HAFTANIN ÖZETİ /12 - 19 Aralık 2016Pazartesi, 19 Aralık 2016

HAFTANIN ÖZETİ /12 – 19 Aralık 2016Nilgün AHMETHükümet'ten Hitrino'ya 10 milyon leva yardım. Hükümetin Şumnu'ya bağlı Hitrino (Şeytancık) Belediyesine 10 Aralık'ta ilçe merkezinde meydana gelen tren kazasının sonuçlarıyla baş edilmesi için 10 milyon leva ek kaynak tahsis ettiği bildirildi.

***

Vırbitsa Çayı'nda boğulan askerler anıldı. 12 Aralık'ta 26 yıl önce Virbitsa (Söğütlü) çayında boğularak, hayatını kaybeden 10 askeri görevli törenle anıldı. Askerlerin yakınları, eski ordu mensupları ve Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi çalışanları, Vırbitsa çayı kıyısına sel kurbanı askerlerin anısına yapılan anıta çelenk ve çiçek koydular.

***

Svilengrad'da Meriç nehri üzerindeki tarihi Mustafa Paşa Köprüsü restore edildi. Svilengrad Belediyesinin Meriç nehri üzerindeki Eski Köprü olarak bilinen Mustafa Paşa Köprüsü'nün restorasyonuna ilişkin projesi tamamlandı. Böylece şehrin simgesi haline gelen tarihi köprü ilgi çekici bir turistik yere dönüştü.

***

Cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini Reformcu Blok'a verdi. Reformcu Blok koalisyonu, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in koalisyona verdiği hükümet kurma görevini kabul etti. Görevi kabul ettikten sonra Reformcu Blok Milletvekili ve Demokratik Güçler Birliği (SDS) Partisi Başkan Yardımcısı Rumen Hristov, "Gelecek hükümetin Başbakan'ının Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi mensubu olması gayet normaldir" dedi.

***

Genç kalem Aysun Ramadan, Kırcaali'de ilk şiir kitabı "Hayat Dediğin" i imzaladı. Genç kalem Aysun Ramadan'ın "Hayat Dediğin" isimli birinci şiir kitabının tanıtımı ve imza günü yapıldı. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen etkinlikte şairi ailesi, kalemdaşları, Türkçe öğretmenleri, kültür kurumu yöneticileri ve şiir sever dostları yalnız bırakmadı.

***

Çin'in Sanayi Ticaret Bankası, Belene Nükleer Santrali projesini finanse etmeye hazır. Başbakan Boyko Borisov, Çin'in Sanayi Ticaret Bankası temsilcileriyle Başbakanlık konutunda bir araya geldi. Görüşmede Çin'in Sanayi Ticaret Bankası'nın Belene Nükleer Santrali'nin inşaatına ilişkin ticari projeyi finanse etmeye ilgi gösterdiği anlaşıldı. Yapılan görüşmede AB Fonları ve Ekonomi Politikasından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova da hazır bulundu.

***

Kırcaalili Meral Faik, "2016 Yılının İnsanı" sıralamasında ikinci yeri aldı. Kırcaalili Meral Faik, "2016 Yılının İnsanı" sıralamasında ikinci yeri aldı. Bulgaristan Helsinki Komitesi tarafından yapılan sıralamada dereye giren kişiler insan hakları ve hakların korunmasına katkı sağlamalarından dolayı ödüllendiriliyor.

***

Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklikler yapıldı. Meclis Genel Kurulu'nda tasarının görüşmelerinin ardından ikinci okumada Terörle Mücadele Kanunu'nda değişiklikler kabul edildi. Değişikliklere göre terörizmi teşvik eden veya terörizm yapılmasına ilişkin bilgiler yayınlanan internet sayfaları tespit edildiğinde İçişleri Bakanlığı (MVR) ve Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) elektronik haberleşme şebekeleri ve/veya hizmetler sunan tüm kuruluşların bu internet sayfalarına erişimi durdurmasına ilişkin karar çıkartması için Özel Yetkili Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilecek.

***

Bulgaristan'dan Türkiye'ye AB desteği. Kasım ayında istifa ettikten sonra görevini sürdüren Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Bulgaristan'ın tutumu, Türkiye ile Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik görüşmelerinin sürdürülmesinden yanadır" dedi. Hükümetin olağan oturumunda yaptığı konuşmada Borisov, "Türkiye ile ilişkilerde, birtakım iddialar olmasına rağmen, komşularımıza stratejik yaklaşımımız, var olan anlaşmaların uygulanmasından yanadır" dedi.

***

Silistre'de yeni camiye molotofkokteyli saldırı. Başmüftülük Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, 9 Aralık'ı 10 Aralık'a bağlayan gecede Silistre şehrinde ibadete açık camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı yapıldığı bildirildi. Camiye yedi adet molotofkokteyli atıldığı açıklandı. Bombaların caminin dış duvarına isabet ettiği anlaşıldı. Olayla ilgili Silistre polisine ihbarda bulunulduğu bildirildi.

***

Kırcaali Belediye Meclisi, yerel vergi ve harçlara zam yaptı. Sert tartışmalardan sonra 15 Aralık'ta Kırcaali Belediye Meclisi toplantısında gerçek kişiler için emlak vergisinin mülkün vergi değerinin binde 1,6'sı, tüzel kişiler için ise binde 1,8'i miktarında olması kararı alındı. Buna ilişkin yapılan oylamada 22 Meclis Üyesi 22 kabul oyu kullanırken 15 Meclis Üyesi ise ret oyu kullandı.

***

Zorunlu trafik sigortası olmayan araç sahiplerine hapis cezası verilecek. Bulgaristan Ceza Kanunu'nda yapılan yeni değişikliklere göre trafik kuralı ihlallerinde verilen cezaları veya zorunlu olan "Vatandaş Sorumluluk" trafik sigortası yaptırmayan sürücülere bir yıl hapis ve 500-100 leva arasında idari para cezası verilecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI