HAFTANIN ÖZETİ / 4 - 11 Nisan 2016Pazartesi, 11 Nisan 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 4 – 11 Nisan 2016Nilgün AhmetEğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Nikolay Denkov, görevden ayrıldı. Başbakan Boyko Borisov, Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Nikolay Denkov'u verdiği görevden ayrılma dilekçesi üzerine kendisini görevden aldı. İstifasının gerekçesi olarak Prof. Dr. Denkov, Eğitim ve Bilim Bakanı Meglena Kuneva ve ekibinin bir kısmı ile aralarında öncelikler ve çalışma tarzı konusunda önemli farklılıklar bulunduğunu belirtiyor.

***

Tek Rumeli TV, Ardino bölgesi için belgesel çekti. Tek Rumeli TV özel televizyon kanalından bir ekip, Ardino (Eğridere) İlçesi'nde yaşayan vatandaşların hayatını anlatan bir belgesel çekti.

***

Sofya'da Çocuk Hakları Konferansı. Başkent Sofya'da, Avrupa Konseyi himayesinde düzenlenen "Çocuk Hakları" konulu konferansta konuşan Plevneliev, çocukların haklarının her gün ihlal edildiğini ancak sığınmacıların çocukları ve yetimlerin en büyük şiddete maruz kaldığını belirterek, "Rekor sayıdaki krizler uluslararası ortamı tahmin edilemez ve tehlikeli hale getiriyor. Çocuklar ise bunun en yüksek bedelini ödüyor" dedi.

***

Şair Müzeyyen Avcıoğlu, Kırcaali'de "İmza Günü ve Söyleşi" gerçekleştirdi. Bursa'da yaşayan şair Müzeyyen Avcıoğlu, Kırcaali'de "İmza Günü ve Söyleşi" gerçekleştirdi. 4 Nisan'da gerçekleşen imza gününde şair facebook sosyal paylaşım ağından hayranlarına en son yayımladığı "Ufkun Cebinden" ve "Bir Aşk Hikayesi" isimli şiir ve hikaye kitaplarını tanıttı.

***

Ajanlar, devlet memurları arasında casusluk yapacaklar. Devlet Gazetesi'nde yayınlanarak yürürlüğe giren Devlet İstihbarat Ajansı'na (DAR) İlişkin Kanunu Uygulama Yönetmeliği'nde yazdığına göre istihbaratçılar, milli güvenliği tehdit edebilecek uygunsuz dış müdahaleleri izlemek için devlet memurları arasında casusluk faaliyeti yapacaklar.

***

Başbakan Borisov, Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Valeriu Zgonea ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede Borisov, "Yoğun siyasi diyalog, Bulgaristan ve Romanya arasındaki işbirliğe son derece olumlu yansıyor. İki ülkenin de ilişkilerimizin iyi komşuluk, ortak AB ve NATO değerleri ve karşılıklı çıkar ilkelerine dayanarak gelişimine ciddi ölçüde katkısı bulunuyor" diye kaydetti.

***

Yüzlerce hekim, Sağlık Bakanı Moskov'un istifasını istediler. Hekimlerin Sofya'da gerçekleştirdikleri ulusal protesto gösterisi bir müzik dörtlüsünün sergilediği canlı performansla başladı. Sofya, Plovdiv (Filibe), Burgaz, Tırgovişte, Pleven, Varna ve başka şehirlerden yüzlerce hekim, Başbakanlık konutu önünde bir araya toplanarak, Sağlık Bakanlığı'nın politikasını protesto ettiler.

***

Engelli çocukların annelerine hakaret eden Bakanlık görevlisi görevden alındı. Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı İvaylo Kalfin, Sofya'da protesto gösterisi sırasında Bakanlıkta bir görevlinin "kafası boş kadınlar" şeklindeki sözleriyle hakaret ettiği engelli çocukların annelerinden özür diledi. Daha sonra Kalfin, engelli çocukların annelerine kabul edilemez davranışından dolayı söz konusu görevli olan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı Bilgi Güvenliği ve Savunma Hazırlığı Biriminde Başuzman Svetoslav Slavçev'i görevden aldı.

***

Hospis Dobrolübie'den "İmeris Minerals Bulgaria" Şirketine İyilikseverlik Ödülü. 7 Nisan-Dünya Sağlık Günü münasebetiyle Kırcaali Hastanesi'nin bünyesinde faaliyet gösteren Hospis Dobrolübie (İyilikseverlik) tarafından "İmeris Minerals Bulgaria" Şirketine duyarlılık ve bağışçılık için İyilikseverlik Ödülü verildi.

***

Tokat heyeti, Filibe Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Türkiye'nin Tokat şehrinden gelen bir heyet, Plovdiv (Filibe) Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Heyette Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği ve Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi Mezunları Derneği üyeleri bulunuyor. Heyet, yeni Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli tarafından makamında kabul edildi.

***

Edis Emre DTIK Balkanlar Komitesi Başkan Yardımcısı ve Bulgaristan Başkanı Seçildi. 26-27 Mart tarihlerinde İstanbul Lutfi Kırdar Kongre Sarayı'nda düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından Türk iş insanlarını bir araya getiren DTİK (Dünya Türk İş Konseyi) 2016 Kurultayı'nda VES Ltd. Genel Müdürü ve BULTIŞAD (Bulgar/Türk Ticaret ve Sanayi Odası) Başkan Yardımcısı olan Edis Emre; Balkanlar Komitesi Başkan Yardımcılığı ve Bulgaristan Ülke Başkanlığı'na seçildi.

***

Kırcaali Belediyesi‘nin 2016 Yılı Bütçesi kabul edildi. Yerel Meclisin oturumunda yapılan Kırcaali Belediyesi‘nin 2016 Yılı Bütçesi'nin görüşmelerinde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis 2016 bütçesini, istikrar ve büyüme getirecek, mali disiplin sağlayacak bir bütçe olarak nitelendirdi. Bütçe Çerçeve Hesap Planı, 14 ret oyuna karşı 22 oyla kabul edildi.

***

Başbakan Borisov: Kırsal Kalkınma Programı kapsamında sağlanan mali yardımları kaybetme tehlikesi yok. Devlet Milli Güvenlik Ajansı'nın (DANS) "Tarım" fonundaki denetimlerine ilişkin gazetecilere konuşan Başbakan Boyko Borisov bu açıklamada bulundu.Sözlerine göre "Suç işleyen insanlar varsa hapse girmeleri gerekiyor". Başbakan Borisvo program çerçevesinde sağlanan kaynakların tahsis edildiğini ve ülkemiz daha 5 milyon Avro almayı beklediğini ilave etti.

***

Bulgaristan, Slavi Trifonov'un istediği referandumu düzenlemek zorunda. Şovmen Slavi Trifonov'un ekibinin girişimiyle ülkede siyasal sistemin değişimine ilişkin referandum düzenlenmesi için toplanılan imzaların 570 binden fazlası geçerli. Bu durumda Bulgaristan, ulusal referandum düzenlemek zorunda.

***

Son yıllarda Bulgaristan'daki Türk firmalarının sayısı üçe katlandı. 2008 yılından bu yana Bulgaristan'd a kayıtlı Türk sermayeli şirketlerin sayısı üçe katlanmıştır. 2015 yılında söz konusu firmaların sayısı 5935 iken 2016 yılının ilk aylarında 6112'ye ulaştı.

***

Başbakan Boyko Borisov, AB Komiseri Vera Jourova ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Sofya'yı resmi ziyarette bulunan Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu AB Komisyonu Üyesi Vera Jourova ile görüştü. Görüşmenin ana konusu Avrupa Savcılık Ofisi kurulmasına ilişkin yasal düzenleme teklifiydi.

***

DOST partisinin ilk kurultayı yapıldı. Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar Partisi'nin (DOST) ilk kurultayında 1000'in üzerinde delege oybirliğiyle Lütfi Mestan'ı Genel Başkan seçti.

***

Gorna Oryahovitsa camisi teörenle ibadete açıldı. Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün tarafından Bulgaristan'ın Gorna Oryahovitsa kentinde yaptırılan camii görkemli bir törenle ibadete açıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI