HAFTANIN ÖZETİ / 28 Şubat - 9 Mart 2014Pazartesi, 10 Mart 2014

HAFTANIN ÖZETİ / 28 Şubat - 9 Mart 2014 Sebahat NECİBTürkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu Bulgaristan ziyaretini tamamladı.

Sayın Davutoğlu'nun Bulgaristan'ı ziyaret etmesi nedeniyle bizler Türk halkı olarak çok gururlandık. Hele ki bu ziyaretin, Türk halkının yaşadığı bazı kötü olaylar sonrasında yapılması, bizlere yalnız olmadığımızı hissettirdi. Tıpkı bir çınar ağacı gibi, meyvesi olmasa bile, gölgesi yeter misali. Bulgaristan'daki Türk halkıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla sıcak ilişkilerinin devamını ve en yakın zamandan tekrar ülkemizi ziyarette bulunmasını diliyorum.

***

Bulgaristan'da 3 Mart Ulusal Bayramı kutlandı. Bulgaristan'da ülkenin kuruluşu olarak bilinen 3 Mart Ulusal Bayram kutlamaları yapıldı. 136. yılı kutlamaları başkent Sofya'da Aleksandar Nevski Katedrali meydanındaki Meçhul Asker Anıtı'nın önünde askeri törenle başladı.

Bulgaristan'da yaşıyoruz ve kutlamasak da ülkenin ulusal bayramına saygı duyuyoruz. Ancak her yıl bu kutlamalar hep şu cümleyle başlar "Bulgaristan, Türk (Osmanlı) egemenliğinden (köleliğinden) kurtuluşunun... yılını kutladı". Sokaklarda pankartlarda yine aynı cümleler yer almakta. Başka ülkelerde ulusal bayramlarda nasıl cümleler kullanılıyor peki, örnek vermek gerekirse- Türkiye'nin Zafer Bayramı, ne kadar iyi niyetli ve temiz bir cümle. Sadece Bulgaristan'ın kurtuluş günü dense ne olur, o zaman milliyetçi ve ırkçı duygular kaybolunur mu acaba?!

***

Razgrad ve Kırcaali tiyatroları, tiyatro ve müzik merkezlerine dönüştürülüyor. Bakanlar Kurulunun kararnamesiyle bazı kültür kurumlarının yapılarının değiştirilmesi ve Nikolay Haytov Rodop Drama Tiyatrosu açılmasına karar verildi. Bu kararnameyle 2010 ve 2011 yıllarında bazı bölgelerde birleştirilen drama ve kukla tiyatrolarının yeniden aktif olarak sanat faaliyetlerine devam edip sanatseverlere kaliteli gösteri sunmaları amaçlanıyor.

Türk tiyatrolarının yeniden faaliyete geçmesi çok güzel bir haber. İnşallah bir daha hiçbir kültür halkın elinden alınmaz.

***

Başmüftü Mustafa Hacı, Kırım Başmüftüsü Emirali Albaev ile telefonda görüştü. Mustafa Hacı, "Kırım'daki gelişmeler Bulgaristan'daki Müslüman toplumunu da endişelendirmektedir. Kırımlı soydaşlarımızın iyi olmaları için duacıyız" dedi.

Keşke dünyada savaşlar olmasa, barış olsa, dostluk olsa, beraberlik olsa. Güneş herkese bir doğsa, yağmur her yere yağsa, ardından tüm insanoğlunun başının üstünde gökkuşağı açsa ve herkesin yüzünde bir tebessüm olsa.

***

"Trakya birleşti, çünkü kadınlar birleşti!" Yunanistan, Bulgaristan ve Türkiye'nin Trakya bölgelerinde yaşayan Türk kadınlarının dönüşümlü olarak gerçekleştirdikleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu yıl Kırcaali'de görkemli bir törenle kutlandı.

Zaten gönüllerimiz birdi, şimdi de hep beraber nice güzel günler için el ele.

YAZARIN DİĞER YAZILARI