HAFTANIN ÖZETİ/ 03-10 Ağustos 2015Pazartesi, 10 Ağustos 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 03-10 Ağustos 2015Nilgün AHMETYardım gecesinde toplanan bağışlarla Momçilgrad hastanesine modern ultrason cihazı alınacak. Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi ile ortaklaşa olarak kasabadaki Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi'ne destek amaçlı yardım gecesi düzenlendi. Yapılan bağışlarla hastaların tedavisinde kullanmak üzere modern ultrason cihazı alınacak.

***

Hasan Öztürk ve Fuat Güven, Momçilgrad fahri vatandaşı unvanı ile onurlandırıldılar. Nov Jivot Halk Toplum Merkezinde düzenlenen Momçilgrad (Mestanlı) Belediye Meclisi kutlama oturumunda Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk ve işadamı Fuat Güven Momçilgrad fahri vatandaşı unvanı ile onurlandırıldılar.

***

Hükümet, Bezvodno yolunun onarımı için 800 bin leva tahsis etti. Hükümet, Çernooçene (Yeni Pazar) Belediyesi'ne Komuniga (Kuşallar)-Jenda (Yaşlıköy)-Borovitsa (Çamdere) Barajı-Bezvodno (Susuz) İlçe karayolunun 19.kilometresinde yeniden yapılandırma çalışmaları yapılması için 800 bin leva tahsis etti.

***

6 bin Bulgaristan vatandaşının emekli maaşına haciz konuldu. Yaklaşık 6 bin Bulgaristan vatandaşının emekli maaşına ödenmemiş kalorifer, su ve elektrik faturaları ve kredi kartı borcu nedeniyle haciz konuldu. Düşük maaş alan emeklileri kanun korusa da, banka sırrı yüzünden icra memurunun kararıyla çoğunun maaşı haczedilecek. 

***

Avrupa Komisyonu, 3,5 milyar bütçeli Çevre 2014-2020 Operasyon Programı'nı onayladı. Çevre ve Su Bakanı İvelina Vasileva, "Toplam bütçesi 3,5 milyar leva olan Çevre 2014-2020 Operasyon Programı Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Bu kaynaklar çevrenin korunmasına ve iklim değişikliği politikalarına yönelik harcanacaktır" diye bildirdi.

***

Kırcaali'de Nuri Turgut Adalı'yı anma töreni düzenlendi. 4 Ağustos 2015 Kırcaali'de bir ilke imza atıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda Bulgaristan Türklerinin meşalesi Nuri Turgut Adalı'yı anma töreni gerçekleşti. 

***

Mücahit Gazi Nuri Turgut Adalı, Mezarı Başında Anıldı. Bulgaristan Türklerinin meşalesi merhum şair Nuri Turgut Adalı 5 Ağustos ölümünün 11. yılında doğup büyüdüğü Kirkovo ilçesinin Ostrovets (Adaköy) köyünde bulunan mezarı başında anıldı. 

***

Bulgaristan, Veli Karaahmet'e 7 668 avro tazminat ödeyecek. 5 Ağustos hükümet, şubat ayında başkentteki Banyabaşı Camii önünde Müslümanlara yapılan saldırılardan dolayı Strasburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Bulgaristan'a karşı davayı kazanan Veli Karaahmet'e tazminat olarak 7 668 avro ödenmesini karar aldı.

***

Kırcaali, uluslararası turizm destinasyonu haline geldi. Yunanistan, Türkiye, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İsveç, Avusturya ve hatta Hindistan'dan bile turistler yazın doğada dinlenmek için Kırcaali Barajı'na geliyorlar. 

***

Savunma Bakanlığı, Kırcaali bölgesinde askeri mülkler satıyor. Savunma Bakanlığı, bütçe açığını kapatmak içim Kırcaali bölgesi de dahil olmak üzere bazı mülklerini satışa çıkardı. 12 Ağustos 2015 tarihinde gizli arttırma ile satılışı yapılması üzere sıradaki ihtiyacı kalmayan askeri binalar ve alanlara ilişkin ihale ilan edildi.

***

Eğridereliler Derneği Başkanı Ahmet Kahraman hayatını kaybetti. Bir süredir rahatsız olan Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanımız Sn. Ahmet Kahraman hakkın rahmetine kavuşmuştur. 

***

AK, Bulgaristan ve Makedonya arasında sınır ötesi işbirliğine ilişkin programı onayladı. Avrupa Komisyonu, Bulgaristan ve Makedonya arasında sınır ötesi işbirliği yapılmasına ilişkin en son programı da onayladı.

***

Eski İstihbarat Şefine Hapis. Bulgaristan Milli İstihbarat Servisinin (NRS) eski genel müdürü emekli General Kirço Kirov yargılandığı Sofya Askeri Mahkemesi'nde 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

***

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in oğlu öldü. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in 15 yaşındaki en büyük oğlu Filip öldü.

***

Bulgaristan'da terör paniği. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, IŞİD'e bağlı oldukları tahmin edilen iki yabancı ile ilgili geniş çaplı bir arama operasyonu başlattı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI