yer almayacak. Bulgaristan gelecek ayın başında düzenlenecek NATO zirvesinde Karadeniz'de düzenlecek bölgesel girişimlere katılmayacağına dair tutumunu bildirecek.Hükümetin bu tutumu Dışişleri Bakanı Daniel Mitov tarafından açıklandı. Bakan Mitov'un sözlerine göre Bulgaristan hiç bir zaman Karadeniz'de yeni oluşturulan herhangi bir bölgesel girişime katılma taahhüddünü vermedi.

***

Bulgaristan'ın son yıldaki ortalama sigorta geliri 740,85 leva olarak açıklandı. Ulusal Sigorta Enstitüsü, Bulgaristan'da Nisan 2016 için ortalama sigorta gelirinin 772,8 Bulgar Levası (395,1 EURO) olduğunu açıkladı.Yapılan açıklamada, 1 Mayıs 2015 - 30 Nisan 2016 döneminde ortalama sigorta gelirinin 740,85 leva olduğu açıklandı.

***

KRİP Haskovo Bölge Başkanı Dimitrov, Etso'yu ziyaret etti. Sofya merkezli en büyük iş dünyası kuruluşlarından biri olan KRIP'in 1 yıl önce faaliyetine başlayan Haskovo Temsilciliği Başkanı Stefan Dimitrov, beraberinde Sv. Georgi Klisesi Papazı Alexandır Çıkırık ile birlikte Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u makamında ziyaret etti.

***

Bulgaristan Başmüftüsü: "Türkiye güçlü olunca biz de daha rahat oluruz". Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, Türkiye'nin anavatanları olduğunu belirterek, "Türk, Pomak, Çingene, Tatar ve hatta Bulgar başı sıkıştığı zaman Türkiye'de derman arıyor. Bu hep böyle devam etmiştir.
Türkiye güçlü olunca biz de daha rahat oluruz. " dedi.

***

Bulgaristan'dan ABD'ye ret. Bulgaristan, İkinci Dünya Savaşı'nda ölen Amerikalı pilotları anma amacıyla 30 Haziran'da düzenlenecek tören sırasında ABD'ye ait iki savaş uçağının başkent Sofya'da "alçak uçuş" yapmalarına izin vermedi. ABD tarafından yapılması teklif edilen gösteri uçuşu bölgede yaşayan halkı olumsuz etkileyebileceği için Bulgaristan tarafından reddedildi.

***

Brexit Bulgaristan'da nasıl kabullendi? Referandum gününde sosyolojik araştırmalar Bulgarların %88'i Britanya'nın AB'nden çıkmasının kendilerini ilgilendirmediğini gösterdi. %67'sine göre bu yaşamlarını etkilemeyecek. %11 değerlendiremediğini paylaştı. Sosyologlar Büyük Britanya'da olup bitenlere ilginin artacağını tahmin ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI