HAFTANIN ÖZETİ / 25 - 1 Şubat 2016Pazartesi, 01 Şubat 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 25 – 1 Şubat 2016 Nilgün AHMETBulgarların üçte biri enerji yoksulluğu ile karşı karşıya. Bulgaristan Enerji Bakanı, ülkede enerji tüketicilerinin % 30'unun enerji yoksulu olduklarını açıkladı. Brüksel'de katıldığı çalışma grubunda Bakan Petkova, hangi tüketicilerin enerji yoksulu olduğunu belirleyen modelde değişime gidileceğini açıkladı.

***

Başbakan Borisov: "Türkiye'den ülkemize imam gönderilmesinde sorun yok". Başbakan Boyko Borisov, muhalefette bulunan bir milletvekilinin Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ülkemize göreve gönderilen 23 imam-hatiple ilgili sorusuna şöyle cevap yazdı: "Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Avrupa Birliği üyesi olan Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa ve başka birçok ülkeye imamlar bu tür görevle gönderiliyor".

***

Sağlıkta ‘Türk parmağı' Bulgaristan'ı karıştırdı! Sağlık sektöründe sahteciliği önlemek isteyen Bulgar hükümeti, parmak izi okuma cihazı üreten bir Türk firmasıyla görüşünce Bulgar radikaller "Türkler parmak izlerimizi çalacak" diyerek ülkeyi ayağa kaldırdı.

***

Tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü oluşturulacak. Nisan ayında temel sağlık paketi ve ek sağlık paketi olmak üzere iki sağlık hizmeti paketinin uygulamaya girmesiyle birlikte tedavi için bekleyen hastaların kayıt kütüğü oluşturulacak.

***

Engelli Sağlık Kurulları kapatılıp, yeni sağlık kurulları oluşturulacak. Sağlık Bakanı Dr. Petır Moskov, "Engelli Sağlık Kurulları (TELK) devlet tarafından kapatılıp, kişilerin özürlülük türü ve derecesini belirleyecek yeni tür sağlık kurulları oluşturulacak. Sağlık raporuna ilişkin reform konseptinde bu öngörülüyor" diye açıkladı.

***

HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı adayları arasında iki isim öne çıkıyor. Kırcaali Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları yerel teşkilatlarının gerçekleştirdiği toplantılarda gösterilen İlçe Başkanlığına adaylar arasında Kadir Mustafov ve Ahmet Mollahasan'ın isimleri öne çıkıyor. Mustafov, HÖH Gençlik Kolları İlçe Başkanı, Mollahasan ise HÖH Üniversiteliler Teşkilatı Eski Başkanı.

***

Trakya Balkan Stk Platformu Başkanı Soydan Açıklaması. Trakya Balkan STK Platformu Başkanı Ali Soydan, "Bundan sonraki faaliyetlerimizde hiçbir HÖH yetkilisiyle ortak çalışmalarda bulunmayacağız" dedi. Soydan, platform binasında düzenlediği basın toplantısında, Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın Türkiye karşıtı, Rusya yanlısı açıklamalarını kınadıklarını söyledi.

***

Kırcaali İlçesinde üç köy muhtarı görevden alındı. Kırcaali İlçe Seçim Komisyonu, 25 Ocak 2016 tarihinde gerçekleştirdiği oturumunda Kırcaali'nin Petlino (Horozlar) ve Nevestino (Büyükdere) köyü muhtarları Ahmet Mahmut İsmail ve Sevgül Hasan Mümün'ün tüm yetkilerini iptal ederek, görevlerinden uzaklaştırdı.

***

Bulgaristan-Türkiye sınırında tel örgü inşaatına ek kaynak tahsis edildi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada hükümetin, Burgaz, Haskovo (Hasköy) ve Yanbol Valiliklerinin Bulgaristan-Türkiye sınırında tel örgü inşaatına devam etmeleri için ek kaynak tahsis edilmesine karar verdiği bildirildi.

***

Kırcaali Valisi, İskeçe Belediye Başkanı Haralambos Dimarhopulos ile görüştü. Kırcaali Valisi İliya İliev, Yunanistan İskeçe Belediye Başkanı Haralambos Dimarhopulos'u ve beraberindeki Avrupa Birliği projeleri uzmanlarından oluşan bir ekibi makamında kabul etti.Yapılan temaslarda başvuruya açılan Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında ortaklık yapılması ve özellikle tarım, ekoloji ve tarihi ve kültürel mirasın popularize edilmesi alanlarında ortak projeler gerçekleştirme imkanları ele alındı.

***

Başbakan Borisov, Eğitim Bakanı'nın istifasını istedi. Başbakan Boyko Borisov'un Reformcu Blok Koalisyonu yönetimiyle görüşmeleri sonrası Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev ve ekibinin istifa etmesini istediği bildirildi.

***

Eğitim programlarında "Osmanlı köleliği dönemi" kavramının kaldırılmasına karşı tepkiler. Bulgaristan'da yeni eğitim programlarında "Osmanlı köleliği dönemi" kavramı yerine "Bulgarların Osmanlılarla beraber ortak yaşadıkları dönem" ifadelerinin kullanılmasına ırkçı ve milliyetçi çevreler tarafından karşı tepki verildi.

***

Sofya'da bulunan Orban AB'nin göç poltikasını eleştirdi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban Sofya ziyareti çerçevesinde AB'nin göç krizi ile mücadele poltikasını eleştirdi.Başbakan Borisov ile gerçekleştirdiği temasların ardından konuşan Orban, artık bu sorunun Avrupa varandaşlarının güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

***

BSP ve HÖH Türkiye'den hibe edilen aşılardan dolayı Sağlık Bakanını hedef aldılar. Bulgaristan'ın acil ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye tarafından hibe edilen çocuk aşılarına karşı çıkan Bulgaristan Sosyalist Partisi 29 Ocak 2016 tarihinde Ulusal Meclis'te Sağlık Bakanı Petır Moskov'u hedef aldı. Meclis'te yapılan görüşmelerde, böyle bir insani yardım meselesinde Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) BSP'yi desteklemesinin Türkiye'de hayretle karşılandığı öğrenildi.

***

Hükümet, Gorna Oryahovitsa Havaalanını İmtiyaza Verme Kararı Aldı. Hükümet, Gornya Oryahovitsa kasabasındaki havaalanını imtiyazını Gorna Oryahovitsa Sivil Hava Taşımacılığı Konsorsiyumu'na vermeye karar aldı.İmtiyaz süresi 35 yıl olarak açıklanırken, Gorna Oryahovitsa Sivil Hava Taşımacılığı Konsorsiyumu imtiyaz sözleşmesinin ilk 48 ayı için herhangi bir ödemeden muaf tutulacak.

***

Bulgaristan Sanayi Derneği: Yakıt Fiyatlarındaki Düşüş Yükselen İşgücü Maliyetlerini Telafi Edemez. Bulgaristan Sanayi Derneği, benzin ve dizel fiyatlarındaki global düşüşün ülkedeki iş dünyasının ürün maliyetlerini düşürmesi için yeterli olmadığını açıkladı. Dernek, açıklamasında yükselen sosyal ve sağlık sigorta ödemeleri ve Bulgaristan'ın en fazla ihraç ettiği ürünlerin dünya piyasasında fiyatının düşmesinin, Bulgaristan iş dünyası için bir yük teşkil ettiğini açıkladı.

***

AB Komisyonunun Bulgaristan raporu: Eski hamam eski tas. Bulgaristan'ın 2007'de Avrupa Birliğine katılmasından bu yana her yıl aynı nakaratı dinliyoruz: "yargıda reform gerekli, yolsuzluk ve örgütlü suç olayları kaldırılmalı". Bulgaristan'ın yargı reformu, yolsuzluk ve örgütlü suçlarla mücadelede son bir yılda kaydetmiş olduğu ilerlemeye dair İşbirliği ve Denetim Mekanizması kapsamında hazırlanan yeni rapor AB Komisyonu tarafından resmen duyuruldu.

***

Başkonsolos Alper Aktaş'tan veda ziyareti. Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Başdanışmanlığında görevlendirilen T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, veda ziyaretlerine devam ediyor. (29 Ocak 2016) Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğini ziyaret eden Başkonsolos Aktaş, Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet ve Ömer Lütfi Derneği Başkanı Seyhan Mehmet tarafından karşılandı.

***

Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş'ın veda ziyaretleri . (29 Ocak 2016) Kırcaali'yi veda ziyaretinde bulunan T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, dini, siyasi ve STK temsilcileriyle görüştü. Görüşmede, Milletvekili Şabanali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi ve Mestanlı İlahiyat Lisesi yönetimi yer aldı.

***

CAS Bulgaristan'ın cezasını onadı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), doping gerekçesiyle 2016 Rio Olimpiyatları'ndan men edilen Bulgaristan Halter Milli Takımı'nın cezasını onadı.CAS'ın internet sitesinden yapılan açıklamada, Bulgaristan Halter Federasyonunun itirazının incelendiği ve reddedildiği belirtildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI