HAFTANIN ÖZETİ / 7 - 14 Mart 2016Pazartesi, 14 Mart 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 7 – 14 Mart 2016 Nilgün AHMETBaşsavcı Tsatsarov, HÖH Milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Başsavcı Sotir Tsatsarov, Meclis'ten Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili İliya İliev'in dokunulmazlığını kaldırılması talebinde bulundu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada Ruse İl Savcılığı ve Sofya Şehir Savcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında ağır bir vaka olup suçun devam ettiği koşullarda İliya İliev'in özellikle büyük boyutta zimmetine para geçirme suçuna ortaklık ettiğine dair deliller toplandığı bildirildi.

***

22 ton bozulmuş meyve ve sebzeler Bulgaristan'a sokulmadı. Geçen hafta sonu günlerinde Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı'nın denetimlerinde tespit edilen kalitesini kaybeden 22 tondan fazla meyve ve sebzenin Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki Kulata-Promahon Sınır Kapısı'ndan ülkeye ithal edilmesine izin verilmediği bildirildi.

***

Kimsesiz çocuklara ve yoksul vatandaşlara giysi yardımı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kırcaali Kamu Denetçisi Rasim Musa'nın girişimi sonucu Bulgar Kızılhaç Kırcaali (BÇK) İl Şubesi'nin desteğiyle çocuk ve yetişkinlere mont, erkek ve kadın takım elbise, çarşaf, çocuk giysileri ve Hippoland Mağazası'ndan oyuncaklar sağlandı. 

***

Vizesiz AB için Haziran sonu talep edildi. Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin AB'ye sunduğu öneriler paketinde, Türk vatandaşları için vizesiz seyahatin en geç haziran sonunda başlamasını talep ettiklerini söyledi.

***

Hayırsever iş adamları Cebel Belediyesine Cenaze yıkama aracı bağışladı! Bulgaristan'ın Kırcaali iline bağlı Cebel kasabasına Türkiye'de yaşayan bazı Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) önderliğinde cenaze yıkama aracı hibe edildi.

***

Türkiye Büyükelçiliği Rezidansında Dünya Kadınlar Günü Kutlaması. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nin ev sahipliğinde Sofya'da kutlandı. Türk ve Bulgar Kadınları Dostluk Derneği'nin organizasyonunda gerçekleşen kutlamada, Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin konuşmasının ardından, Dernek yöneticileri tarafından yapılan Türkçe, Bulgarca ve İngilizce sunumlarla Dernek tanıtıldı ve 2015 yılındaki faaliyetler hakkında konuklara bilgi verildi.

***

Haskovo'da Uluslararası Müftüler Buluşması gerçekleşti. Haskovo (Hasköy) Bölge Müftülüğü'nün organizasyonuyla Bulgaristan Müslümanlarının ve bazı komşu ülkelerdeki Müslümanların temsilcileri arasında buluşma gerçekleşti.

***

T.C. Filibe Başkonsolosu'ndan kanser hastası kadınlara destek.Türkiye Cumhuriyeti'nin Filibe Başkonsolosluğu Rezidansında düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlama etkinliğine katılan kanser hastası bayanlara saç modeli veya kozmetik prosedürüne ilişkin kuponlar hediye edildi.

***

Bulgaristan'dan Edirne Vali Vekili Tanç'a Nezaket Ziyareti. Bulgaristan Milletvekili Şaban Ali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve Balkan Türkleri Konfederasyon Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç'ı makamında ziyaret ederek görüşmelerde bulundular.

***

Türk AKGÜN GRUBU, Bulgaristan'da Novi Pazar'daki Fayans Fabrikasını Satın Aldı. Türk stratejik yatırımcı tarafından fabrikanın satın alınması sayesinde, altı yıl önce kurulan tesisin nihayet faaliyete başlaması sağlanacaktır. Fayans fabrikasının eski sahibi olan HETA Asset Resolution şirketi, tesisin yeni sahibinin Akgün Grubu olduğunu açıklamıştır.

***

Bulgaristan, Çin ile Hava ve Su Taşımacılığında İşbirliğine Yönelik Antlaşma İmzaladı. Bulgaristan ve Çin, hava ve su taşımacılığı sektörlerinde işbirliği antlaşması imzalamıştır. Antlaşma, Bulgaristan'ın Ulaştırma Bakan Yardımcısı Anton Ginev'in 2 ve 6 Mart arasındaki Çin ziyareti esnasında imzalanmıştır. Aynı ziyaret esnasında Sofya havaalanı ve bir Çin şirketi arasında da anlaşma imzalanmıştır. 

***

Bulgaristan'da Kırsal Turizme Gösterilen İlgide Artış Gözlemlendi. Bulgaristan Köyleri Derneği, ülkedeki kırsal turizme olan ilgide bir artış gözlemlendiğini açıklamıştır. Son sekiz yılda köylerdeki misafir evlerindeki konaklamaların sayısında % 20 oranında artış gözlemlenirken, misafir evlerinin sayısında % 55 oranında bir artış meydana gelmiştir.

***

Kırcaali Meclisi, 11 daimi komisyon oluşturdu. Kırcaali Meclisi 10 Mart'ta düzenlenen oturumunda Meclis'te sürekli bulunan komisyonların sayısı, teşekkülü ve yönetimlerine ilişkin karar aldı. Meclis Üyeleri oybirliğiyle 11 daimi komisyon oluşturulmasına karar verdi.

***

İki Meclis Üyesi, Kırcaali Meclis Başkan Yardımcıları seçildi. Kırcaali Meclisi'nin oturumunda Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Grubu'ndan Müh. Hüseyin Ahmet ve Kadir Mustafov, Meclis Başkan Yardımcılığı görevine seçildiler.

***

Milletvekili Şabanali Ahmet ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, Edirne Belediye Başkanı Gürkan'ı ziyaret ettiler. Bulgaristan Milletvekili Şaban Ali Ahmet, Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ve Balkan Türkleri Konfederasyon Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı makamında ziyaret ederek görüşmelerde bulundular.

***

Bulgaristan'da oy kullanma zorunlu oluyor.
Bulgaristan'da seçim kanunda yapılan değişikliklerle seçmenlerin oy kullanması zorunlu hale getirilmesi gündemde. Mecliste ilk görüşmesi yapılan değişikliklerle oy kullanmayanlara 50 leva (25 Euro) ceza öngörülürken, 80 yaş üzerindeki vatandaşlara ve bedensel engelli olanların cezadan muaf olması teklif edildi.

***

Meclis, Korporatif Ticaret Bankası'nın iflas raporunun gizliliğinin kaldırılmasına karar verdi. Bulgaristan Meclisi, ilk okumada Banka İflası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısını kabul etti. Kanun tasarısı Meclis'e Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Delyan Peevski, Yordan Tsonev ve Petır Çobanov tarafından sunuldu.

***

Sınırda 29 kaçak göçmen yakalandı. Türkiye ile ülkemiz arasındaki Kapitan Andreevo-Kapıkule ve Hamzabeyli- Lesovo sınır kapılarında 29 kaçak göçmen yakalandı.

***

Bulgaristan - Avusturya İlişkileri. Avusturya Savunma Bakanı Hans Peter Doskozil ve İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner ülkenin sığınmacı akınına karşı aldığı önlemler konusunda Bulgaristan hükümetinden bilgi aldı.Bulgaristan'a bir günlük çalışma ziyaretinde bulunan iki bakan, Başbakan Boyko Borisov ile görüştü.

***

Plovdiv Üniversitesinde Mehmet Akif Ersoy'u Anma Programı. 12 Mart Türkiye Cumhuriyeti İstiklal Marşı kabulünün 95. yıldönümünü ve Mehmet Akif Ersoy Anma Günü nedeniyle Filibe'de bir etkinlik düzenlendi. Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan "Bir Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy" adlı program, Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlendi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI