HAFTANIN ÖZETİ /05 - 12 Aralık 2016Pazartesi, 12 Aralık 2016

HAFTANIN ÖZETİ /05 – 12 Aralık 2016Nilgün AHMETBulgaristan, Ekonomik Krizin Etkilerini 2014'te Aşmaya Başlamıştır. Piyasa Ekonomisi Enstitüsü'nün Bulgaristan'daki bölgelerin sosyo-ekonomik gelişimine ilişkin yıllık analizine göre ekonomik kriz sonrasında Bulgaristan, 2014 yılında iyileşmeye başlamıştır. Şöyle ki, reel olarak toplam üretim, kriz öncesi seviyeleri aşmıştır. Ancak bu olumlu gelişme 28 idari bölgenin çoğunluğuna henüz yayılmamıştır.

***

Başbakan Borisov, ABD Büyükelçisi Eric Rubin ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Sofya Büyükelçisi Eric Rubin ile temaslarda bulundu. Başbakanlık konutunda yapılan görüşmede ikisi güncel siyasi konuları ve ülkede geçen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yanı sıra iki ülke arasındaki işbirliğin geliştirilmesini ele aldı.

***

Gorna Arda Su Enerji şirketi, şiir yarışması düzenledi. Gorna Arda Su Enerji Şirketi tarafından organize edilen "Moyat Roden Kray" (Benim Sılam) konulu şiir yarışmasına Ardino (Eğridere) İlçesi'nden 1-12.sınıflarda okuyan öğrenciler 20'den fazla şiirle katıldı.

***

Bulgaristan Başmüftülüğü'nden Benkovsi Köyü Müslüman Encümenliğine teşekkür plaketi. Kirkovo'nun (Kızılağaç) Benskovski (Killi) Köyü halkının duyarlılığı ve yardımseverliği ve köyde imam-hatiplik yapan Hafız Erdinç Süleyman'ın fedakarca çalışmaları sayesinde bu yıl da Benkovsi Köyü Müslüman Encümenliği, İslam Eğitim Haftası ve Yetimler Haftası kapsamında düzenlenen yardım kampanyalarını çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

***

Bıçvarova: Bulgaristan'ın terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu bilgileri doğrulanmadı. İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, BTV'ye yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'ın terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu bilgileri doğrulanmadı. Bu tür bir tehdit olduğuna dair kanıt yok. Bu tür bilgiler yayan şahıslar var. Güvenlik güçleri bu konuda çalışıyor ve her bir bilgi araştırılıyor" dedi.

***

Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi, Belene Atom Elektrik Santrali Projesi ile ilgileniyor. Çin Ulusal Nükleer Enerji Şirketi'nin (CNNC) inisiyatifi sonucunda şirketin temsilcileri ve Başbakan Boyko Borisov, AB Fonları ve Ekonomi Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova arasında görüşme gerçekleştirildi.

***

Valiler, toplu konutlarda enerji verimliliği ile ilgili sorunu ele aldı. Kırcaali Valisi İliya İliev, Filibe şehri yakınlarında bulunan Zdravets Ekolojik Oteli'nde Filibe Valisi Zdravko Dimitrov'un yönetiminde gerçekleşen Güney Merkez Bölgesi Bölgesel Kalkınma Konseyi ve Bölgesel Koordinasyon Komitesi'nin ortak oturumuna katıldı. Foruma bakanlıkların, yürütme ajanslarının, belediyelerin, branş ve sendikal örgütlerin, yüksel okulların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iştirak etti.

***

Kırcaali Hristo Botev Yabancı Dil Lisesi öğrencileri, iyiliğin gücünü gösterdi. Kırcaali Hristo Botev Yabancı Dil Lisesi öğrencileri Nazmiye Mustafa ve Viktoriya Angelova, Bulgar Kızılhaç Kırcaali İl Şubesi örgütünün ve ilde bazı okulların desteğiyle yardıma muhtaç ailelere bağışlanmak üzere kalıcı ürünler toplama amacıyla kapsamlı bir yardım kampanyası gerçekleştirmeyi başardılar.

***

BSP de hükümet kurma görevini kabul etmedi. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in kendisine verdiği hükümet kurma görevini kabul etmedi.Ninova, "Hükümet kurma imkanından yararlanmayacağım" dedi.

***

Engelli çocukların ebeveynleri, tekrar protestoya çıktı. Ülke çapından yüzlerce engelli çocukların ebeveynleri tekrar başkent Sofya'nın merkezinde protesto eylemi yaptı. Protestocular, çocuklarına ve daha yetişkin olan engellilere daha onurlu yaşam garantisi veren Özel Bakım Kanunu olmasını ısrar etti.

***

Bakan Pavlova: 2017 yılı vinyet fiyatlarında değişiklik olmayacak. 2017 yılı vinyet fiyatlarının tanıtıldığı basın toplantısında yeni hükümet kuruluncaya kadar görevine devam eden Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakanı Lilyana Pavlova, önümüzdeki yıl vinyet fiyatlarında değişiklik olmayacağını bildirdi.

***

Genç yetenek Günel Süleyman'a Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan ödül. Edebi yeteneği olan Kırcaali Otets Paisiy Lisesi 11.sınıf öğrencisi Günel Süleyman, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.

***

Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'dan Bulgaristan'a 210 milyon avroluk hibe desteği. Bulgaristan, 2014-2021 dönemine ilişkin Avrupa Ekonomik Alanı Mali Yardım Mekanizması ve Norveç Mali Mekanizması'nın uygulanması üzere anlaşma memorandumları imzaladı.

***

Yüzlerce hakim, Yüksek Yargı Konseyi'ni protesto etti. Sofya Bölge Mahkemesi'nde görevli personel ve hakimler, Yüksek Yargı Konseyi binası önünde protesto eylemi gerçekleştirdi. Protestocu hakimlere "İstifa", "Mafya", "Tsatsarov Düşürülsün" gibi sloganlar atan bir grup vatandaş da katıldı.

***

Bulgaristan'da doğal gaz taşıyan trende patlama. Bulgaristan'ın kuzeybatısında Şumnu kentine bağlı Hitrino (Şeytancık) köyü bölgesinden geçen doğalgaz taşıyan trende meydana gelen patlama sonucu 7 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Geçen ay istifa eden ancak yeni hükümet kurulana kadar görevini devam ettiren hükümet, 12 Aralık Pazartesi günü ülkede ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI