HAFTANIN ÖZETİ / 22 - 28 Nisan 2014Pazartesi, 28 Nisan 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 22 – 28 Nisan 2014 Sebahat NECİBBu haftaya güzel bir duyuruyla başladık. Doğal hakkımızı kullanarak Anadilimizi çocuklarımıza okutalım. Anadilimiz Türkçeyi ders olarak seçebilmek amacıyla dilekçe vermek için son tarihin 16 Mayıs 2014 olduğunu unutmayalım, çevremize de duyuralım. Türkçemizi yaşatalım!

Eğitim çok önemlidir, hele ki bir azınlığın eğitimli olması daha çok. Eğer bir ülkede azınlıktan bir genç isen, o zaman eğitimin için kat kat daha çok çalışman gerek. Önce kendi ana dilini o kadar iyi bilmelisin ki, ülkenin resmi dilinde eğitimini sağlaman daha kolaylaşsın. Eğitime ana dilinde başlanırsa, okulda başarılı olmamız daha mümkündür ve diğer dilleri de daha iyi öğrenmemiz buna bağlıdır. İngilizce veya Bulgarca öğretiminde kaliteyi artırmak yerine velilerin evde çocuklarıyla Türkçe konuşmalarından şikayetçi olmak ve çocukların sırf bu yüzden iyi İngilizce ve Bulgarca öğrenemediklerini iddia etmek, suçu azınlıklara atmaktan başka bir şey değildir. Haydi, anneler ve babalar çocuklarımızın iyi bir geleceği için 16 Mayıs'a kadar dilekçelerimizi verelim. Atacağın tek bir adım çocuğunun yolunu aydınlatabilir!

***

Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla (22 Nisan 2014) Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. Etkinlik, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğunun desteği ile gerçekleştirildi.

Böyle çocuklarımız oldukça Türk Kültürünü her zaman yaşatmaya devam edeceğiz. Her hafta tam kadro (50 kişilik grup) provaları aksatmadan gönüllü olarak geldikleri ve bu güzel konseri bizlere hediye ettiklerinden dolayı, Kırcaali Türk Folklor Ekibini gönülden kutlarım.

***

Kırcaali Valisi Biser Nikolov, Ulusal Bulgar Dili ve Edebiyatı Olimpiyatında birinciliği elde eden Kırcaalili öğrenci Selin Ahmet'i tebrik etti. Öğrenci, Kırcaali Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulunda 7.sınıfta okuyor.

Ulusal Bulgar Dili ve Edebiyatı Olimpiyatında birinciliği elde edilmesi ve hele ki bu birincilik bir Türk kızının olması gurur verici. Biz azınlık toplumu olarak ülkenin resmi dili yanı sıra, ana dilimizi de çok iyi bilmemiz gerekiyor. Böylece daha güçlü olur, özgüvenimiz artar. İlerde böyle güzel dereceleri Ulusal Türk Dili ve Edebiyatı Olimpiyatında görme dileğiyle.

***

Komiser Petko Deveciev, Kırcaali Bölge Emniyet Müdürü olarak atandı. Petko Deveciev 13 Mayıs 1964 tarihinde Kırcaali'de doğdu. 1987 yılında İçişleri Bakanlığı Akademisinde Kamu Düzeni Yönetimi ve Yollarda Güvenli Trafik Sağlanması üzerine gördüğü yüksek lisans eğitimini tamamladı. Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesinde hukuk üzerine yüksek lisans eğitimi aldı.

Tüm Kırcaalililere hayırlı olmasını ve yeni Emniyet Müdürümüze görevinde başarılar dilerim.

***

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Kırcaali'yi ziyaret etti. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe bugün Türklerin en yoğun olarak mesken ettiği Kırcaali'yi ilk resmi ziyaretinde bulundu. Daha önce Büyükelçi'nin geçen ay Kırcaali'yi ziyaret etmesi planlanmıştı, fakat aynı tarihte Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bulgaristan'ı ziyaretinden dolayı ertelenmişti.

Sayın Büyükelçiyi Kırcaali'de ağırlamak onur vericiydi. Bu ilk resmi ziyaretinden sonra umarım onu şehrimizde sıkça görürüz.

***

Bulgaristan'da Türk asıllı ailenin otomobili sel sularına kapılması sonucu 2 kişi kayıp, 2 kişide hayatını kaybetti. Bulgaristan'da yaklaşık üç haftadır süren aşırı yağışlar sonucu oluşan sel, can kaybına yol açtı. Dört kişilik Türk asıllı aileden bir kişi sel sularına kapılarak hayatını kaybetti, diğerleri ise kayıp.

Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümün İskender'in ifadesine göre, daha önce olay köprünün yenilenmesi ve böyle vakaların önlenmesi için çok kes projeler yapılmış ancak Tarım Fonu tarafından proje geri çevrilmiştir. İlla birilerinin hayatını yitirmesi mi gerekiyor köprülerin yenilenmesi için? Çok büyük acı. Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum.

***

Cebel'de anne ve küçük kızı evinde ölü olarak bulundu. Kırcaali Emniyet Müdürlüğü sözcüsü Nina Stefanova, Cebel'de 24 yaşında bir anne ve 7 yaşındaki kızı evinde ölü olarak bulunduklarını bildirdi. Işlenen cinayet ile ilgili dün gece saat 01:00 sularında 18 yaşındaki Mert Kırcaali İl Savcılığının emriyle 72 saat için gözaltına alındı. Narkotik bağımlısı olduğu belirtilen Mert, Ceylan'ın evine terastan girerek para çalmak istediği ve o sırada da anne ve kızını öldürdüğünü itiraf ettiği anlaşıldı.

Böyle olaylar maalesef ülkemizde artış göstermekte. Ancak her olay sonrası zanlıların madde bağımlısı olduğu anlaşılıyor. Resmi olmayan bilgilere göre Mert'in madde bağımlısı olduğunu birçok kişinin yanı sıra polisin de haberdar olduğu belirtildi. Yetkililerin en kısa zamanda bu tür olayların tekrarlanmaması için önlem almaları gerekiyor. Erken alınmamış bir önlem iki cana mal oldu. Genç anne ve kızına Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI