HAFTANIN ÖZETİ / 22 - 29 Şubat 2016Pazartesi, 29 Şubat 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 22 – 29 Şubat 2016Nilgün AHMETBursa'da 18.Eğridereliler Buluşma Gecesi Gerçekleşti. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Meclis Başkanı Sezgin Bayram'ın başkanlığında bir heyet Bursa'da düzenlenen 18.Eğridereliler Buluşma Gecesi'ne katıldı. Ziyaret, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin daveti üzere gerçekleştirildi.

***

Başbakan Borisov, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı Anastasiades ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ile Başbakanlık konutunda görüşme gerçekleştirdi. İkisi Avrupa gündeminde yer alan konuların yanı sıra karşılıklı çıkara dayanan konularda ikili diyaloğu görüştüler.

***

Bulgaristan Türk diplomatı "istenmeyen adam" ilan etti. Bulgaristan, ülkede görevli bir Türk diplomatı, sosyal işlerde görevli olduğu halde din işleriyle ilgilendiği gerekçesiyle "istenmeyen adam" ilan etti.

***

Göçmenler, Bursa Nilüfer'de Esta Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nin açılışını yaptılar. Aslen Ardino (Eğridere) bölgesi ve Kirkovo'nun (Kızılağaç) Fotinovo (Hatipoğulları) köyü kökenli olan beş genç diş hekimi, Bursa Nilüfer İlçesi'nde modern bir yapıya sahip Esta Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nin açılış töreninde yer aldılar.

***

Sağlık Bakanı Moskov:"Kırcaali ilindeki hiçbir hastane kapanmayacak". Sağlık Bakanı Petır Moskov, Belediye başkanları, hastane müdürleri ve Kırcaali Bölge Sağlık Haritası Hazırlama Komisyonu Üyeleri ile görüştükten sonra, "Smolyan (Paşmaklı) ve Kırcaali illeri dahilinde bulunan hastanelerin hiç biri kapanmayacak" dedi. Yıl sonuna kadar Smolyan'da İnvazif Kardiyoloji Merkezi açılacağını açıkladı.

***

Meclis, aşırı hız yapan sürücülere 3 yıl hapis cezası verilmesini onayladı. Meclis, Ceza Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıyı ilk okumada kabul ederek, aşırı hızlı araç kullanan sürücülere 3 yıl hapis cezası verilmesini onayladı. Bu ceza azami hız sınırı saatte 60 km'nin üzerinde aşıldığında uygulanacak.

***

Hasan Azis, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği Başkan Yardımcısı seçildi. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Başkan Yardımcısı seçildi. Şimdiye kadar Müh. Azis, NSORB Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Üç kişi NSORB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Onlardan biri Müh. Azis.

***

Başbakan Borisov Batı Şeria'da. Filistin'deki son gelişmelerin ele alındığı görüşme sırasında Abbas, İsrail-Filistin çatışmasına çözüm bulmak amacıyla uluslararası barış konferansı düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

***

Raif Mustafa, yeniden Kırcaali Belediyesi Meclis Başkanı . Kırcaali'de Meclis Başkanı krizi çözüldü. 25 Ocak'ta yapılan oturumda Raif Mustafa, yeniden Kırcaali Belediyesi Meclis Başkanı seçildi. Meclis Başkanlığı seçimine ilişkin yapılan ikinci tur oylamada Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Grubu'ndan aday Raif Mustafa 22 oy alırken, GERB Grubu'ndan aday Ognyan İvanov ise 13 oy aldı. Gizli yapılan oylamada atılan 6 boş pusula geçersiz oy sayıldı.

***

Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklikler kabul edildi. Meclis, ikinci okumada Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti. Bununla ilgili Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, "Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda değişikliklerle devletin tütüncülük sektöründe yer alan kişilerin bilinmesine yönelik bir adım atıyoruz. Branşta çalışanların ağır bir tütün alım kampanyası ve sektörde yıllarca biriken problemler yaşadıkları bilinmesi gerekir. Son yapılan tütün pazarının liberalleşmesi de branşa kötü yansıdı" dedi.

***

Bulgaristan'da İş ve Yatırım Fırsatları" Paneli. Bulgaristan merkezli Deliorman Girişimciler Derneği Başkanı Mustafa Ahmedov, "Türk yatırımcılar Bulgaristan'da konservecilik işine girerse dünyada bilinirliği olan bu ülkenin kredibilitesini kullanarak önemli bir satış hacmine ulaşabilir" dedi.

***

Emniyet Genel Müdürü Başkomiser Hristo Terziyski, Kırcaali Emniyeti'nin faaliyet raporunu dinledi. İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürü Başkomiser Hristo Terziyski Kırcaali Bölge Emniyet Müdürlüğü'nde gerçekleşen önceki döneme ilişkin faaliyet raporunun tanıtıldığı toplantıda hazır bulundu. Toplantıda ayrıca Sınır Polisi Genel Müdür Yardımcısı Kıdemli Komiser Yotko Andreev, Kırcaali Valisi İliya İliev, Kırcaali İl Savcısı Jelyazko Stefanov, Kırcaali İdari Mahkeme Başkanı Viktor Atanasov ve Milli Güvenlik İlçe Müdürü Georgi Angelov da hazır bulundular.

***

Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vılçev, AK Parti'yi ziyaret etti. Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev, AK Parti Edirne İl Başkanlığını ziyaret etti.Tanışma ziyaretleri kapsamındaki ziyaret AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe'nin makamında gerçekleşti.

***

Kırcaali'de ebru kursu başladı. 26 Şubat Cuma günü Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nde ebru kursu başladı. Ücretsiz olan ebru kursu, İstanbul Kültür Konseyi Derneği ve Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği arasında imzalanan işbirliği protokolü ile ortaklaşa düzenleniyor. Kurs her hafta Cuma günü saat 17.30-19.30 arasında Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin Kültür ve Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek.

***

Sofya'da Dost Partisinin ilk kuruluş toplantısı yapıldı. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden ihraç edilen eski Genel Başkanı Lütvi Mestan, Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi (DOST) adlı yeni siyasi oluşumunun kurulması için ilk toplantıyı düzenledi.

***

Mümün Durmuş Ali HÖH Kırcaali İlçe Başkanı seçildi. 28 Şubat Cumartesi günü Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İlçe Konferansı düzenlendi. Yaklaşık 300 delegenin katıldığı konferansta misafirler arasında HÖH Eşbaşkanı Ruşen Riza, HÖH Avrupa Milletvekili Necmi Ali, Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Saliha Emin, Ayhan Etem ve Mustafa Ahmet yer aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI