HAFTANIN ÖZETİ / 27 - 4 Temmuz 2016Pazartesi, 04 Temmuz 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 27 – 4 Temmuz 2016 Nilgün AHMETBulgaristan'da KOBİ'ler, yönetim yazılımı için teşvik alabilmekte. Şirket başına sağlanabilecek azami hibe destek miktarı 200 000 EURO olarak açıklanmıştır. Program'ın toplam bütçesi 30 milyon EURO olarak açıklanmaktadır. Proje başvurularının 15 Ağustos tarihine kadar ibraz edilmesi gerekmektedir. Kuzeybatı Bulgaristan bölgesindeki şirketlere öncelik verildi.

***

Bulgaristan'da ofis alanlarına olan yüksek talep devam etmekte. Bulgaristan'da 2015 yılında ofis alanlarına artan ilgi 2016'nın ilk yarısında da devam etmektedir. Bulgarian Properties gayrimenkul ajansı, ofis alanlarına olan ilginin 2016 yılında artmaya devam edeceğini öngörmektedir.

***

Smolyan Müftülüğünün yeni binasının açılışı yapıldı. 27.06.2016 Smolyan (Paşmaklı) Bölge müftülüğünün yeni binasının açılışı yapıldı. Türkiye Cumhuriyetinin maddi desteği ile inşa edilen müftülük binasının açılış kurdelesini Büyükelçi Gökçe, Belediye başkanı, Vali Yardımcısı, Smolyam Müftüsü ve Bulgaristan Başmüftüsü birlikte kestiler.

***

Bulgaristan Outsourcing sektöründe istihdam edilenlerin sayısında artış beklenmekte. Sofya'da gerçekleşen 3. Yıllık Outsourcing Konferansı'nın açılışında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, sektörde halihazırda 40 bin kişinin istihdam edildiğini, 2020 yılına kadar bu sayının 60 bine ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

***

Bulgaristan, Büyük Britanya ile yoğun ticaret yapıyor. Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniela Vezieva'nın açıkladığı üzere Büyük Britanya, Bulgaristan'ın ticaret hacminin en büyük olduğu devletler arasında yer alıyor. 2015 yılında ikili mal alış-verişi, önceki yıla göre yüzde 14,5 oranında artarak 1 milyar avronun üzerine çıktı.

***

Ulaştırma Bakanı: Demiryollarının modernizasyonu bakanlığın önceliğidir. Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski, Bulgaristan ile AB demiryolu sektörleri arasında tam bir operasyonel uyuma ulaşmanın Bakanlığın kilit önceliği olduğunu açıkladı.

***

Başbakan Borisov, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Bulgaristan sınırları dahilinde gerçekleştirilebilecek büyük enerji projelerini ele aldılar. Brüksel'de yapılan görüşme geçen hafta ikisinin telefon görüşmesinin devamı niteliğinde Tusk'un daveti üzerine gerçekleşti.

***

Kırcaali Valisi İliya İliev'den kısa boylu vatandaşlara destek olma sözü. Kırcaali Valisi İliya İliev, bölgeyi gezen Ulusal Kısa Boylu Bulgaristanlılar Teşkilatı Başkanı Svetoslav Çernev ile görüştü. Ziyaretinin amacı bölgedeki yerleşim yerlerinde yaşayan kısa boylu kişilerin, onların sorunlarının, gereksinimlerinin ve sosyal statüsünün tespit edilmesi, dışlanmadan eşitliğe geçebilmeleri ve onlara istihdam ve sosyal koruma sağlanmasıdır.

***

Bulgaristan, NATO'nun Karadenizde varlığının artırılmasından yana. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daneil Mitov, Karadeniz bölgesindeki güvenliğin durumuna ilişkin ve NATO'nun Varşova Zirve Toplantısının arifesinde Parlamento'da sunduğu raporda "Bulgaristan, bölgedeki çatışmaların önlenmesi amacıyla NATO'nun Karadenizde varlığının artırılmasından yanadır" dedi.

***

Devlet, kalıcı işsizlerin kira, internet ve anaokulu ücretlerini ödeyecek. İstihdamı Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tekliflerden birinde kalıcı işsizlerin başka bir şehirde iş bulduklarında devletin onların kira, internet, kreş ve anaokulu ücretlerini karşılaması öngörülüyor.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev: Kırım'ın yasadışı işgalini tanımıyorum. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yaptığı ortak basın toplantısında, "Tanımıyorum ve hiçbir zaman tanımayacağım. Rus Federasyonu tarafından bu yasadışı işgali tanımıyorum" dedi.

***

"Gece Kurtları" Bulgaristan'da Kavga Çıkardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen "Gece Kurtları" motosikletçiler kulübü üyeleri, Bulgaristan ziyaretlerinin ilk gününde gerginliğe neden oldu.Burgaz şehrine sabah saatlerine ulaşan 30 kişilik motosikletli kafile, burada çoğu Ukraynalılardan oluşan göstericiler tarafından protestolarla karşılandı.

***

Borisov ve Poroşenko, Bulgaristan-Ukrayna ekonomik ilişkileri ele aldılar. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'a resmi ziyarette bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile yaptığı görüşmede, "Bulgaristan, her zaman şu tezi savunmuştur ki, bir devlet belirli bir amaca ulaşmasına yönelik konulan kriterleri yerine getirmişse, elde ettiği haklardan yararlanması gerekir. Ülkemiz Ukrayna vatandaşlarına Avrupa Birliği üyesi ülkelere vizesiz seyahat etme hakkı tanınmasını destekleyecek, çünkü Ukrayna bunun için önceden konulan kriterleri yerine getirdi" dedi.

***

Emekli maaşlarına yüzde 2,6 zam yapıldı. 1 Temmuz'dan itibaren emekli maaşlarına yüzde 2,6 oranında zam yapıldı. Prim ödeme gün sayısı ve emeklilik yaşına göre ödenen asgari emekli ücreti 161, 38 levaya yükseltilirken azami emekli ücretinin miktarı 910 leva kalıyor.

***

Başbakan Borisov, büyük Alman aile şirketlerinin temsilcileriyle görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Ekonomi Bakanı Bojidar Lukarski'nin daveti üzerine Bulgaristan'a ziyarette bulunan Almanya'dan Aile Şirketi Vakfı'nın temsilcileriyle görüştü. Borisov, "Bulgaristan her zaman dürüst çalışan şirketlere karşı iyi niyetli olmuştur, ülkemizde faaliyet gösteren Alman şirketleri ise bunu ispatlamışlardır ve biz hükümet olarak Almanya'dan gelen her bir yatırımcıya yardımcı olmaya hazırız" dedi.

***

Bulgaristan yılda 14 bin tonun üzerinde şifalı bitki ihraç etmekte. Çevre ve Su İşleri Bakanlığı'nın bir açıklamasına göre Bulgaristan'da her yıl ortalama 16 bin ton şifalı bitki üretilmekte ve ülkeden 14 bin tonun üzerinde şifalı bitki ihraç edilmektedir.

***

Bulgaristan'ın en büyük 100 şirketi arasında 2 Türk sermayeli şirket yer alıyor. Bulgaristan'ın Capital dergisi; şirketlerin gelir bazına göre hazırladığı "2015 için Bulgaristan'ın En Büyük 300 Şirketi" sıralamasını yayımlamıştır. İlk 100 arasında iki Türk sermayeli şirket yer almaktadır: 37. sırada cam ürünleri üreticisi Trakya Glass Bulgaria (Şişecam) ve 62. sırada alüminyum ürünleri üreticisi Alcomet şirketleri.

***

Başbakan Borisov: Rusya'nın düşmanı olmak istemiyoruz. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Rusya ile gerginlik ve düşmanlık istemediklerini belirterek, "Balkanlar'da Rusya'nın en büyük düşmanı biz olmak istemiyoruz." ifadesini kullandı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI