HAFTANIN ÖZETİ /05 - 12 Ekim 2015Pazartesi, 12 Ekim 2015

HAFTANIN ÖZETİ /05 – 12 Ekim 2015Nilgün AHMETMilliyetçiler, HÖH Genel Merkezi önünde "Bayrağı Kim Dikti" şarkısını söyledi. Sevilen sanatçı Faruk Yılmaz'ın Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) İsperih'teki (Kemaller) seçim kampanyası açılışında Bulgarların milli kahramanı Rayna Knyaginya'yı anlatan bir şarkının devamında "Ay Doğar Raymem" isimli Türkçe versiyonunu seslendirmesine gelen sert tepkilerin ardından Bulgar milliyetçileri tarafından protesto edildi.

***

Kırcaali'deki Arpezos Oteli Kompleksi'nin yeni sahibi Ardastroy Şirketi oldu. Kırcaali Ardastroy Şirketi, Kırcaali Arpezos Otel Kompleksi'nin yeni sahibi oldu. Otelin satışı 1 Ekim 2015 tarihinde gerçekleşti.

***

Razgrad Makbul Paşa Camii'nde yasa dışı faaliyette bulunulduğu iddiasıyla soruşturma başladı. Razgrad İl Savcılığı'ndan yapılan açıklamada temmuz ayının sonundan 5 Ağustos 2015 tarihine kadarki dönemde UNESCO'nun koruma altına aldığı Razgrad'daki Makbul Paşa Camii'de yasa dışı faaliyet organize edip yönettiği iddiasıyla kimliği belirsiz bir şahıs hakkında soruşturma başlattığı bildirildi.

***

Eski İçişleri Bakan Yardımcısı Raif Mustafa, devleti tazminata mahkum etti. Eski İçişleri Bakan Yardımcısı Raif Mustafa, savcılığı yaklaşık 50 bin leva tazminat ödemeye mahkum etti. Mustafa, 2009 yılının temmuz ayında Devlet Ulusal Güvenlik Kurumu (DANS) tarafından yürütülen operasyon sırasında işadamı Rosen Marinov ile birlikte 100 bin leva tutarında rüşvet verdikleri gerekçesiyle tutuklandı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev siyasileri uyardı. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkede 25 Ekim'de gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde siyasetçilerin nefret söylemi kullanmama çağrısında bulundu.Cumhurbaşkanı Plevneliev seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, "Ucuz popülizme ve saptırılmış milliyetçiliğe yatırım yapmayalım çünkü bunlardan yeni iş yerleri açılmayacak ve hayat standardımız düzelmeyecek" dedi.

***

Hükümet, Kurumsal Vergi Kanunu'nda değişikliğe dair tasarı kabul etti. 7 Ekim 2015 te hükümetin Kurumlar Vergisi Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısını kabul etti. Katma değer vergisi (KDV) tutarı 5000 levayı aşan mal alımında kişisel ve mesleki amaçla kullanılırsa KDV tutarının bir kısmı iade edilecek. Nakit ödemeler 5000 leva ile sınırlı olacaktır.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev: "Avrupa Balkanlar'ın potansiyelini kabul etmeli". Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Sofya'da himayesi altından düzenlenen " Avrupa'da ortaklık ve komşuluğun yeni vizyonları" başlıklı üst düzey toplantıda yaptığı konuşmada: "20 yıl öncesine kadar Balkan ülkeleri biribirinden izole edilmiş durumdaydı. Balkanlar'ın sınırlarını yeniden çizmeyi istemiyoruz, tam tersine sınırları kaldırmayı amaçlıyoruz" dedi.

***

AB komiseri Sofia Tech Park'ta inşaat alanını denetledi. Araştırma, Bilim ve İnovasyondan sorumlu AB komiseri Carlos Moedas, Bulgaristan'ın "Rekabet Edebilirlik" operasyonel programı kapsamında 50 milyon avronun benimsediği Sofiya Tech Park'ın inşaatına yüksek değer biçti. Moedas, Başbakan Boyko Borisov, Başbakan Yardımcısı Domislav Donçev ve Bakan Todor Tanev eşliğinde inşaat alanında teftişte bulundu.

***

Başbakan Boyko Borisov: "Türkiye hem Avrupa'yı hem bizi kurtarıyor". Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) konuşan Bulgaristan Başbakanı Borisov, sığınmacılar konusunda Türkiye'nin hem kendilerini hem de Avrupa'yı kurtardığını söyledi.Başbakan Boyko Borisov yasa dışı göçmenler konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonla görüştüğünü belirterek, "Şu anda Türkiye, tüm Avrupa'yı da, bizi de kurtarıyor" dedi.

***

Bulgaristan'da Türk Belgeseline Büyük Ödül. Varna kentinde sona eren 16. Kızılhaç ve Sağlık Film Festivali'nde yönetmen Armağan Pekkaya'nın "Müsteşfa" belgeseli büyük ödülü aldı.

***

Donald Tusk: "Bulgaristan Schengen alanının bir parçası olmaya hazırdır". AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Başbakan Boyko Borisov ile temasları ardından yaptığı açıklamada Bulgaristan'ın Schengen alanının bir parçası olmaya hazır olduğunu belirtti. Sözlerine göre Bulgaristan, AB üyesi tüm ülkeler arasında sınır güvenliği konusunda en iyi örneği teşkil etmektedir.

***

Bölge Müftüleri, YTB Trakya ve Edirne Valiliğini ziyaret etti. Kırcaali, Haskovo, Krumovgrad /Koşukavak/, Şumnu ve Razgrad Bölge Müftüleri YTB Trakya Bölge Koordinatörlüğünü ve Edirne Valisi Dursun Ali Şahin' i ziyaret etti. Görüşmede, çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Başkanlık proje usulleri ve başvuru süreçleri konuşuldu.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev: "Krizlere ancak entegrasyon ve işbirliği ile çözüm getirilebilir". Sofya'da "Avrupa'da yeni ortaklık ve komşuluk vizyonları" adı altında düzenlenen zirve toplantısının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev "Avrupa'da yaşadığımız bütün krizlere ancak ortak yaklaşımla ve birlikte çözüm getirebiliriz" sözlerini kullandı.

***

Avrupa Konseyi Başkanı Tusk Bulgaristan'da. Bulgaristan'a iki günlük ziyarete gelen Avrupa Konseyi Başkanı Donal Tusk ile görüşen Başbakan Boyko Borisov, "Ülkemizde yeni bir mülteci kampı kurmayacağız. Suriye'de serbest güvenlik bölgesi kurulması konusunda ısrarlıyız" dedi.

***

Türkiye'den Bulgaristan'daki müftülüklere destek. Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Bulgaristan'daki Başmüftülük ve bölge müftülüklere destekte bulundu. Müftülüklere, ihtiyaçları için 18 tam donatımlı cenaze aracı hediye edildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI