HAFTANIN ÖZETİ /10 - 17 Temmuz 2017Pazartesi, 17 Temmuz 2017

HAFTANIN ÖZETİ /10 – 17 Temmuz 2017Nilgün AHMETBaşbakan Borisov, İstanbul 22.Dünya Petrol Kongresine katıldı. Başbakan Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın katılımıyla gerçekleşen "Bölgesel Enerji Projeleri" konulu çalışma toplantısına katıldı.

***

Trafik kameraları uyarı yapmadan çekim yapmaya başladı. Haziran ayının sonunda Meclis Genel Kurulunun Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına dair kanun tasarısını kabul etmesi üzerine 9 Temmuz'dan itibaren Karayolları Trafik Polisine (KAT) ait trafik kameraları uyarı yapmaksızın çekim yapıyor.

***

Borisov ve Yıldırım, enerji alanında ikili işbirliğini görüştü. İstanbul'da düzenlenen 22.Dünya Petrol Kongresi kapsamında görüşen Bulgaristan ve Türkiye başbakanları Boyko Borisov ve Binali Yıldırım, Balkanlar'da ve Avrupa'da bulunan daha çok ülkeyi kapsayacak doğalgaz iletim altyapısının geliştirilmesinin Avrupa'da daha büyük enerji güvenliğini garanti edeceği konusunda iki ülkenin ortak bir anlayışa sahip olduğu görüşünde birleştiler.

***

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'a sığınmacılar için 1, 22 milyon avro ödedi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler Bulgaristan Mülteciler Ajansının faaliyetine destek için ilave olarak 1,22 milyon avro değerinde acil yardım ödeneği sağlandığı bildirildi.

***

Devletin dış borcu yaklaşık 2 milyar leva azaldı. Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, "Maliye Bakanlığı, devletin dış borç miktarını yaklaşık 2 milyar leva azalttı. 7 Temmuz'da borcun 990 375 milyon avroluk miktarı ödendi ve böylece gayrisafi yurtiçi hasıla değerinin (GSYH) yüzde 25'i seviyesine düştü.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğünü İsveç'ten konukları karşıladı. İsveç'in Malmö şehrinden BAL-GÖÇ Vakfını temsilen vakıf Başkanı Mestan Güven'in başkanlığında bir heyet, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'i ziyaret etti. Makamında konuklarını kabul eden Müftü ile yapılan görüşmede Bölge Müftü Vekili Erhan Recep de hazır bulundu.

***

Kırcaali ilinde 70 öğrenci okulu terk etti. Kırcaali Bölge Eğitim Müdürü Grozdan Kolev,"2006-2017 eğitim ve öğretim yılında Kırcaali ilinde toplam 70 öğrenci okulu terk etmiştir. Eğitim ve öğretim yılının başında 4 797 öğrenci okula başladı. Bu sayı önceki yıla kıyasla okula başlayan öğrencilerin 329 az olduğunu gösteriyor. Öğrencilerin okulu terk etmelerinin temel nedeni özürsüz devamsızlık günlerinin çok sayıda olmasıdır. Bu nedenle ilde 55 öğrenci okuldan ayrılmıştır" diye bildirdi.

***

Aktif sezonun başında sanayi üretim endeksi ciddi oranda arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre sanayi üretim endeksi Mayıs'ta yıllık bazda yüzde 9,6 oranında, önceki aya göre ise yüzde 2,7 oranında arttı. Böylece sanayi üretim endeksi Nisan'da Mart'a göre hafif bir düşüş kaydetmesinden sonra aktif sezonun başında artışını hızlandırıyor.

***

Vali Çanev, EVN Bulgaristan Şirketi yöneticileriyle görüştü. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, makamında EVN Bulgaristan Şirketi Bölge Yöneticisi Robert Dick ve EVN Yönetim Kurulu Üyeleri Kalina Trifonova ve Kostadin Veliçkov ile görüştü. EVN temsilcileri, Kırcaali Valisi'ne şirketin yatırım projeleri ve ürün portföyünün genişlemesi ve hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesine yönelik şirketin politikası hakkında bilgi verdiler.

***

Kırcaali Belediyesi, yerel vergi ve harç gelirlerinin yüzde 72'e yakınını topladı. Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü, "30 Haziran'a kadar toplanılan emlak ve başka vergiler ve belediye harçları yıllık bütçede öngörülenin yarısından fazlası miktarındadır. Haziran'ın sonunda belediye bütçesine 7 888 289 leva veya bu yıl için planlanan vergi ve harç gelirlerinin yüzde 72'sine yakın bir miktarı girdi" diye bildirdi.

***

Cumhurbaşkanı Radev'in Karadağ ziyareti. Karadağ'ı resmi ziyarette bulunan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cetinje şehrinde yaptığı basın toplantısında, "Ulaşım, enerji ve dijital bağlantı eksikliği Bulgaristan ve Karadağ'ın ekonomik temaslarını ve yatırım işbirliğini tamamen değerlendirmesini engellemektedir" diye kaydetti.

***

Borisov, Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'nin özel konuğu oldu. İtalya'nın Trieste şehrinde gerçekleşen Berlin Süreci Dördüncü "Batı Balkanlar" Zirvesi'nde konuşan Başbakan Boyko Borisov,"Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) katılım sürecine hazırlanması önümüzdeki yılın başında AB Dönem Başkanlığı görevine başladığında Bulgaristan'ın önceliklerinden biri olacaktır" diye açıkladı.

***

Enerji alanında Bulgaristan ve ABD işbirliği görüşüldü. Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi ve Uluslararası Enerji Sorunları Koordinatörü Meri Uorlik ile görüşme gerçekleştirdiler.

***

Başmüftü Dr. Hacı, "Etik ve Ahlaki Kurallar ve Din" konulu konferansa katıldı. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, 12 Temmuz Çarşamba günü Grand Hotel Sofya'da gerçekleşen "Etik ve Ahlaki Kurallar ve Din" konulu konferansa katıldı. Konferans, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Derneği'nin girişimiyle Wilfried Martens Avrupa Araştırmaları Merkezi ve Konrad Adenauer Vakfı ile ortaklaşa olarak düzenlendi.

***

Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye'de meydana gelen darbe girişiminin birinci yıldönümü münasebetiyle T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkonsolos gazetecilere bir yıl önce Türkiye'de yaşanan menfur darbe girişimi ve son bir yıldaki gelişmeler hakkında bilgiler sundu.

***

Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan'dan üçlü zirve. Yunanistan'ın Selanik kentinde, Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan'ın katılımıyla üçlü zirve yapıldı. Zirveye, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katıldı. Üçlü zirve gündeminde, ekonomik işbirliği, ulaşım ve Balkan ülkelerinin AB üyeliğiyle ilgili konular ele alındı.

***

Kırcaali'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinliğine Büyük İlgi. Filibe Başkonsolosluğunun girişimiyle, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Evi salonunda, Anadolu Ajansı'nın (AA) fotoğraflarından oluşan "15 Temmuz Destanı" adlı sergi açıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI