HAFTANIN ÖZETİ / 7 - 14 Kasım 2016Pazartesi, 14 Kasım 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 7 – 14 Kasım 2016Nilgün Ahmetİnsan kaçakçılığı yapan iki şahıs, oy ticaretinden dolayı tutuklandı. BTV'nin yaptığı bir araştırma sonucunda iki şahıs, oy ticareti yaptığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Gizli kamera ile çekilmiş görüntüler, aynı zamanda insan kaçakçılığı da yapan bu şahıstan birisinin 600 leva karşılığında bir kişiyi nasıl Bulgaristan- Sırbistan sınırına götürdüğünü gösteriyor.

***

Cami duvarına ırkçı yazı. Varna'nın Dılgopol İlçesinin Medovets köyü camisinin duvarına Türklere yönelik nefret söylemi içeren yazı yazıldı. 4 Kasım 2016 tarihinde sabah köyde yaşayan Müslümanlar cami duvarına Bulgarca "Ölün Türkler" yazıldığını ve cami girişinin yanında bulunan bir ağaca domuz kafası asıldığını gördüler.

***

Sel riskinin artmasından dolayı potansiyel olarak tehlikeli su yapılarının denetimleri yapıldı. Haskovo (Hasköy) Bölgesel Çevre ve Su Müfettişliği (RİOSV) memurları, sonbahar mevsiminin başlamasıyla sel riskinin artmasından dolayı Kırcaali ili ilçeleri sınırları içinde bulunan potansiyel olarak tehlikeli su yapılarının denetimlerine iştirak ettiler.

***

Bulgaristan ve Romanya arasında enterkonnektör bağlantısının kullanma izni alındı. Bulgartrans Şirketi İcra Müdürü Georgi Gegov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki Rusçuk ve Gürgevo şehirleri dolayından geçen enterkonektör bağlantısının kullanma izin belgesinin alındığını ve böylece projenin gerçekleştirilmesinin üç yıldan fazla gecikmesinden sonra ülkemizin ilk enterkonnektör bağlantısına sahip olduğunu bildirdi.

***

Sırbistan, sınırda Bulgaristan ile ortak devriye çalışmaları yapmayı önerdi . Sırbistan, ortak sınırdan kaçak göçmenlerin geçişlerini engellemek üzere tekrar Bulgaristan ile ortak devriye çalışmaları yapmayı istedi. Konu 7 Kasım'da Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Nebojsa Stefanoviç ile Bulgaristan'ın Belgrat Büyükelçisi Radko Vlaykov arasında yapılan görüşmede ele alındı. İkisi sığınmacı krizi ve organize suçlara karşı ortak mücadele konusunda da karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

***

Öğretmenlere psikolojik test . Sağlık Bakanlığına ait 4 sayılı yönetmelikte yapılacak değişikliklere göre öğretmenler, çocukların ve öğrencilerin yaşamını ve sağlığını tehlikeye atabilecek olan psikolojik hastalıklar ve bozukluklar için yıllık tıbbi muayeneye tabi tutulacaklar. Eğitimcilerin, psikolojik durumlarına ilişkin raporları 30 Eylül 2017 tarihinden önce okul müdürlerine vermeleri gerekecek.

***

Lise öğrencisi Elif Mehmet, yine Communitas Vakfı'ndan burs kazandı. Çernooçene ( Yeni Pazar) Hristo Smirnenski Lisesinde 12.sınıf öğrencisi Elif Nedret Mehmet, 2011 yılından 2016 yılına kadar Communitas Vakfı'nın "1000 Burs" Projesi kapsamında öğrencilere yönelik düzenlenen ulusal yarışmalara katıldı. Elif, "Communitas Vakfı'nın "1000 Burs" projesi kapsamında 2012 yılında düzenlenen coğrafya, 2015 ve 2016 yıllarında ise edebiyat yarışmalarında dereceye girerek, 1'er yıllık bursla ödüllendirildi.

***

Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün: Radikal İslam yok, suç teşkil eden tutum var. BTV'nin "Bu Pazar" programına konuk olan Başmüftü Yardımcısı Birali Mümün, "Sık sık terörizmin dini yok deniliyor. Bu bir zülümdür ve zülüm her hangi bir dinle bağdaşamaz. Terörizm, bir insan tutumudur - şiddet, saldırganlıktır ve herkes tarafından cezalandırılmalıdır" diye kaydetti.

***

İçişleri Bakanlığı, her vatandaş hakkında dosya hazırlayabilecek. İçişleri Bakanlığı (MVR), suç dosyası bulunmayan ve mahkum edilmemiş vatandaşlar hakkında bile büyük miktarda bilgi toplama yetkisine sahip olacak.Bu durum Bakanlık tarafından kamuoyu tartışmasına açılan talimatnameden anlaşıldı. İlk bakışta talimatname hapis yatan mahkumlar, sabıkalılar, holiganlar, evde tacizciler ve başka belirli grup kişilere yöneliktir.

***

Kırcaali Hastanesine modern kuvöz cihazları sağlandı. Sağlık Bakanlığı tarafından Norveç Mali Mekanizması Programınca Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümüne düşük ve çok düşük ağırlıklı doğan bebekler için 2 kuvöz sağlandı. Modern cihazlarla ilgili bugün basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Adam Persenski, kuvözlerin "Halk Sağlığı İçin İnisiyatif" başlıklı proje kapsamında sağlandığını bildirdi.

***

Teklas Şirketi, Krumovgrad'da yeni fabrikasını kuracağı araziyi satın aldı. Türk Teklas Holding'in sahip olduğu Teklas Bulgaristan Şirketi'nin satın almak üzere başvurması sonucunda Krumovgrad Belediyesinde eski kışlaların ve 5 binanın bulunduğu alanda yaklaşık 28 dekarlık bir arazinin satışına ilişkin ihale gerçekleştirildi.

***

Bulgaristan Ulusal İstatistik Enstitüsü Ocak-Eylül 2016 Dış Ticaret Verilerini Açıkladı. Ocak-Eylül 2016 döneminde Bulgaristan'ın üçüncü ülkelere ihracatı yıllık bazda % 12 oranında azalarak 10 719 milyon Leva olarak gerçekleşti. Bulgaristan'ın ana partnerleri Türkiye, Makedonya, Sırbistan, Çin, Rusya ve ABD oldu.

***

AK, Bulgaristan Ekonomisinin 2016'da Büyümesine İlişkin Öngörüsünü Revize Ederek % 3,1'e Yükseltti. Avrupa Komisyonu, sonbahar projeksiyonlarında Bulgaristan GSYİH'nın büyüme oranı tahminlerini yukarıya doğru revize etmiş, 2016'deki öngörüsünü % 3,1'e, 2017'deki öngörüsünü ise % 2,9'a düzeltti.

***

Başbakan Borisov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörü hizmete açtı. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan ve Romanya arasındaki doğalgaz enterkonnektörün resmi açılışını yaptı. Açılışta konuşan Borisov, şunları dile getirdi: "Tanrı'nın yardımıyla Avrupa Komisyonu arkamızda oldukça Romanya'dan dostlarımız ve komşularımızla çok iyi şeyler yapabiliriz. En önemli şeyler yapıldı ve geri döndürülemez. Onlar bugünden itibaren hizmete giriyor".

***

Başmüftü Dr. Hacı, Azerbaycan Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'yı makamında kabul etti. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nargiz Gurbanova'yı makamında kabul etti. Protokol görüşmesi tanışma amaçlı yapıldı. Tanışma görüşmesi samimi bir havada geçti. Büyükelçi Gurbanova, Başmüftü'ye geleneksel Azerbaycan motifleri ve süslemeleri ile el dokuması halı ve Azerbaycan'da bulunan camilere ait fotoğrafların yer aldığı bir albüm armağan etti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI