HAFTANIN ÖZETİ / 25 -1 Ağustos 2016Pazartesi, 01 Ağustos 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 25 –1 Ağustos 2016 Nilgün AHMETEkonomi Bakanı: Türk yatırımcılar büyük projelere ilgi duyuyor. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski, "Türk yatırımcılar Bulgaristan'daki büyük altyapı projelerine ilgi duyuyor" dedi.Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan Lukarski, Bulgar ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,9 oranında bir büyüme kaydettiğini belirtti.

***

Bulgaristan ve Yunanistan'dan ortak askeri tatbikat. Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, başkent Sofya'da Yunanistan Savunma Bakanı Panas Kammenos ile bir araya geldi.Nençev, Meçhul Asker Anıtı önünde askeri törenle karşıladığı Kammenos ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Yunanistan'ın özel harekat timleri ile iki ülkenin ortak sınır bölgesinde, müşterek bir askeri tatbikatın yapılmasının planlandığını belirtti.

***

Bulgaristan, Rus uçaklarının Karadeniz hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı. Bulgaristan Savunma bakanlığı, Moskova'nın Rus uçaklarının Karadeniz hava sahasını ihlal ettiğine dair Bulgar tarafından protesto almadığına dair açıklamaya ilişkin Bulgaristan hava sahasının ihlali ile değil de Bulgaristan'a ait sorumluluk bölgesinin (Flight Information Region Sofia - FIR Sofia) ihlali söz konusu olduğunu açıkladı.

***

Bulgaristan'daki Çin Mağazaları İflasın Eşiğinde. Bulgaristan-Çin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Viktor Azmanov'un, Çin ürünleri ihracatçılarının Yuan'ın (Çin para birimi) yükselmesi nedeniyle yeni siparişler vermedikleri ve mağazalarda yaşanan ciddi ciro düşüşleri nedeniyle yakın zamanda ucuz Çin elektronik eşyalarının, ayakkabılarının ve elbiselerinin stantlardan kaybolacağını belirtti.

***

Bulgaristan'da dini özgürlüklere darbe. Bulgaristan'da 1990 yılından bu yana baş müftülük ve Yüksek İslam Şurası başkanlığı yapan din adamlarından oluşan Dini Önderler Şurası'ndan yapılan açıklamada;İslam'a uygun giyim ve cemaatlerle ilgili yasa tasarılarından duyulan
rahatsızlık dile getirildi.

***

DOST partisinin tescili onaylandı. Bulgaristan'da Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisinin tescili onayladı. Temyiz Mahkemesi, etnik temelli bir parti olduğunu iddiasıyla DOST'un tecilini onay vermeyen Sofya İl Mahkemesinin kararını bozdu. Üst mahkeme, gerekçeli kararında, DOST'un dini veya etnik temelli bir oluşum olduğunu gösteren herhangi bir kanıta rastlanmadığını belirtti.

***

Cumhurbaşkanı seçimleri 6 Kasım'da yapılacak. Bulgaristan Parlamentosu'nda yapılan oturumda, cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihi belirlendi. Oylamada, Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin önerdiği tarih olan 6 Kasım'da karar kılındı.

***

Dış borç 500 milyon avro arttı. Merkez Bankası BNB tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayının sonu itibari ile Bulgaristan'ın dış borcu 6 milyar 670 milyon avro tutarında olup bundan bir yıl öncesine göre yarım milyar avro artmış bulunuyor. Artışın nedeni yıl içinde uluslararası tahvil emisyonlarının çıkarılmasıdır.

***

Çipras tüm bakanlarıyla birlikte Bulgaristan‘a gelecek. Bulgaristan Hükümeti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Alexis Çipras ve bakanları, iki ülke hükümetlerinin ortak toplantısı için Ağustos ayı başında Sofya'ya gelecek.

***

Bulgaristan'ın Dünya'ya İhracatına Ayrıntılı Bir Bakış. Bulgaristan Sanayi Odası'nın verilerine göre dünya ihracatında Bulgaristan 64. sırada yer almaktadır. 2011-2015 yılları arasında Bulgaristan ihracatı yıllık bazda ortalama % 1 azalmıştır. Bunun ana sebebi olarak ise 2014 yılında % 5, 2015 yılında ise % 12 oranında kaydedilen büyük daralmalar gösterilmektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI