HAFTANIN ÖZETİ / 28 - 4 Nisan 2016Pazartesi, 04 Nisan 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 28 – 4 Nisan 2016Nilgün AhmetFilibe Başkonsolosluğunu geçici tedvir eden Onur Ekren, Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı ve Filibe Başkonsolosluğunu geçici tedvir eden Onur Ekren Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni nezaket ziyaretinde buldundu. Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Kırcaali Haber Gazetesi sahibi ve Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) Başkanı Müzekki Ahmet tarafından karşılanan Onur Ekren, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

***

Kanser hastalarının tedavisi için 12 milyon leva tutarında ek ödenek. Başbakanlıkta yapılan görüşmede Başbakan Boyko Borisov, Maliye Bakanı Vladislav Goranov ve Sağlık Bakanı Petır Moskov ile kanser hastalarının yüksek teknoloji kullanılarak, tedavi edilmesi için ilave kaynak sağlanmasına ilişkin mekanizmayı ele aldı.

***

Kırcaali ve Momçilgrad'da suya zam. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) tarafından tasdik edilen Kırcaali Su ve Kanalizasyon Şirketi (VİK) tarafından sunulan atıksu arıtma hizmetine ücret alınmaya başlandı. Bu ücret Kırcaali ve Momçilgrad (Mestanlı) şehirlerinde inşa edilen atıksu arıtma tesislerinin devreye sokulması sonucunda belirlendi.

***

Momçilgrad Meclisi, Terörle Mücadele Eylem Planı kabul etti. Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclisi, 29 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirdiği oturumunda Terörle Mücadele Eylem Planı kabul etti. Meclis toplantısında başka önemli gündem maddesi ilçe merkezinde bulunan Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi'nin 2015 yılına ilişkin bütçe dengesinin kabul edilmesiydi.

***

Kırcaali SEKE Şirketi'ne ait tütün işleme tesisi faaliyete geçiyor. Hükümet, tütün işleme tesisine sahip olan Kırcaali SEKE Ltd. Şirketi'ne faaliyet izni verdi. Başbakanlıktan yapılan sözlü açıklamada, şirketin tütün işleme ve Tütün ve Tütün Ürünleri Kanunu'nda belirtilen cins ve kökenlere uygun olarak aynı kalitede ürün içeren paketler oluşturmak için gerekli teknik ve teknolojik imkanlara sahip olduğu belirtildi.

***

Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vılçev'den Etso'ya Ziyaret. Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ETSO) ziyaret etti.Vılçev, ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülke ticari ilişkilerini daha ileriye taşımak için iş adamalarına destek ve yardıma hazır olduklarını bildirdi.

***

Kırcaali İl Gelişim Stratejisi kabul edildi. Kırcaali Valisi İliya İliev'in başkanlığındaki Kırcaali Bölgesel Kalkınma Konseyi, 2016-2020 döneminde sosyal hizmetlerin gelişimine ilişkin İl Gelişim Stratejisi'ni yorum yapılmaksızın kabul etti.

***

Edirne'den en çok ihracat yapılan ülke Bulgaristan. Edirne'den şubat ayında en çok ihracat yapılan ülke Bulgaristan, ithalat yapılan ülke ise Macaristan olarak belirlendi.TÜİK "Edirne İli Dış Ticaret İstatistikleri, Şubat 2016" verilerini yayımladı.Buna göre, Edirne'de 2016 yılı şubat ayında ihracat 3,1 milyon dolar olarak gerçekleşti.

***

Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler yapıldı. Bulgaristan Meclisi, ikinci okumada Yargı Sistemi Kanunu'nda değişiklikler kabul etti. Kanun değişiklileriyle Yüksek Yargı Kurulu üyelerinin maaşları artırılarak, Başsavcı ve Yüksek İdari Mahkemesi ve Yüksek Temyiz Mahkemesi başkanlarının aldığı maaşa aynı miktarda olacak.

***

Rosen Plevneliev ve Kolinda Grabar-Kitaroviç, Bulgar-Hırvat iş forumunun açılışını yaptılar. Sofya'da Hırvatistan mevkidaşı Kolinda Grabar-Kitaviç ile birlikte ortak iş forumunun açılışını yapan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev daha fazla Hırvat şirketinin ülkemizde yatırım yapmasını ve daha fazla Bulgar şirketinin Hırvatistin'da aktif olmasını istediğini belirtti.

***

19 yaşında bir genç, karşılıksız aşk yüzünden intihar etti. 19 yaşında bir genç, Ardino (Eğridere) kasabasına yakın Belite Brezi Turistik Kompleksi'nde bulunan ekolojik yeşil yolun kenarındaki bir ağaca kendisini asarak, intihar etti. D. R. isimli genç, karşılıksız aşk yüzünden yaşamına son verdiği bildirildi.

***

Başbakan Boyko Borisov, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov'un Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarovic ile yaptığı görüşmede ele aldıkları konular arasında iki ülke ilişkilerinin gelişimi, bölgesel işbirliği, enerji güvenliği, göç yer aldı.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, "2016 Mart Ayının Belediye Başkanı" seçildi. "Yılın Belediye Başkanı" yarışması kapsamında düzenlenen "Vatanseverlik Ruhunun Korunması" konulu "2016 Mart Ayının Belediye Başkanı" müsabakası sona erdi. Kırcaali Belediye Başkanı bu kategoride birinci oldu. Kırcaali Belediye Başkanı yüzde 32 oranında oy alarak, yüzde 29 oranında oy alan Stara Zagora (Eski Zağra) Belediye Başkanı Jivko Todorov'un önüne geçerek, birinciliği elde etti.

***

Europol Direktörü Wainwright, Bulgaristan'da. AB'ye bağlı polis teşkilatı Europol'un Direktörü Rob Wainwright, Sofya ziyaretinde Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Europol'un Bulgaristan'a verdiği destek sonucunda kaçakçılık, organize suçlar ve yolsuzlukla mücadelede belirgin ilerlemeler sağlandığını belirtti.

***

Momçilgrad'da 30 adet top akasya fidanı dikimi yapıldı. Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Başkanı Müh. Sunay Hasan'ın girişimiyle Belediye İdaresi tarafından 30 adet top akasya fidanı dikimi yapıldı. Fidanlar, "26 Dekemvri" sokağı boyunca dikildi. Bu tür akasya şehir içi yeşillendirme çalışmalarında tercih edilmeye başladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI