HAFTANIN ÖZETİ/ 1 - 8 Aralık 2014Pazartesi, 08 Aralık 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 1 – 8 Aralık 2014 Sebahat NECİBEn iyi üniversiteler belirlendi. Ülkede en iyi eğitim veren yüksekokulların dört tane olduğu belirlendi. Üniversitelerin reyting sıralaması sonuçlarına göre Sofya Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi, Sofya Teknik Üniversitesi ve Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi, profesyonel eğitim verdikleri alanların büyük bir bölümünde önde gelen yüksekokullar.

***

Bulgaristan'dan Türk Kayakçılara vize kolaylığı. Bulgaristan kış sezonu için Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacak. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Türkiye'den turist çekmek için ikili veya çoklu girişin yapılabildiği üç aylık vize çıkartılacağını duyurdu.

***

Bulgaristan Cumhurbaşkanı: "Güney Akım'dan gelir garantisi yok" dedi. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Güney Akım projesini sonlandırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, kendinden önceki hükümetlere yüklendi. Rusya ile yapılan proje anlaşmasında ülkesinin kazancının gözetilmediğini dile getiren Plevneliev, proje hakkında kimsenin değerlendirmede bulunamayacağını iddia etti.

***

Milliyetçi Milletvekili Slavi Binev'in Parlamento Kültür ve Basın Komisyonu Başkanı seçilmesi protesto edildi. Kültür ve sanat camiasının yüzlerce temsilcisi aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatanseverlik Cephesi Milletvekili Slavi Binev'in Parlamento Kültür ve Basın Komisyonu Başkanı olmasını protesto etmek için başkent Sofya'da Kristal Bahçesi'nde bir araya toplandılar.

***

İçişleri Bakanı Vuçkov: "Engel, Türk tarafına zarar vermez, düşmanlık ifadesi de değildir" dedi. İçişleri Bakanı Veselin Vuçkov, Türkiye sınırına kurulan 30 kilometrelik tel örgü engelini savundu. Bulgaristan'da bulunan sığınmacıların bir bölümünün Avrupa ülkelerine gönderilmesinin şimdilik söz konusu olmadığını belirten Vuçkov, Bulgaristan'ın AB'den destek beklediğini söyledi.

***

"Türkiye, Bulgaristan'a göre daha bağımsız bir politika izliyor". Rusya'nın AB Daimi Temsilcisi Vladimir Çijov, Güney Akım projesinde, uluslararası arenada daha bağımsız bir duruşu olan Türkiye'nin Rusya için Bulgaristan'dan daha güvenilir bir ortak olacağını düşünüyor.

***

Kırcaali Türk Tiyatrosu Boyacı oyununu Filibe'de sergiledi. Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu'nun Boyacı adlı komedi oyunu Filibe'de sahnelendi. T.C. Filibe Başkonsolosluğun desteğiyle Filibe Halk Ordu Evi (DNA) salonunda gerçekleşen oyun, soydaşlar tarafından büyük ilgiyle izlendi.

***

Türkçe haber bülteni ve Türk asıllı savunma bakanı konularında anlaşmaya varıldı. GERB, Reformcu Blok (RB) ve Bulgaristan'ın Yeniden Doğuşu İçin Alernatif Partisi'nin (ABV) oluşturduğu koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren Vatansever Cephes, hükümete destek vermeleri için şart koştukları Türkçe haber bülteni ve Türk asıllı savunma bakanı konularında anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

***

Başkan Resmi Murat'tan, Dr. İsmail Cambazov'a onur nişanı. Ardino (Eğridere) Belediyesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu tarafından, gazeteci, araştırmacı ve yazar Dr. İsmail Cambazov'un yaşam öyküsü ve kitaplarını tanıtım etkinliği düzenlendi. Ardino Şehir Müzesinde düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Dr. İsmail Cambazov'u tebrik ederek, belediyenin onur nişanını takdim etti.

***

Türk Havayolları (THY) ilk İstanbul-Sofya seferinin 30. yıl dönümünü görkemli bir şovla kutladı. Türkiye Kültür ve Turizmi Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Bulgaristan'da yeni kurulan Turizm ve Spor Bakanlığı Bakanı Nikolina Angelokav'nın birer konuşma yaptığı törende THY'yı uluslararası başarılarından dolayı kutladılar.

***

Uluslararası Kadınlar Kulübünün Sofya'daki yardım kermesinde Türkiye standı büyük ilgi gördü. Türk standının açılışını yapan Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, bu yıl kermese katılan 59 ülke arasında yer alan Türkiye'nin sunduğu ürün çeşitliliği ve kültürel programı ile yine konukların özel ilgisine mazhar olduğunu söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI