HAFTANIN ÖZETİ /10 - 17 Ekim 2016Pazartesi, 17 Ekim 2016

HAFTANIN ÖZETİ /10 – 17 Ekim 2016Nilgün AhmetValilikte Gönüllüler Kuruluşlarına yönelik seminer düzenlendi. Kırcaali valiliğinde gönüllüler faaliyetlerine yönelik seminer düzenlendi. Seminerin açılışını Vali Yardımcısı Rumen Mladenov gerçekleştirdi. Afet Koruma Bölge Dairesi yönetimi, bölge teşkilatları ve belediye temsilcileri kriz esnasında gönüllülerin yardımlarını, araç ve gereç ihtiyaçlarını ile eğitimlerini karşılama, kurum ve kuruluşlarla işbirliklerinden doğan hak ve görevlerini tartıştılar.

***

Kırcaali Belediyesi 2016 Belediye Fuarında yer aldı. Kırcaali Belediyesi bu yıl da XI. Yerel Yönetim Buluşmaları dahilinde düzenlenen 2016 EKSPO Belediye Fuarında kendi standıyla yer aldı. Stantta aralarında Arpezos Kuzey Parkının III. Aşama projesi, atıkları ayrı toplama projesi, Avrupa programları dahilinde gerçekleştirilen başarılı projelerin yer aldığı İl Bilgi merkezi broşürleri, Perperikon taş kenti gibi ilginç turistik yerler de bulunan gerçekleştirilen başarılı projelerin tanıtımı yapıldı.

***

Bursa'dan bir aile, Ardino Belediye Müzesine 100 yıllık çeyiz sandığı bağışı yaptı. Bursa'dan Saffet Gerçek ve Mümüne Gerçek çifti, Ardino (Eğridere) Belediye Müzesine değerli bir aile yadigârı olan güzel bir ahşap çeyiz sandığı bağışında bulundu. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat adına Belediye Müzesinde küratörlük yapan Taner Çobanov, Gerçek çiftine bağış için teşekkür belgesi sundu.

***

Bulgaristan Meclisi, bir aylık tatile girdi. Milletvekilleri, 6 Kasım'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve ulusal referandumdan dolayı Halk Meclisinin bir ay tatile çıkmasına karar verdi. Ataka Meclis Grubunun teklifinin kabul edilmesiyle 9 Kasım 2016 tarihine kadar milletvekilleri tatilde olacak.

***

Türkiye'nin Akgün Seramik Şirketi Novi Pazar'daki Seramik Karo Fabrikasını Satın Aldı. Borçlusu olan Keramika Pliska İ. P. Şirketinin mal varlığını satışa çıkaran HETA Asset Resolution şirketinden, Türkiye'nin Akgün Seramik Şirketler Grubu Novi Pazar'daki inşaatı neredeyse tamamlanmış olan seramik karo fabrikasının sahibi olduğunu bildirdiler.

***

Başmüftülük yöneticileri, İstanbul 9. Avrasya İslam Şurasına iştirak etti. İstanbul'da "Avrasya'da İslam: Din İstismarına Karşı Birlik, Dayanışma ve Gelecek Perspektifi" ana başlığı altında düzenlenen 9. Avrasya İslam Şurası gerçekleşti. 11 Ekim 2016 tarihinde açılışı yapılan şuraya Asya, Avrupa, Kafkaslardan ve Balkanlardan dini liderler katıldı. Şuranın açılışı İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

***

Bakan Bıçvarova, Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısına katıldı. İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, 13.10.2016 tarihinde Lüksemburg'da düzenlenen Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Konseyi toplantısına katıldı. Sınır güvenliği konulu sabah oturumunda içişleri bakanları yeni kurulan AB Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının ve göç süreçlerinin yönetilmesinin önemine vurgu yaptılar.

***

Anayasa Mahkemesi Komünist Rejiminde İşlenen Suçlarda Zaman Aşımını Kaldırma Yasasını İptal Etti. Anayasa Mahkemesi (AYM) Perşembe günü, Millet Meclisinin Haziran'da onayladığı Ceza Yayasındaki 1944 ile 1989 yılları arasında Bulgaristan Komünist Partisi üst düzey görevlilerinin işledikleri suçların zaman aşımına uğramamasına yönelik değişikliği feshettiğini bildirdi.

***

Milletvekillerin, seçim öncesi bir aylık tatili iptal edilemedi. Meclisin bir aylık tatilinin iptal edilmesi üzere çağrılan olağanüstü Meclis Genel Kurul toplantısı yeterli sayıda milletvekilinin katılmamasından dolayı iptal edildi. Meclis Başkanı görevini yürüten Dimitır Glavçev, üç kere davet ettiği halde GERB, Vatansever Cephesi ve Ataka Meclis Grupları toplantıya katılmayı reddettiler.

***

Türkiye'den derneklerin desteğiyle Stremtsi Mickey Mouse Anaokulu onarıldı. Kırcaali'nin Stremtsi (Göklemezler) köyünde bulunan Mickey Mouse Anaokulunda odalar ve tuvaletler, Türkiye'deki göçmen örgütlerinin bir projesi kapsamında onarıldı. "Arkadaşlarla Görüşme" başlığındaki proje, Gebze Balkan Türkleri Derneği ve Rumeli-Balkan Kadınlar Derneğinin (RUBAKAD) desteği ile 12 çeşitli dernek tarafından hayata geçirildi.

***

Türkiye'deki Balkan Göçmen Dernekleri'nden Kırcaali Haber'e Ziyaret. Eskisehir Muhacir Dernekleri Federasyonu Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez Kırcaali Haber gazetesini ziyaret ettiler.Gazete sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet tarafından karşılanan konuklar, gazetenin 10. yılını kutladılar ve yayın hayatında nice 10 yıllar dilediler.

***

Başbakan Borisov, GERB milletvekillerinden Seçim Yasasını değiştirmelerini istedi. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'da yaşanan son siyasi olaylarla ilgili iktidar ortağı olan Vatansever Cephesi ve Reformcu Blok koalisyonlarına olduğu gibi muhalefete yönelik de sert eleştirilerde bulundu. Yeterli sayıda milletvekilinin katılmamasından dolayı olağanüstü Meclis Genel Kurulu toplantısının iptal edilmesi üzerine sürpriz olarak Meclise gelen Başbakan, Meclis Başkanı görevini yürüten Dimitır Glavçev'in olağanüstü Meclis toplantısı düzenlenmesi ricasında bulundu.

***

Kırcaali Merkez Camide 500 kişiye aşure dağıtıldı. Vaaz ve İrşad faaliyetleri çerçevesinde ve Camiler Haftası münasebetiyle Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Merkez Camiinde cemaate "Hicri Yeni Yıl ve Aşure" konuları ile hitap etti. Takriben Cami çıkışında 500 kişiye Aşure dağıtıldı.

***

T.C. Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy Haskovo Bölge Müftülüğünü Ziyaret Etti. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy beraberinde DOST Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmed, Filibe Başkonsolosluğu Sosyal İşler Ateşesi Metin AKBAŞ ve Filibe Bölge Müftüsü Taner Veli 14.10.2016 tarihinde Haskovo bölge müftülüğünü ziyaret ettiler.

YAZARIN DİĞER YAZILARI