HAFTANIN ÖZETİ / 29 - 05 Eylül 2016Pazartesi, 05 Eylül 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 29 – 05 Eylül 2016Nilgün AhmetVatansever Cephesi, DOST ve HÖH partilerinin siyasetten uzaklaştırılmasını istedi. Yeni siyasi dönemin başında Vatansever Cephesi Meclis Grubu Başkanı Valeri Simeonov'un Parlamento kürsüsünden okuduğu deklarasyondan aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatansever Cephesi'nin yeni kurulan Sorumluluk Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin Bulgaristan'da siyasetten uzaklaştırılmasını istediği anlaşıldı.

***

Haskovo'da Bölge Temel İslami Bilgiler Yarışması yapıldı. 30 Ağustos 2016 tarihinde Haskovo (Hasköy) şehrinde Bölge Temel İslami Bilgiler Yarışması yapıldı. Birinciliği elde eden kursiyerler, Bölge Müftülüğünü Ulusal Temel İslami Bilgiler Yarışması'nda temsil edecekler.

***

Dışişleri Bakanı Türkiye ile ikili diyalog yürütülmesinden yana. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Başbakan Boyko Borisov'un geçen hafta Türkiye'yi ziyaret etmesi ile ilgili konuşurken başbakanın Türkiye Cumhuriyeti ile yoğun ikili diyalog yürütmekten dolayı sitem edilemeyeceğini öne sürdü. Sözlerine göre Bulgaristan Avrupa Birliği'ni ve göçle ilgili izlenen ortak politikayı savunurken bölgenin karşı karşıya olduğu risk ve tehlikeleri göz ardı edemez.

***

Yurt dışındaki vatandaşlar ehliyetlerini elektronik yolla yenileyebilecekler. Yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları, Dışişleri Bakanlığı'nın elektronik hizmetler sistemi aracılığıyla sürücü belgelerinin yenilenmesine ilişkin başvuruda bulunabilecekler. Bu hizmet hükümetin Bulgar Kimlik Belgeleri Çıkartılması Hakkında Yönetmelik ve Konsolosluk Hizmetlerine İlişkin 3. Sayılı Harç Tarifesinde değişiklikler yapması üzerine mümkün oldu.

***

Başbakan Borisov ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, telefonda görüştüler. Başbakan Boyko Borisov ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk bugün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde 16 Eylül'de Bratislava'da yapılacak olan AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının görüşmesine yapılan hazırlıkları ele aldılar. Telefon görüşmesi, AB Konseyi'nin diğer üyeleriyle de önceden istişarelerde bulunan Donald Tusk'un girişimi sonucunda yapıldı.

***

Bulgaristan'da rekor düzeyde buğday hasadı yapıldı. Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva, 1980 yılından bu yana Bulgaristan'da en büyük buğday hasadının yapıldığını bildirdi.Ülke için ortalama buğday verimi 494 kilogramdır. Bakan Taneva, buğday kalitesinin geçen yılkine göre daha yüksek olduğunu belirterek, geçen yılki hasattan kalanıyla 6.6 milyon tonu bulduğunu söyledi.

***

İktidardaki parti liderleri, hükümetin dönemini tamamlama iradesi gösterdiler. İktdardaki parti liderleri, Başbakan Boyko Borisov ile yaptıkları görüşmede hükümetin yönetim programını başarıyla tamamlamasına ve dört yıllık dönemini tamamlamasına hazır olup, gerekli iradeye sahip olduklarını dile getirdiler.

***

AP Milletvekili Necmi Ali: AB'ne Türkiye ile açık ve yapıcı diyalog çağrısı yapıyoruz. Avrupa Parlamentosu- Türkiye Dostluk Grubu üyeleri, Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali'nin, "15 Temmuz'da Türkiye'de gerçekleşen askeri darbe girişimi kesinlikle kınanmalıdır ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki demokratik kurumlara ve Türk halkına karşı dayanışmamızı ve desteğimizi göstermemiz lazım" şeklindeki sözlerini ve analizini oybirliğiyle desteklediler.

***

GSYİH yüzde 3 arttı. Ulusal İstatistik Kurumu NSİ tarafından açıklanan ön verilere göre yılın ikinci çeyreğinde ülkenin GSYİH'sı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3, yılın nilk çeyreğine kıyasla ise yüzde 0,7 oranında artmış bulunuyor.Yılın ilk üç aylık dönemindeki artış ise yıllık bazda yüzde 2,9, üç aylık bazda ise yüzde 0,7 oldu.

***

Eski istihbarat servisi DS ile bağlantısı araştırılan kişilerin kapsamı genişletildi. Mecliste ilk okumada milletvekilleri komünizm döneminde devletin gizli istihbarat servisi olan Devlet İstihbarat Teşkilatı (DS) Belgelerine Erişim, Açıklanması ve DS Üyesi Olan Bulgaristan Vatandaşlarının İsimlerinin Açıklanması Hakkında Kanunu'nda değişiklikler kabul ettiler. Buna ilişkin kanun teklifi milletvekili Metodi Andreev tarafından yapıldı.

***

Bulgaristan'ın En Büyük Telekom şirketinin satışı tamamlandı. İşadamı Spas Rusev 30 Ağustos tarihi itibariyle Bulgaristan'ın en büyük telekomünikasyon şirketi BTK'nın yeni sahibi oldu. Londra'da yaşayan işadamı 2016'nın başında BTK için 330 milyon EURO değerinde bir teklifte bulundu.

***

Bakan Daniel Mitov, AGİT Dışişleri Bakanları Görüşmesine katıldı. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, şimdiki Alman başkanlığının girişimiyle Almanya- Potsdam'da yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanlarının gayriresmi görüşmesine katıldı.Güvenlik önündeki meydanokumalar, Ukrayna uyuşmazlığı, mülteci krizi, terörle mücadele ve enerji güvenliği görüşmenin gündemini oluşturdu.

***

3 gün kalma şartı kalktı! Yurt dışına çıkış yapan ve burada 3 gün kaldıktan sonra ülkelerine giriş yapan kişiler hakkında uygulanan "üç gün kalma şartı" Resmi Gazetede yayınlanan Gümrük Kanunu'nda ki değişiklikle esnetilmiş oldu.

***

185 gün şartı kaldırıldı. Yurt dışında kayıtlı araçların Türkiye'de kalış sürelerini yeniden düzenleyen kararname Türkiye'nin Resmi Gazete'sinde yayımlandı.Buna göre emeklilerde ve Türkiye'ye ilk defa araç getirecek kişilerde 185 şartı aranmayacak.

***

Balkan Rumeli Türkleri Cihan Pehlivan Koca Yusuf'u doğduğu köyünde andılar. Türkiye'de bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Cihan Pehlivan Koca Yusuf'u anmak ve müze evi ziyaret için, Şumnu ili, Şeytancık ilçesi, Karalar Köyünü ziyaret etti.

***

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Romanya'da ayakta alkışlandı. Ömer Lütfi Kültür Derneği çatısı altında faaliyet sürdüren Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Romanya'da düzenlenen 22. Uluslararası Türk Tatar Folklor Festivali'nde başarılı temsilinden sonra Kırcaali'ye döndü.

YAZARIN DİĞER YAZILARI