HAFTANIN ÖZETİ /11 - 18 Aralık 2017Pazartesi, 18 Aralık 2017

HAFTANIN ÖZETİ /11 – 18 Aralık 2017Nilgün AHMETYeni Sağlık Bakanı'nın da istifası istendi. Bulgaristan Hasta Forumu Federasyonu, bir ay önce göreve getirilen Sağlık Bakanı Kiril Ananiev'in görevden istifasını istedi. Yeni ilaçların ödenmesiyle ilgili moratoryum uygulanması teklifine karşı protesto eylemlerinin aktif katılımcılarından Arman Babikyan, hatta Kiril Ananiev'in mahkemeye verilebileceğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20236

***

Başbakan Borisov, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, makamında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Aleksander Ceferin ile görüştü. Görüşmede Gençlik ve Spor Bakanı Krasen Kralev de yer aldı. Görüşmede Bulgar futbolunun gelişmesi için UEFA ve Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) ile iyi düzeydeki ilişkilerin derinleştirilmesi vurgusu yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20240

***

Bulgaristan'da 26 yıl sonra gelen adalet. Bulgaristan'da 1989'da devrilen eski komünist rejimin uyguladığı asimilasyon kampanyasıyla ilgili 26 yıldır süren davada bir Müslüman, 50 bin avro tazminat alacak. Sofya İl Mahkemesi, temyiz süreci nedeniyle açık kimliği verilmeyen Ş.S.M'ye 50 bin avro tazminat ödenmesine hükmetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20243

***

Boyko Raşkov, kimlerin haksız yere dinleme talebinde bulunduğunu açıkladı. BTV'ye konuşan Özel İstihbarat Araçlarını Kontrol Bürosu Müdürü Boyko Raşkov, "2016 yılında kanuna aykırı olarak siyasetçilerin, gazetecilerin ve hakimlerin dinlenmesi Milli Güvenlik Devlet Ajansı (DANS), savcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğünün (GDBOP) talebi üzerine yapılmıştır" diye açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20244

***

Bulgaristan savaş uçaklarının onarımı için 40 milyon avro ayırdı. AB ve NATO üyesi Bulgaristan, hava kuvvetlerinin kullandığı Rus yapımı MiG tipi savaş uçaklarının bakım ve onarımı için 40,5 milyon avroluk bütçe ayırdı. Hükümetin onayladığı bütçe, Kamu İmtiyaz Ajansının internet sitesinde yayımlandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20245

***

On belediye hastanesi iflasın eşiğine geldi. Hastanelerin mali yapısının güçlendirilmesine yönelik önlemlerin ele alındığı Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi toplantısında Bulgaristan Sanayi Derneği Başkan Vekili Dimitar Brankov ve Belediye Hastaneleri Derneği Başkanı Dr. Nedelço Totev, en az 10 belediye hastanesinde büyük sorun olduğuna dair uyarıda bulundular. Brankov, "Bu hastanelerin personele karşı borcu, vadesi uzatılmış borçları dahi büyük miktarda borçları var" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20248

***

Cumhurbaşkanı Radev, Paris Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi'ne katıldı. Paris'te basına açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Artık iklim değişikliklerin sorun olmadığına dair rol yapamayız ve bu sorun ne sadece geleneksel enerji üretimini sınırlamak ve yasaklamakla, ne de sera gazı emisyonlarını sınırlamakla çözülemez" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20251

***

Başbakan Borisov: Avrupa'nın sert bir dış politika yürütmesi şart. Norveç Başbakanı Erna Solberg ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulunan Başbakan Boyko Borisov, "Avrupa'nın sert bir dış politika yürütmesi şarttır" dedi. Borisov, "Tüm savaşların Avrupa dışında yapılmasına rağmen sonuçlarına bizim katlanmamız dürüst bir şey değil" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20253

***

Bulgaristan'dan Batı Balkan ve Doğu Ortaklığı ülkelerine 3,5 milyon leva hibe. Hükümet, Bulgaristan'ın Batı Balkan ülkeleri ve Doğu Ortaklığı ülkelerinde gerçekleştirilecek 3 541 706 leva tutarındaki 55 projeye hibe desteği vermesi kararı aldı. Sağlanan kaynaklarla Sırbistan'da sivil toplum kuruluşları, Kamu Denetçisi, eğitim kurumları ve küçük firmalara ait 21 proje finanse edilecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20254

***

Ceza Kanununda "Radikal İslam" İle İlgili Degişiklikler Kabul Edildi. 6 Aralık 2017 tarihinde milletvekilleri sözde "Radikal İslam"ın tebliğ edilmesini ve dini kıyafet olarak yüzün kapatılmasıyla ilgili ceza yasasında öngörülen değişiklikleri ilk oturumda kabul etti. Ceza yasasında yapılan değişiklikler, Birleşik Vatanseverler Koalisyonu tarafından sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20260

***

Bakan Dimov, AB Çevre Konseyi Dönem Başkanlığı görevini devraldı. Brüksel'de düzenlenen devir teslim töreniyle Çevre ve Su Bakanı Neno Dimov, AB Çevre Konseyi Dönem Başkanlığı görevini sembolik olarak Estonya meslektaşı Siim Kisler'den devraldı. Bu başkanlık görevinin yürütülmesinde dönemsel ilkesi uygulanıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20258

***

Türk Akımı Boru Hattından Yunanistan Çıktı, Bulgaristan Geldi. Rusya'dan Türkiye'ye gelecek, Türkiye'den de Avrupa'ya ulaşacak olan hat için Avrupa'ya giriş noktası olarak düşünülen aşamada önemli bir değişiklik yapıldı. Planlar, Yunanistan üzerinden geçiş yapılmasına dayandırılırken, bu noktada yapılan değişiklik ile Avrupa'ya doğalgaz arzına Bulgaristan üzerinden sağlanacak bir plan şekillendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20259

***

Müslümanlar, sözde radikal İslam'ın kriminalize edilmesine karşı imza sundu. Bulgaristan Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası, Bulgaristan'da İslam dinine mensup vatandaşların dini hak ve özgürlüklerini kısıtlayan ve onlara karşı ayrımcılık yapılmasına imkan veren yasal değişikliklere karşı iktidar makamlarına 46 016 imza sundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20261

***

DANS Başkanı Georgiev, AB Güvenlik Komiseri Julian King ile görüştü. Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) Basın Merkezinden verilen bilgiye göre DANS Başkanı Dimitır Georgiev, Avrupa Birliği (AB) Güvenlik Komiseri Julian King ile görüştü. Georgiev ve King, radikalizmin ve terörizmin küresel ölçekte ve Avrupa'da yaygınlaşmasına daha etkili biçimde karşı konulmasını ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20266

***

Filibe'de kimsesiz çocuklar yararına Türk Sanat Müziği konseri. Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Filibe kentinde kimsesiz çocuklara destek amaçlı kermes etkinliğine katkıda bulunan Beyoğlu Klasik Türk Musikisi Grubu konser verdi. Bulgar-Türk İşadamları Derneği ve Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğunun destekleriyle düzenlenen etkinlikte, Türk Sanat Müziğinin beğenilen eserleri seslendirildi. Konseri izleyen konuklar ayrıca Filibe okullarından çocukların girişimleriyle organize edilen kermese bağışlarda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20269

***

Filibe Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğrencileri Gazeteci Yazarlarla Buluştu. Gazeteci yazar ve şair Anton Baev ile Anadolu Ajansı muhabiri İvo Radoykov Plovdiv (Filibe) Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde düzenlenen bir panele katılıp Türk Dili ve Bulgar Dili Bölümü öğrencileriyle görüştü. T.C. Filibe Başkonsolosluğunun desteğiyle düzenlenen etkinlikte Başkonsolos Hüseyin Ergani de hazır bulundu, katılımcılara selamlama konuşması yaptı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20271

YAZARIN DİĞER YAZILARI