HAFTANIN ÖZETİ/ 08-15 Aralık 2014Pazartesi, 15 Aralık 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 08-15 Aralık 2014  Sebahat NECİBSağlık Bakanı Moskov: Roman mahallelerine polis eskortu olmadan ambulans gönderilmeyecek" açıklamasını yaptı. Moskov, bir televizyona yaptığı açıklamada, doktor, hemşire, ambülans şoförleri ve diğer sağlık personeline yönelik şiddetin gittikçe arttığını ifade etti.

***

Bulgaristan, Güney akım için hala ümitli. Başbakan Boyko Borisov, Güney Akım projesinin kendileri için önemli olduğunu söyleyerek, boru hattının inşa edilmesini talep etti. Borisov, boru hattının vergi ve diğer ücretlerden elde ettiği gelirlerinin transit gelirlerden daha fazla olacağını kaydetti.

***

HÖH partisinin lideri Lütvi Mestan, iktidardaki koalisyonunu aldığı, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'ndaki (BNT) Türkçe haber bülteninin, bölgesel yayın yapan BNT 2 yerel kanalına taşınmasına ilişkin aldığı karara tepki gösterdi. "Varılan anlaşma sayesinde iktidar ayakta kalabildi ancak bunun bedeli neydi?" diyen Lütvi Mestan, azınlık hakların bir parçasının feda edildiğine vurgu yaptı.

***

Kırcaali'deki 150 Üniversiteli Galile yemini etti. Plovdiv Üniversitesi Lyuben Karavelov Şubesi Müdürü Prof. Dr. İliana Velçeva, 7 bölümden 150 üniversite öğrencisinin başarıyla mezun olduğunu, bunlardan 13'ü yüksek başarılar elde ettiğini açıkladı.

***

Devlet Milli Güvenlik Ajansı'nın eski müdürü Petko Sertov Interpol tarafından da aranıyor. Cep telefonlarını yanına almadan özel otomobili ile evinden ayrılan Sertov'un ortadan kaybolması üç gün gizli tutulmuş, daha sonra İçişleri Bakanlığı vatandaşlardan yardım talebinde bulunmuştu. Eski istihbarat müdürünün kaybolduğu, eşinin polise haber vermesi üzerine ortaya çıkmıştı.

***

"Yetim Çocuklara Yardım Kampanyası" kapsamında 100 çocuğa burs sağlandı. Bulgaristan Başmüftü Yardımcısı Birali Birali, geçen yılın sonunda ilki düzenlenen kampanyanın bu yılki sonuçlarının da çok verimli olduğunu söyledi.

***

Bulgaristan'da şike operasyonu. Bulgaristan futbolunda başlatılan şike soruşturması kapsamında 9 futbolcunun gözaltına alındığı açıklandı. Bulgaristan Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ülkede başlatılan şike soruşturması kapsamında bu sezon Bulgaristan Kupası'nda oynanan bazı karşılaşmaların incelendiği ve bazı oyuncuların gözaltına alındığı belirtildi.

***

Başkonsolos Aktaş başarılı soydaş öğrencileri kabul etti. Başarılı öğrenciler için Başkonsolosluk Rezidansında kutlama etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Başkonsolos Alper Aktaş ve eşi Filiz Aktaş'ın yanı sıra, Muavin Konsoloslar Gürler Gürsoy ve Ahmet Keloğlu, Güney Bulgaristan Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir katıldı.

***

Bulgaristan'da emeklilik yaşı protestosu. Bulgaristan'da işçiler, hükümetin 2015 yılı başından itibaren emeklilik yaşının yükseltilmesi ve maaşların dondurulmasını öngören reform paketine tepki gösterdi. Ülkenin iki büyük sendikasından biri olan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), başkent Sofya'da, "emeklilik yaşının yükseltilmesi ve maaşların dondurulmasına" yönelik tasarıya karşı gösteri düzenledi.

***

Başkonsolos Aktaş, HÖH Milletvekilleriyle Macarovo ve Stambolovo belediyelerinin ziyaret etti. T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş başta olmak üzere, Filibe Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, HÖH Haskovo Milletvekilleri Saliha Emin ve Mehmet Ataman, Haskovo ili, Macarovo ve Stambolovo belediyelerini ziyaret ettiler.

***

Şefika Refik'in ikinci şiir kitabı tanıtıldı. 11 Aralık 2014, akşamı Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği desteğiyle sözünü ettiğimiz kardelenler edebiyatsever Kırcaalilere müjdelerini verdiler; Şefika Refik ikinci şiir kitabı "Hüzün Mısraları" ile Çağdaş Bulgaristan Türk Edebiyatına emin adımlarını atmış oldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI