HAFTANIN ÖZETİ / 3 - 10 Nisan 2017Pazartesi, 10 Nisan 2017

HAFTANIN ÖZETİ / 3 – 10 Nisan 2017Nilgün AhmetHükümet, Türkiye'den 50 kadar sığınmacı kabulünü öngören kararı onayladı. Hükümetin resmi belgeler sayfasında yayımlanan karara göre, Bulgaristan, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında 18 Mart 2016'da imzalanan ve 20 Mart'ta hayata geçirilen göçmen mutabakatı çerçevesinde, Türkiye'den 50 kadar sığınmacı alacak.

***

Dinin siyasi amaçlar için kullanma yasağının daha etkili uygulanmasına yönelik kanun değişiklikleri. Adalet Bakanlığı, vatandaşlık rejiminin sıkılaştırılmasına yönelik Bulgaristan Vatandaşlık Kanununda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı hazırladı. Yasa tasarısının görev süresi dolmadan önce teknokratlar hükümeti tarafından onaylanması ve ardından da yeni 44. Halk Meclisi tarafından kabul edilmesi bekleniyor.

***

Cumhurbaşkanı Radev, makamında AB Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüştü. Bulgaristan'ı ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüştü. Görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada Tusk, "Bulgaristan, sınırlarımızın nasıl korunması gerektiğine dair belki de en güzel örneği vermekte. Ben bugün Türkiye ve Yunanistan ile devlet sınırlarının durumuna ilişkin verilen raporda buna tanık oldum. Sınırda yürüttüğünüz mükemmel çalışmalar, Shengen alanına girmek için yeterli çaba gösterdiğinizin garantisidir" dedi.

***

AB, Bulgaristan sınırını mültecilerden koruyacak. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'den sığınmacılar konusunda AB ile anlaşmasını eksiksiz olarak yerine getirmesini bekliyoruz. Kaçak göçü maksimum derecede engelleyeceğiz. Çok şükür Yunanistan ve Türkiye ile sınırlardaki durum kontrol altında." dedi.

***

AB Adalet Divanı, hava kirliliğinden dolayı Bulgaristan'ı mahkum etti. Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı, hava kirliliğinden dolayı ülkemizi mahkum etti. Lüksemburg'da bulunan AB Adalet Divanı'nın kararı Hava Kalitesi Çerçeve Direktifinin uygulanmasına ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmemesinden kaynaklanıyor. Karara göre 2007-2014 döneminde Sofya, Filibe, Varna ve Kuzey, Güneybatı ve Güneydoğu Bulgaristan'da havadaki ince partikül madde değerlerine ilişkin yıllık ve günlük sınır değerlerinin sistematik ihlalleri olmuştur. Bulgaristan'daki hava kirliliğinden toplam 29 şehrin sakinleri etkilenmiştir.

***

DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, Merkez Seçim Komisyonu'nun istifasını istedi. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan, düzenlediği basın toplantısında, "Merkez Seçim Komisyonu (MSK), derhal istifa edip, komisyonun başıboş buyruk yürütmesinden dolayı araştırılması gerekir" diye ısrar etti.

***

Oy kullanmak için 3 ay ikamet zorunluluğu getiren yasa tasarısı geri çekildi. Adalet Bakanı Mariya Pavlova, yerel yönetim seçimleri ve Avrupa Parlamentosu Üyeliği seçimleri gerçekleştirilmesine ilişkin gerekliliklere benzer bir şekilde yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının oy hakkını kullanabilmeleri için en az son üç ay ülkede ikamet etmiş olması şartı getiren yasa tasarısını geri çekti ve bu yasadan dolayı Bakanlıkta bir şube müdürünü görevinden aldı.

***

Avrupa Parlamentosu, roaming ücretlerinin kaldırılmasını onayladı. Avrupa Birliği Parlamentosu (AP), 15 Haziran 2017 tarihinden itibaren Avrupa Birliği (AB) içinde roaming ücretlerini kaldırılmasına ilişkin tasarıyı kabul etti. Strasburg'da yaptığı oturumda AP Genel Kurulu, AB Konseyi ile gayrı resmi olarak koordine edilen maksimum toptan dolaşım (roaming) fiyatlarına ilişkin sözleşmeyi onayladı. Buna ilişkin yapılan oylamada tasarı 27'ye karşı 549 evet ve 50 çekimser oyla kabul edildi.

***

Bulgaristan Müslümanları arasında dine karşı radikal yaklaşımlar gözlenmiyor. Düzenlenen basın toplantısında tanıtılan Yeni Bulgaristan Üniversitesi (NBU) ve Alpha Reserch Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından 2011- 2016 döneminde yapılan "Bulgaristan Müslümanlarının Tutumları" konulu araştırma sonuçlarına göre 2011 yılında olduğu gibi 2016 yılında da Bulgaristan Müslümanlarının din konusunda radikal yaklaşımlarının mevcut olmadığını gösteriyor. Araştırma, Konrad Adenauer Vakfı'nın mali desteği ile yapıldı.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'dan Kırcaali'ye iki günlük ziyaret. Başmüftü, ziyareti kapsamında 6 Nisan 2017 Perşembe günü Kırcaali Merkez Cami'de gerçekleştirilen bölgedeki imamlarla toplantıda yer aldı. Toplantıda konuşan Dr. Hacı, Yaz Kuran Kursları ve ülke çapında bulunan imam-hatip liselerine öğrenci toplama, bir imamın cami cemaati ve imamlık yaptığı yerleşim yerinin sakinleri ile karşılıklı ilişkilerinin ve sürekli iyi ilişkiler içinde olmak için çabalamasının önemine değindi.

***

Vatandaşlar, ısı enerjisi ve elektrik enerjisine yapılacak zammı protesto etti. Sofya'da onlarca vatandaş, ısı enerjisi ve elektrik enerjisi fiyatlarının yükseltilmesine ilişkin nihai karar alması beklenen Elektrik ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR) binası önünde protesto eylemi yaptı. Vatandaşlar, polisler tarafından konulan metal çitlerin arasından geçerek işe giden komisyon binasında görevli personeli yuhladılar.

***

Yeni bir Schengen düzenlemesi yürürlüğe giriyor. Schengen Bölgesi'ne ilişkin yeni bir kararname yürürlüğe giriyor. Kararnameye göre sınır polisleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden giriş ve çıkış yapan tüm yolcuların kimliklerini kontrol etmek zorundadır. Bu tedbirlerin amacı teröristlerin sınırlardan geçişlerinin kısıtlanmasıdır.

***

Sofya'da Azerbaycan ressamlarının eserlerinden oluşan sergi açıldı. 5 Nisan 2017 tarihinde Sofya Ulusal Sanat Galerisi'nde Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Ulusal Sanat Galerisi ve ülkemizde faaliyet gösteren "Rila Style" şirketinin ortak organizasyonu ile "Azerbaycan - Sihirli Renklerin Evreni" adlı resim sergisi açıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI