HAFTANIN ÖZETİ / 4 - 11 Ocak 2016Pazartesi, 11 Ocak 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 4 – 11 Ocak 2016Nilgün AHMETStrahil Popov, Kasımpaşa'da! Kasımpaşa, Bulgaristan'ın FC Litex Lovetch takımında forma giyen 25 yaşındaki sağ bek oyuncusu Strahil Popov ile 1,5 + 1 yıllığına sözleşme imzaladı.

***

Başbakan Boyko Borisov 2016 yılında ekonomide yüzde 4.5 oranında büyüme bekliyor. Başbakan Boyko Borisov, 2014-2020 dönemini kapsayan "Yenilikler ve rekabetgücü" operasyonel programı anlaşmalarını teslim töreninde yaptığı açıklamada ülkemizin yüzde 3 oranındaki ekonomik büyümesinin yeterli olmadığını ve yeni yılda yüzde 4.5 oranında ekonomik büyüme kaydedilmesini ümit ettiğini belirtti.

***

Andezit Şirketi, Cebel İlçesinde volkanik tüf kaya çıkarma imtiyazını aldı. Burgas Andezit Ltd. Şirketi Cebel (Şeyhcuma) İlçesinin Brejanka köyüne yakın bir mevkide bulunan Roza yatağından taş kaplama malzemeleri üretiminde kullanmak üzere volkanik tüf kaya çıkarma imtiyazına sahip oldu. İmtiyaz süresi 35 yıl ve bu zaman içerisinde imtiyaz hakkına ilişkin ödemelerin 654 binlevayı aşması bekleniyor.

***

"Overgaz" meselesi Brüksel'e taşındı. Euroactiv haber portalinin Avrupa Komisyonu kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Avrupa Komisyonu, Rusya doğalgaz tekeli "Gazprom"un Bulgaristan özel doğalgaz dağıtım şirketi "Overgaz"a gaz tedarikini durdurmasına ilişkin şikayet dilekçeleri aldı.

***

Kırcaali bölgesinde gıda yardımı dağıtımına başlandı. Kırcaali Valisi İliya İliev, bölgede ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda yardımı kampanyasını başlattı. AB fonlarından En İhtiyacı Olanlara Avrupa Yardım Fonu tarafından finanse edilen program Bulgar Kızılhaç gönüllüleri tarafından gerçekleştiriliyor.

***

Bulgaristan tarım için AB kaynaklarının %99'unu kullandı. ‘Tarım' fonu müdürü Rumen Porojanov 2015 yılında ülkemizin Avrupa'nın tarım için verdiği paraların %99'unu harcadığını bildirdi. 2007 yılından beri şu ana kadar tarım alanına 4,5 Avro'dan fazla para girdi. Sadece 2015 senesinde çiftçilere yaklaşık 1 milyar 750 milyon Avro verildi.

***

Slavi Show ekibinin referandum girişimi için 250 bin imza toplandı. Bulgaristan'ın en büyük özel televizyonu BTV'ye yaptıkları açıklamada Slavi Show programının senaristleri Toşko Yordanov ve Filip Stanev, şovmen Slavi Trifonov'un ekibinin girişimiyle ülkede siyasal sistemin değişimine ilişkin referandum düzenlenmesi için başlatılan imza kampanyası esnasında Girişim Komitesinin şu ana kadar 250 bin imza topladığını bildirdiler.

***

Bulgaristan, Kuzey Kore Cumhuriyetinin hidrojen bombası ile yaptığı denemelerden endişesini ifade etti. Bulgaristan Dışişleri bakanlığı 6 Ocak 2016 tarihinde Phenyan yetkililerinin Kuzey Kore cumhuriyetinde termonükleer deneyimin yapıldığı beyan etmesini büyük endişeyle karşıladığını ifade etti.

***

Lütfi Mestan, siyasi hayatına devam edeceğini açıkladı. HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan'ın işaretiyle 24 Aralık 2015 tarihinde Merkez Konsey kararıyla partiden ihraç edilip başkanlıktan atılan Lütfi Mestan 7 Ocak'ta gerçekleştirdiği basın toplantısında siyasi hayatına devam edeceğini duyurarak, sağ görüşlü partilerle ortaklık yapmaya hazır olduğunun işaretini verdi.

***

Resmi Murat, köy muhtarlarıyla geleneksel aylık görüşmesini yaptı. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, köy muhtarları ve vekilleriyle bu yılın ilk geleneksel aylık çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Onlara ve kendilerini seçen köylerin sakinlerine 2016 yılının başarılı olmasını diledi.

***

Yunanistan DEB Partisi Yeni Genel Merkezi Törenle Açıldı. Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi DEB Partisi Yeni Genel Merkezi, 7 Ocak 2016 günü, Dr. Sadık Ahmet'in doğum gününde düzenlenen törenle açıldı.

***

Bulgaristan'da büyük bir para aklama şebekesi çökertildi. Plovdiv şehrinde bankalardan nakit olarak milyonlarca avro çeken bir suç şebekesi çökertildi. Böylece Bulgaristan'da geniş çapta para aklama şebekesi bulundu.

***

Sağlık Bakanı Petır Moskov:"Kan bağışı yapmaya başlarsak, kan ticaretine son verilecek". 8 Ocak'ta NOVA TV'de yayınlanan "Merhaba Bulgaristan" programına konuk olan Sağlık Bakanı Petır Moskov, "Her bir Bulgaristan vatandaşına aile hekimini ne zaman ziyaret ederse etsin her ay en az bir tane hasta sevk formu verilecek" diyerek, sağlık sigortasına sahip kişilerin haklarından yararlanabileceklerine dair kanaat getirdi.

***

Macaristan Başbakanı Bulgaristan'ın Schengen'e katılmasını istiyor. Reuters haber ajansına demeç veren Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Bulgaristan'ın Schengen'a katılması, güvenliğini artırması için iseMakedonya'ya finansal ve diğer desteğin sağlanması gerektiğini söyledi.

***

HÖH Kırcaali İl teşkilatı kuruluşunun 26.yıldönümünü kutluyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Eşbaşkanları Mustafa Karadayı, Çetin Kazak ve Ruşen Riza, partinin Kırcaali İl teşkilatının 26.kuruluş yıldönümü münasebetiyle Kırcaali'de basın toplantısı gerçekleştirdiler.

***

Hasta bir kızın tedavisi için 7730 leva yardım toplandı. Noel vesilesiyle geleneksel olarak Ardino'da (Eğridere) düzenlenen yardım kampanyası kapsamında ilçede hasta bir kızın tedavisine destek için 7730 leva toplandı. Kampanyanın himayesi altında gerçekleştiği Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat bugün elde edilen geliri kızın babasına teslim etti.

***

Balkan Türkleri Federasyonu, Edirne'de İstişare Toplantısı Düzenledi. Merkezi Edirne'de bulunan Balkan Türkleri Federasyonu Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerindeki Balkan kökenli derneklerle yapacağı istişare toplantılarının birincisini Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği - Edirne ile yaptı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI