HAFTANIN ÖZETİ/ 10-17 Eylül 2014Çarşamba, 17 Eylül 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 10-17 Eylül 2014 Sebahat NECİBFilibe'de Türk karşıtı duvar yazıları tepkiye neden oldu. Filibe'nin merkezinde bulunan bazı sokaklarda Bulgaristan'da yaşayan Türklere karşı yazılar yazıldı. Kimliği belirsiz kişiler tarafından yazılan yazılarda "Pis Türkler Dışarı", "Sarı Türklere Ölüm" gibi ifadeler kullanılmakta. Filibenin en işlek sokaklarında bulunan bu yazılar sivil toplum kuruluşlarının tepkisine neden oldu. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinden (TÜRKSAD) yapılan açıklamada bu tür yazıları yazanları şiddetle kınadıkları belirtiliyor.

***

Bulgaristan'da gazetecilere yönelik şiddet. Bulgaristan'da basınla ilgili düzenleme ve denetim yapan devlet kurumu Elektronik Medya Kurulu (SEM), gazetecilere yönelik şiddetle ilgili cezaların artırılmasını istedi. SEM, yayımladığı bildiride, bir hafta içinde iki televizyon ekibine yönelik saldırıları hatırlatırken, basın çalışanlarının korunmasına yönelik düzenleme yapılmasını istedi.

***

Başbakan Yardımcısı Yordan Hristoskov, Kırcaaliyi ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı geçici olarak Kırcaali Valisi görevinde bulunan Nazmi Mümün ile gerçekleştirdiği görüşmede Ulusal Sigorta Enstitüsü (NOİ) Kırcaali Şubesi'nin bina için yılda 160 bin leva kira ödediğinden haberdar edildi.

***

BTV'de partilerin Kırcaali için siyasi mücadelesini gösterildi. Bulgaristan'da önde gelen siyasi partilerin temsilcileri BTV'nin Kırcaali'den canlı yayın yaptığı program sırasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisini eleştiri yağmuruna tuttular. BSP-Sol Görüşlü Bulgaristan İçin Koalisyon'dan Milko Bagdasarov, GERB'den Tsveta Karayançeva, ABV Koalisyonu'ndan Trendafil Veliçkov, Reformcu Blok Koalisyonu'ndan Korman İsmailov, Sansürsüz Bulgaristan Koalisyonu'ndan Rada Kocabaşeva ve Vatanseverlik Cephesi Koalisyonu'ndan İrina Muhtarova, HÖH'ün temsilcisi Milletvekili Adayı Müh. Erdinç Hayrulah'ı eleştirdiler.

***

HÖH Genel Başkanı ve heyeti YTB Başkanı ile Çalışma Kahvaltısında bir araya geldi. Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Genel Başkanı Lütfi Mestan ve beraberindeki heyet, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nı ziyaret ederek YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve YTB'li yetkililer ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Kahvaltıya Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Mustafa Babür Hızlan da katıldı.

***

Bulgaristan Başmüftülüğü IŞİD'e karşı deklarasyon yayımladı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü yönetimi Yakın Doğu'da İslam Devleti örgütünün eylemlerini sert bir dille kınadığı deklarasyon yayımladı.

***

HÖH lideri Mestan: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmemiz Bulgaristan için yararlı oldu". Üyelerinin Çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) heyetinin Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmesi, Bulgaristan'da siyasi tartışmalara neden oldu.
Erken parlamento seçimleri için seçim kampanyasının sürdüğü ülkede bazı siyasi partiler, görüşmeyi propaganda malzemesi olarak kullanmaya çalışırken, HÖH lideri Lütvi Mestan, görüşmenin yararlı olduğunu belirtti.

***

Bulgaristan seçimlerinde Türkiye'de 136 sandık açılacak. Merkez Seçim Komisyonu, yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının 49 ülkede açılacak sandıklarda oy kullanabileceğini belirterek, en çok sandığın Türkiye'de kurulacağını açıkladı. Türkiye'de Bulgaristan vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Bursa, İstanbul, İzmir, Edirne gibi illerde 136 sandığın kurulacağını bildiren Merkez Seçim Komisyonu, resmi internet sitesinde sandık kurulacak yerlerin tam listesini yayımladı.

***

Türkiye'de açılacak seçim sandıklarına karşı protesto. Vatanseverlik Cephesi-NFSB ve VMRO koalisyonunun Türkiye'deki seçim sandıklarının bir kısmının kapatılması için Merkez Seçim Komisyonu binası önünde protesto düzenlediği bildirildi.

***

Barekov, Türkiye sınırını kapatmaya hazırlanıyor. Sansürsüz Bulgaristan Koalisyonu Başkan Yardımcısı Rosen Petrov, partililer tarafından Kapıkule Gümrük Kapısı'nın abluka altına alınmasıyla Türkiye ile sınırı kapatacaklarını bildirdi. Petrov, sınırın 1-6 Ekim arası abluka altında tutulacağını açıkladı.

***

Türkiye'de 150 bin Bulgaristan Vatandaşı oy kullanacak. Türkiye'de çifte vatandaş statüsünde yaşayan 500 bin civarındaki Bulgaristan göçmeninden en az 150 bininin, Bulgaristan'da 5 Ekim'de yapılacak erken genel seçimlerde oy kullanmasının beklendiği bildirildi. Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bulgaristan'ın 7 milyon 365 bin nüfusunun yaklaşık 2,5 milyonunun, ekonomik sebeplerden dolayı başka ülkelerde yaşadığını, bu açıdan bakıldığında ülke dışında kullanılacak oyların kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

***

Seçimlere ilişkin sun kamuoyu araştırması sonuçları. Yuliy Pavlov'un Analiz ve Pazarlama Merkezi'nin (ZAM) ulusal temsili anket verilerine göre erken genel seçimler şimdi yapılsa Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi seçmenlerin oylarının yüzde 36'sını, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP)-Sol Görüşlü Bulgaristan İçin Koalisyon yüzde 22, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 15'ini alacaklar.


YAZARIN DİĞER YAZILARI