HAFTANIN ÖZETİ / 4 -11 Temmuz 2016Pazartesi, 11 Temmuz 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 4 –11 Temmuz 2016 Nilgün AHMETTürklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden en yoksul Kırcaali ve Silistre. Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün geçen yıl kasım ayı verilerine göre Kırcaali ve Silistre illeri, Bulgaristan'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerden en yoksul olanlardır. Bu iller kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla ve işçi ücretlerine göre ülkede iller arasında en son sıralarda bulunuyor.

***

Borisov, İsviçre Parlamentosu Milli Konsey Başkanı Krista Markvalder ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve İsviçre Parlamentosu Milli Konsey Başkanı Krista Markvalder, ticari ve ekonomik işbirliğin derinleştirilmesi ve yeni yatırımlar celbesilmesi imkanlarını görüştüler.

***

Demokrasi Araştırma Merkezi: "Bulgaristan'daki yolsuzlukların düzeyi kritik derecede yüksek". Bulgaristan'daki sivil toplum kuruluşlarından biri olan Demokrasi Araştırma Merkezinden, ülkedeki yolsuzlukların düzeyinin kritik derecede yüksek olduğu belirtildi.

***

DOST Partisi Momçilgrad Kenti Teşkilatı Kuruldu. DOST Partisi Momçilgrad'da /Mestanlı/ 19 kişiden oluşan kent teşkilatı kurdu. Kent Teşklatı Başkanı Yalçın Sami seçildi. Teşkilat üyeleri arasında Bilg. Müh. İsmail Köseömer ile Orhan İsmail da var (DOST Partisi Kırcaali Geçici İl Teşkilatı üyeleri).

***

Başbakan Boyko Borisov, Türkiye ile mülteciler konusunda sıkıntı yaşamadıklarını söyledi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, sığınmacılar konusunda Türkiye ile herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti.Borisov, parlamentoda yaptığı konuşmada, yasa dışı göçle ilgili sorun yaşandığında, sınıra asker yolladıklarını belirterek, ancak şu anda buna gerek duyulmadığını dile getirdi.

***

Lesovo Gümrük Kapısı'nda 200 kilogram eroin ele geçirildi. Bulgaristan-Türkiye sınırında, Hamzabeyli'nin karşısındaki Lesovo Gümrük Kapısı'nda 200 kilogram eroin ele geçirildi.Cumhuriyet Başsavcılığı Sözcüsü Rumyana Arnaudova'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'den Bulgaristan'a giriş yapmaya çalışan İran plakalı bir tırda şüphe üzerine arama yapıldı.

***

Necmi Ali: Türkiye'ye vize serbestliği iş dünyasını, rekabeti ve güvenlik alanında işbirliğini destekleyecek. Avrupa Birliği-Türkiye Karma Parlamento Komitesi heyetinin Strasburg'da gerçekleştirdiği görüşmede Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, "AB ve Türkiye arasındaki vize rejiminin serbestleştirilmesi, şirketler ve vatandaşlara yönelik zorlu gereksinimleri azaltacak, fikir alışverişini teşvik edecek, rekabeti, ticareti, ekonomik büyümeyi destekleyecek ve istihbarat birimleri arasında işbirliğini iyileştirecek" dedi.

***

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin Bulgaristan'da. İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, "Bulgaristan'ın genç İsrail devletine 1948 yılında ve Holokost zamanında verdiği desteğini asla unutmayacağız." dedi.Bulgaristan'a bir günlük resmi ziyaret gerçekleştiren Rivlin, Bulgar mevkidaşı Rosen Plevneliev ile görüştü.

***

Mahkeme DOST Partisinin kaydını reddetti. DOST Partisi'nden yapılan yazılı açıklamada partinin resmi kaydının Sofya Şehir Mahkemesi tarafından reddettiği bildirildi. Yapılan açıklamada "Bu kararın DOST Partisi için değil, Bulgaristan'ın Avro- Atlantik görünümü için kötü haberdir. Bu kararı Pazartesi günü üst mahkemeye temyiz edeceğiz." diye belirtiliyor.

***

Bulgaristan'da aşırı milliyetçiler zorunlu askerliği geri getirilmesini istiyor. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un üçlü koalisyon hükümetine dışardan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) koalisyonu ülkede 2008 yılında kaldırılan zorunlu askerliğin yeniden uygulanmasına ilişkin hazırladığı yasa tasarısını parlamentoya sundu.

***

Bulgaristan, yedi sektöre yabancı yatırım çekmeye odaklandı. Ekonomi Bakanı Yardımcısı Daniela Vezieva ve Yatırım Ajansı İcra Müdürü Stamen Yanev, Bulgaristan'ın ekonominin yedi sektörüne yabancı yatırım çekmeye yönelik çalışmalarını yoğunlaştıracağını açıklamıştır.

***

Ekonomi Bakanı: Bulgaristan, İngiltere'yi terk eden şirketler için yeni destinasyon olabilece. Çok sayıda şirketin İngiltere'yi terk edeceği öngörüleri ışığında Bulgaristan Ekonomi Bakanı Lukarski, Brexit'in Bulgaristan için yatırımcı çekme konusunda bir fırsat olabileceğini dile getirdi.

***

Başbakan Borisov, Türkiye Başbakanı Yıldırım İle Görüştü. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Başbakan Boyko Borisov ile telefonda görüştü. Görüşmede Türkiye ve Bulgaristan arasındaki ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler de ele alındı. Bu bağlamda Yıldırım ve Borisov, Türk ve Bulgar makamları arasında ulaştırma ve ticaret dahil geniş bir alana yayılan iş birliğinin daha da ileri bir seviyeye taşınması için karşılıklı çabaların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldı.

***

Boyko Borisov, Karadeniz bölgesinin asker ve silahların bulunmadığı bir bölge olması önerisini dile getirdi. Başbakan Boyko Borisov, Karadeniz bölgesinin asker ve silahların bulunmadığı bir bölge olması önerisini dile getirdi. Eski Zağara şehrinde basına konuşan Borisov, "Karadeniz bölgesi silahsız, askersiz bölge olsun. Karadeniz asker, denizaltı ve savaş gemilerinin olmadığı bir bölge olarak ilan edilsin." dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI