HAFTANIN ÖZETİ /1 - 8 Mayıs 2017Pazartesi, 08 Mayıs 2017

HAFTANIN ÖZETİ /1 – 8 Mayıs 2017Nilgün AHMETUlusal BUKET 2017 Yarışması Edebi Türk Dili Kırcaali İl Müsabakası gerçekleşti. Kırcaali'de 30 Nisan 2017 Pazar günü Girişimciler için Kuluçka Merkezi salonunda amatör sanatçılara yönelik bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ulusal BUKET 2017 Yarışması İl Birinciliği kapsamında düzenlenen Edebi Türk Dili müsabakası gerçekleşti. Müsabakaya il çapından 1-12.sınıf öğrencileri arasından 112 öğrenci katıldı.

***

Bulgarlaştırma süreci şehidi Kazim İbrahim Paşa anıldı. 30 Nisan 2017 Pazar günü Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) partisi tarafından Kazim İbrahim Paşa'nın anısına Byal İzvor köyünde anma töreni gerçekleştirildi.

***

Kirkovo Belediyesi'nden bir heyet İzmir Gaziemir Belediyesi'ni ziyaret etti. Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman'ın başkanlığında bir heyet, Türkiye'den kardeş İzmir Gaziemir Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyaret, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol'un daveti üzerine gerçekleşti.

***

Genç boksör Ergünal Sabri, Karadağ'dan gümüş madalya ile döndü. Kırcaali Arda Boks Spor Kulübünün genç boksörlerinden Ergünal Sabri, Karadağ'ın başkenti Podgorica'da katıldığı güçlü uluslararası boks turnuvasından gümüş madalya ile döndü. 15 ülkeden 140 yarışmacı arasında oluşan güçlü bir rekabet ortamında Ergünal, uluslararası bir turnuvada ilk madalya kazandı.

***

Başbakanlık ve Dünya Bankası, danışmanlık hizmetlerine ilişkin sözleşme imzaladı. AB Fonlarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Malina Krumova ve Dünya Bankasının Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya Temsilcisi Tony Thompson, Başbakanlık kurumu ve Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası arasında danışmanlık hizmetleri sunulmasına ilişkin sözleşme imzaladılar.

***

Kamu kurumlarında yolsuzluk ihbarlarında iki misli artış var. Başbakanlık Başmüfettişliğinin Başbakan Ognyan Gercikov'un dikkatine sunduğu rapora göre devlet kurumlarında yolsuzluk yapıldığına dair ihbarlar iki kat arttı. Raporda Kurumlar Kanunu doğrultusunda 2016 yılında bakanlıklar ve başka kurumlarda yapılan denetim çalışmalarından elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.

***

Cumhurbaşkanı, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri ile görüştü. Cumhurbaşkanlık konutunda Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Şaran Burrow ile görüşen Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Bulgaristan'ın, ekonominin dijitalleştirilmesi sürecine uyum sağlaması ve tam bu sektörlerde gençlerin istihdamının artmasına yönelik çaba göstermesi gerekir" dedi. Yapılan görüşmede Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Başkanı Plamen Dimitrov da yer aldı.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü, Kutlu Doğum programı gerçekleştirdi. 28 Nisan 2017 Cuma günü Benkovski (Killi) köyü camisinde gerçekleştirilen Kutlu Doğum programı, Benkovski köyü Müslüman Encümenliğinin ev sahipliğinde Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından organize edildi.

***

Cumhurbaşkanı Radev, teknokratlar hükümetini övdü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, son iş gününde görevlendirdiği teknokratlar hükümetine övgüde bulundu. Teknokratlar hükümetinin Başbakanı Ognyan Gercikov ve bakanlar, Cumhurbaşkanlığı konutunda Cumhurbaşkanı Radev ile bir araya gelerek, çalışmalarına ilişkin raporlarını sundu.

***

Meclis, milletvekili maaş zamlarının dondurulmasına ilişkin teklifi reddetti. Meclis, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) koalisyonunun milletvekili maaş zamlarının dondurulmasına ilişkin teklifini reddetti. Buna ilişkin yapılan oylamada 76 milletvekili kabul, 50 milletvekili ret, 82 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

***

Borisov, yeni bir Yolsuzlukla Mücadele Kanunu ve hızlı bir yargı sistemi sözü verdi. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi görüşleriyle tanınan Birleşik Vatanseverler Koalisyonunun kurduğu hükümetin meclisteki yemin töreninden önce konuşan gelecek Başbakan Boyko Borisov, kurduğu üçüncü hükümetin önceliklerini tanıttı.

***

Yeni hükümet yemin etti. Boyko Borisov, üçüncü kez Bulgaristan Başbakanı oldu. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB Genel Başkanı Boyko Borisov'un başkanlığında kurulan 44. Hükümet Halk Meclisinden 134 kabul oyu ile güvenoyu aldı. Güvenoyu oylamansın ardından yeni Başbakan ve yeni hükümetteki bakanlar Mecliste Bulgaristan kanunlarına uyuyacaklarına dair yemin ettiler.

***

Üçüncü kez Bulgaristan Başbakanı olan Boyko Borisov, görevi devraldı. Üçüncü kez Bulgaristan Başbakanı seçilen Boyko Borisov, Mecliste yapılan yeni hükümetin yemin töreninin ardından Başbakanlık görevini Ognyan Gerckov'dan devraldı. Başbakanlık konutunda gerçekleşen devir teslim töreninde teknokrat hükümeti ve yeni 44. Halk Meclisi hükümetinin üyeleri hazır bulundular.

***

Başkonsolos Hüseyin Ergani, Haskovo Valisi ile görüştü. 2016 yılının sonunda Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu görevine atanan Hüseyin Ergani Haskovo (Hasköy) bölgesine ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Haskovo Valisi Minko Angelov ile görüşen Başkonsolos Ergani, "Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa Birliği'ne (AB) karşı üstlendiği yükümlülükleri titiz bir şekilde yerine getirerek, Bulgaristan ve Avrupa'ya mülteci akını olmasına izin vermemektedir. Şu anda Türkiye'de 3,5 milyon sığınmacı bulunuyor, onların 3 milyonu Suriyelidir" diye bildirdi.

***

Çiftçilere yeşil tarım uygulamaları için 443 909 046 leva yardım ödendi. Devlet Tarım Fonu tarafından yapılan açıklamada yeşil tarım uygulamaları olarak bilinen iklim ve çevre yönünden elverişli olan tarım uygulamalarına ilişkin destek prosedürü kapsamında tarım üreticilerine 443 909 046 leva yardım ödendiği bildirildi. Tarıma doğrudan gelir desteği kapsamında yeşil tarım uygulamaları için 55 bin tarım üreticiye sübvansiyon verildi.

***

Yedikızlar Camii'nde Mevlidi Şerif Okutuldu. Her yıl 6 Mayıs günü Kırcaali İlinin Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesinin Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan ve yapılışı 1438 yılına dayanan Yedi Kızlar Cami'de mevlit yapılmaktadır. Rivayetlere göre cami 6 Mayıs'ta yapılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı Mevlitte konuklar arasında Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve siyasi parti temsilcileri yer aldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI