HAFTANIN ÖZETİ/ 01-10 Mayıs 2014Pazar, 11 Mayıs 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 01-10 Mayıs 2014 Sebahat NECİBBaşmüftülük, Umre ziyareti düzenliyor. Başmüftülük, Bulgaristan Müslümanları için ikinci defa umre ziyareti düzenliyor. Böylece müminlerin hac mevsimi dışında kutsal topraklara Mekke ve Medine'yi ziyaret etme imkanı bulacak.

Umarım her Müslüman'a kutsal topraklarımızı ziyaret etme fırsatı nasip olur.

***

Katil zanlısı Mert Mehmet'e karşı Cebel'de protesto düzenlendi. Onlarca Cebelli vatandaş küçük Rodop kasabasının merkezine toplanıp 24 yaşındaki Ceylan ve kızı 7 yaşındaki Ceyda'yı kasten öldürmek gerekçesiyle tutuklanan Mert Mehmet'e karşı protesto düzenlediler. Protestocular, vahşi cinayetleri işlediğini itiraf eden Mert'in mahkeme tarafından adil bir şekilde mahküm ettirilmesini ısrar ettiler.

Böyle kotu olayların yaşanması çok üzücü. Gencecik bir anne ve küçücük bir kız çocuğunun vahşice öldürülmesi akla mantığa sığmaz bir olay. Mert'in en ağır şekilde cezalandırılması gerekiyor ki herkese ibret olsun.

***

Makas Sınır Kapısı, trafik yoğunluğu bakımından ikinci sırada. Sınır Polisi Müdürlüğünün verilerine göre Hıdrellez vesilesiyle ilan edilen tatil günlerinde Bulgaristan-Yunanistan sınırındaki en yeni Makas Sınır Kapısından geçiş yapan araç ve yolculara göre yoğun trafik bakımından ikinci oldu.

Makas Sınır Kapısının trafik yoğunluğu bakımından yaz aylarında birinci sırada olma ihtimali yüksek. Binlerce güney Bulgaristan'lı denize akın etmesi bekleniyor.

***

Dambalı Tepesinde binlerce kişi şifa aradı. 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gece, Bulgaristan'ın birçok yerinden binlerce çocuk ve yetişkin insan bu yıl da Momçilgrad'ın Letovnik (Miralköy) köyüne yakın Dambalı Tepesi'nde su içti. Yüzlerce kişi, oradaki taş kütlelerinden akan suda şifa aradı. Yılda bir kez Hıdrellez kutlanılan 6 Mayıs'ın ilk saatlerinde gün doğmadan önce tepeden taş kütlesine aşağıya dökülen suyun şifalı olduğuna inanılıyor.

Birçok kişinin bu sudan şifa bulduğu aşikardır.

***

Alkoçlar Oteller zincirinin sahibi Ender Alkoçlar, Bulgaristan'a yatırım yapacak. Gelecek yıllarda Bodrum, Uludağ, Kuşadası, Çeşme ve en ünlü dünya destinasyonlarından İstanbul'daki Alkoçlar Oteller zincirinin sahiplerinin Bulgaristan'da büyük yatırımlar yapacağı bildirildi. Birinci yatırım olarak Pamporovo'daki 4 yıldızlı Grand Hotel Murgavets'in uzun yıllar yönetimini üstlendiği açıklandı.

Ülkemizden Avrupa'ya gurbete çalışmak için gidenlerin %90'ı Türk. Böyle yatırımların yapılması Türk halkına bir nevi destek oluyor. Ne kadar çok yatırım yapılırsa ve yeni işyerleri açılırsa, o zaman parçalanan Türk aileleri gurbet ellerden kurtulabilir.

***

Kırcaali Belediye Başkanı'ndan Gürkan'a ziyaret. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ı ziyaret ederek, görevinde başarılar dilediler.

Sayın Gürkan'a yeni görevinde başarılar diler en yakın zamanda da Kırcaali'ye bekleriz.

***

Adalet Bakanlığı, Strasburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde 2011 yılının mayıs ayında Sofya'daki Banya Başı Camii önünde meydana gelen çatışmada aşırı ırkçı Ataka partisi üyelerinin tutumunu savundu. Bundan 4 yıl önce başta ırkçı lider Volen Siderov olmak üzere aşırı milliyetçiler ezan okunan hoparlörlerin sesinin azaltılmasını ısrar ederek Banya Başı Camii'nde cuma namazı kılan cemaate baskın düzenledi.

Nasıl olur da camimize saldıranlar haklı çıkar. O gün camiye ve cemaate saldır ve haklı çık, işte bir kez daha Türk ve Müslümanların Bulgaristan'da hangi koşullarda yaşamını sürdürdükleri kanıtlandı. Bu ülkede azınlıktan biriysen ne hakkın var, ne de savunman!

YAZARIN DİĞER YAZILARI