HAFTANIN ÖZETİ / 6 - 13 Haziran 2016Pazartesi, 13 Haziran 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 6 – 13 Haziran 2016 Nilgün AhmetBereket Konvoyu'nun ilk durağı Cebel oldu. 6 Haziran 2016 Ramazan'ın birinci gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi, Cebel'de (Şeyhcuma) 19 Mayıs Meydanı'nda 3 binden fazla Müslümanın katıldığı iftar yemeği verdi.

***

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, geleneksel iftar yemeği verdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev,başkent Sofya'da Ulusal Tarih Müzesi'nde Ramazan ayının ilk gününde iftar daveti verdi. Çeşitli Müslüman ülkelerin temsilcilerini ve Bulgar siyasetçilerini karşılayan Rosen Plevneliev, "İftar yemeğine ev sahipliği yapan ilk Bulgaristan Cumhurbaşkanı olmamdan dolayı gurur duyuyorum" dedi.

***

Ülkemizde dual meslek eğitimde ilerleme. Sofya'da gençler arasında işsizlik ve iş dünyasında personel yetersizliği ile ilgili sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla II. Ulusal Mesleki eğitim gelişim Konferansı düzenlendi.Konferans açılışında konuşan Rosen Plevneliev, ülkemizin dua(ikili meslek)l eğitimde ilerleme kaydedildiğini ve İsviçre Dual Eğitim Programı'na katılacak okul ve şirketler sayısının arttığını belirtti.

***

Muhammed Mahmud, Bulgaristan Güreş Şampiyonu Oldu. 4 ve 5 Haziran 2016 tarihlerinde Filibe şehrinde düzenlenen Bulgaristan Kadınlar Erkekler Ferdi-Takım Güreş Şampiyonası'nda erkekler serbest stil müsabakasında 65 kg sıkletinde Kırcaali'nin Opılçensko (Hacımehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Güreş Spor Kulübü'nden Muhammed Mahmud sıkı bir rekabet içerisinde mücadele ederek, hakkıyla birinciliği kazandı.

***

Sanayi üretimde artış yaşandı. Ulusal İstatistik Kurumu'nun verilerine göre ülkemizde sanayi üretimde Nisan 2016'da yıllık bazda yüzde 2.5 oranında artış yaşandı.Aynı zamanda AB İstatistik Ofisi Eurostat AB genelinde yılın ilk üç ayında artış kaydeden ülkeler arasında Bulgaristan 6'ncı sıraya yerleştirdi.

***

Başbakan, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi raportörleri ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin (AKPM) Bulgaristan ile denetim sonrası diyalog süreci raportörleri Frank Schwabe ve Zsolt Nemeth ile görüştü. Görüşmede Başbakan Borisov, Bulgaristan'ın denetim sonrası diyalog sürecinin tamamlanması üzere Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ile verimli işbirliğine devam edeceğine kanaat getirdi.

***

Kırcaali'de Müslüman ve Musevi mabetleri tanıtıldı. Ramazan ayının arifesinde Kırcaali Camisi "Çok kültürlü şehir Kırcaali" girişimi çerçevesinde "Bulgaristan'daki Osmanlı mimarı geleneği: Müslüman ve Musevi mabetleri" konulu konferansa ev sahipliği yaptı.

***

Acıbadem Bulgaristan'ın en büyüğü oldu. Acıbadem'in Bulgaristan'daki Tokuda Grup ve City Clinic Grup'u satın alması, Bulgaristan Rekabeti Koruma Kurulu tarafından onaylandı ve hisse devri anlaşması resmi olarak tamamlandı.

***

Lütfi Mestan Redd-i Hakim Talebinde Bulundu. DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan Parlamento'da düzenlenen basın toplantısında Sofya Şehir Mahkemesi hakimi Lidiya Mileva'nın tarafsızlığı ve ebjektifliğinden şüphe duydukları için redd-i hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

***

Kırcaalili Nefize Özsoy Midyattaki Terör Saldırısında Şehit Oldu. Kırcaali'ye bağlı Çiflik Köyü'nden Süleyman Çetin'in kızı Nefize Özsoy bugün Mardin Midyat'taki bombalı saldırıda şehit oldu. 1989 yılında Türkiye'ye göç ederek Edirne'ye yerleşen, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi mezunu olan Nefise Çetin Özsoy, şark görevinin bitmesine sadece 1 ay kala şehit düştü.

***

Kirkovo Belediyesi, "İş İçin Şans" projesini gerçekleştirdi. "İş İçin Şans" projesi kapsamında Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi'nde 15 işsiz "Çocukların Bakımı ve Eğitiminde Belletici Öğretmen Yardımcılığı" mesleği sahibi oldular.İstidam Ajansı ile imzalanan bir sözleşme kapsamında Kirkovo İş Bürosu aracılığıyla ve Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Bölge Bürosu ile ortaklaşa olarak Kirkovo Belediyesi "İş İçin Şans" projesini gerçekleştirdi.

***

Başbakan Borisov ve Slovenya Ulusal Meclis Başkanı, iki ülke ilişkilerini görüştüler. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Slovenya Ulusal Meclis Başkanı Milan Bırglez ile görüşme gerçekleştirdi. Başbakan Borisov ve Slovenya Ulusal Meclis Başkanı Milan Bırglez, iki ülke ilişkilerine yüksek not verdiler ve hem siyasi, hem ekonomik ilişkileri en yüksek düzeye çıkarmaya azimli olduklarını söylediler.

***

Üreticiler Pazarı binasına Kırcaali'nin eski bir fotoğrafı asıldı. Kırcaali Belediyesi ve KRIG Sanat Hareketi'nin düzenlediği Çok Kültürlü Şehir Girişimi kapsamındaki 2016 yılı kültür programının sonunda arşiv fotoğraflardan biri, belediye şirketi olan Üreticiler Pazarı'nın 12 metre yüksekliğindeki idari binasının cephesine 3 x 2 metre ölçülerinde bir pano halinde monte edildi.

***

Başmüftüden diplomatik misyon temsilcileri onuruna iftar yemeği. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, ülkede bulunan diplomatik misyon temsilcileri onuruna iftar yemeği verdi. İftar, 8 Haziran Çarşamba akşamı Başmüftülük binasında düzenlendi.

***

Avrupa Adalet Divanı Başkanı Bulgaristan'daki yargı reformunu destekledi. Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva ile Lüksemburg'ta bir araya gelen Avrupa Adalet Divanı Başkanı Koen Lenaerts Bulgaristan'da Yargı Kanunu değişikliği ve yargı reformlar konusunda atılacak adımlara destek belirtti.

***

Bereket Konvoyu, Dolni Voden'de iftar sofrası açtı. Artık beşinci yıl Asenovgrad (İstanimaka) kasabasının Dolni Voden (Vadene) semti İstanbul Bayrampaşa Belediyesi'nin geleneksel olarak verdiği iftar yemeğine ev sahipliği yaptı. Dolni Voden semtinde merkez meydanda bulunan asırlık çınar ağacının yanına yaklaşık 2200 kişilik iftar sofraları kuruldu.

***

Başbakan Borisov, Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras ile yaptığı görüşmede hükümetin göreve başlamasından sonra ilk ödevlerinden birinin Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) ile ortaklaşa olarak bankaların denetiminin artırılması ve ülkede mali istikrarın korunmasına yönelik önlemler alınması olduğunu ve bu sürecin devam edeceğini kaydetti.

***

T.C. Filibe Başkonsolosluğu'ndaki diplomatlardan Filibe Bölge Müftülüğü 'ne ziyaret. Başta Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Geçici Konsolos Birey Yılmazsoy, Muavin Konsolos Murat Muhaciroğlu ve Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş olmak üzere Başkonsoloslukta görevli diplomatlar Filibe Bölge Müftülüğü 'nü ziyaret ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI