HAFTANIN ÖZETİ/ 1-8 Haziran 2015Pazartesi, 08 Haziran 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 1-8 Haziran 2015 Sebahat NECİBBulgaristan'da "sorumsuz sürücüler" protesto edildi. "Sorumlu şekilde araç kullanmak için 7 milyon gerekçe" konulu girişime katılanlar, Aleksantar Nevski Meydanı'nda yere yatarak kısa süreliğine trafiği engelledi. Grubun sözcüleri, 2014 yılında ülkede 33'ü çocuk 655 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirtti.

***

Kırcaali'de "Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar" isimli sergi tanıtıldı. Kırcaali'de KRIG Sanat Galerisi'nde "Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar" isimli serginin açılışı yapıldı. Serginin "Eski El Sanatları ve Kırcaalili Zanaatkarlar" ismiyle burada da ikinci kısmının hazırlanması bekleniyor. Bu sergi nisan ayında gerçekleştirilen Kırcaali ile Edirne'nin kardeş şehir protokolünün imzalandığı tören için hazırlanmıştır.

***

TİKA Heyeti Ömer Lütfi Kültür Derneğini Ziyaret Etti. T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik ve beraberindeki heyet dün Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğini ziyaret ettiler. Dernek Müdürü Müzekki Ahmet tarafından karşılanan heyette Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet'te yer aldı. Müzekki Ahmet değerli misafirlerine Derneğin tarihi ve gerçekleştirilen faaliyetleri hakkında bilgi sundu.

***

AB raporuna göre yurt dışında çalışan Bulgaristan vatandaşları sık sık sömürü mağdurları oluyorlar. Avrupa Birliği Temel İnsan Hakları Kurumu tarafından hazırlanan temel haklara ilişkin raporun sonuçlarına göre yurt dışında çalışan Bulgaristan vatandaşları sık sık sömürü mağdurları oluyorlar, Bulgar makamları ise yabancı uyrukların Bulgaristan'da sömürüsüne karşı pek tepki vermiyorlar.

***

Bulgaristan'da anadilde propagandaya destek yok. Bulgaristan'da siyasi etkinliklerde anadilinin kullanımını yasaklayan Seçim Yasası ile ilgili değişiklikler yapılmasını öneren anamuhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) bu kararından vazgeçti. BSP'nin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, milletvekili Georgi Kadiev'in önerdiği değişiklik tasarısı parlamento grubunun oturumunda görüşüldü. Oturuma katılan 31 milletvekilinin 30'u Kadiev'in tasarısına karşı çıktı.

***

"Hoşgörünün Resmini Yapıyoruz" başlıklı etkinliğe büyük ilgi. Dünya Çocuk günü vesilesiyle Filibe'de düzenlenen pek çok programın yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk Kütüphanesi ve Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen program bu anlamlı güne bir renk kattı. Bu program için Türkiye'den özel olarak gelen resim sanatçıları Hikmet Çetinkaya ve Şukran İstanbullu Filibe'deki çocuklarla birlikte canlı performans gerçekleştirdiler.

***

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkedeki yerel seçimlerin üç soru içerecek bir referandumla 25 Ekim'de yapılması için kararname imzaladı. Parlamentonun onaylaması durumunda vatandaşlar, 25 Ekim'de seçim pusulalarını atarken, sandık başında yanıtlayacakları ilk soruda milletvekillerin sunulan listeye göre değil, ismen seçilebilmesi konusunda görüş belirtebilecekler. Referandumun ikinci sorusunda vatandaşlar, oy kullanma hakkının mecburi olup olmaması konusunda görüş beyan edebilecek.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e 2015 Çok Kültürlü Kişi ödülü verildi. KRIG Sanat Hareketi ve KRIG Edebiyat Dergisi tarafından hazırlanan "Kırcaali İçin Sevgiyle" isimli resimli kitapçık tanıtıldı. Ardından artık üçüncü kez 2015 Çok Kültürlü Kişi ödülü Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e verildi.

***

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın Türkiye Ziyareti. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Genel Başkanı Lütfi Mestan ve beraberindeki heyet Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ziyareti kapsamında, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Yener Yörük, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileriyle görüştü. Lütvi Mestan, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşmesini komşu dost bir ülkenin başbakanı ve Bulgaristan'ın NATO stratejik ortağı ile yapılan bir görüşme olarak nitelendirdi.

***

Kuzey Arpezos Park'ın üçüncü aşamasının açılışı yapıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, şehir merkezinde kurulan ülkenin en büyük parkı olan Kuzey Arpezos Parkı'nın üçüncü aşamasının açılışını yaptı. Çeşitli okullardan katılan öğrencilerin dans ve müzik ziyafetiyle başlayan törene çok sayıda vatandaş katıldı. Törenin sonunda Çocuk ve Gençlik Parlamentosu ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ağıç fidanı diktiler.

***

Birinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı Yapıldı. Avrupa Meclisinin genç ve çalışkan Türk soylu Milletvekili ve HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük'ün himayesi altında başkent Sofya'da 5 ile 7 Haziran tarihleri arasında Birinci Dil, Kültür, Sanat ve STK Çalıştayı yapıldı. Bulgaristan'ın dört bir yanında etkinlik yürütüp varlık gösteren sivil toplum kuruluşları, dernekler ve ulusal Türk azınlığı hizmetinde bulunan halk kültür evlerini temsilen 50 katılımcı çok verimli ve etkileşimli çalıştay geçirdiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI