HAFTANIN ÖZETİ /12 - 19 Ekim 2015Pazartesi, 19 Ekim 2015

HAFTANIN ÖZETİ /12 – 19 Ekim 2015Nilgün AHMETBulgaristan'ın üçüncü ülkelere ihracatı artıyor. Ocak-Ağustos 2015 döneminde Bulgaristan'ın üçüncü ülkelere ihracatı, 2014 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5,3 artarak 5 milyar 600 milyon avroya ulaştı. Bulgaristan'ın başlıca ticaret ortakları üçüncü ülkelere gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 54,9'nu oluşturan Türkiye, Çin, Sırbistan, Rusya Federasyonu, Singapur, ABD ve Makedonya'dır.

***

Genç kalem Hatice Durgud'un "İçimdeki Kelebek" isimli ilk şiir kitabı tanıtıldı. Genç şair Hatice Durgud'un "İçimdeki Kelebek" isimli birinci şiir kitabının tanıtımı yapıldı. Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Recep Küpçü Edebiyat Kulübü ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği tarafından düzenlenen etkinlik Kültür Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nu doldurdu.

***

AİHM Bulgaristan Türklerini haklı buldu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Bulgaristan Türklerinin 2009 yılında düzenlenen seçimlerde haksızlığa uğradıklarına hükmetti.AİHM, Ruşen Mehmet Rıza isimli Türk kökenli Bulgaristan vatandaşının 101 arkadaşı ile birlikte 2010 yılında yaptığı başvuruyu karara bağladı.

***

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland Bulgaristan'da. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Avrupa'ya ayak basan herkesin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin güvencesi altında olduğunun bilinmesi gerektiğini söyledi. Bulgaristan parlamentosunu da ziyaret eden Jagland, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından da kabul edildi.

***

Gurbetçilerin getirdiği araçlar için süre uzatıldı. Yurtdışından getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtlarının, Türkiye'deki kalış süresi 6 aydan 24 aya çıkarıldı.Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen kişisel kullanıma mahsus kara taşıtları 24 ay, binek ve yük hayvanları ile bu hayvanların çektikleri taşıtlar da altı ay süre ile kullanılabilecek.

***

Başmüftü, Başsavcı ile görüştü. Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı, Başsavcı Sotir Tsatsarov tarafından makamında ağırlandı. Görüşme, din liderinin merkezi idarenin temsilcileriyle gerçekleştirdiği düzenli görüşmelerinin bir parçası. Başmüftülük kurumunun faaliyeti ve mültecilerden dolayı ülkede durumun zorlaşması halinde ihtiyaç olduğunda yardıma hazır olmasına ilişkin konular ele alındı.

***

Kırcaali heyetinden Edirne Belediyesine nezaket ziyareti. Kırcaali Haber Gazetesi Sahibi ve Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet ile Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, ziyarette, Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır'a bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

***

Bulgaristan'da azınlıkların hayatına odaklanan fotoğraf sergi açıldı. Vidin'de Çar Büyük Simeon Lisesi'nin ev sahipliğinde "Bulgaristan'da Azınlıkların Hayatına Bir Bakış" isimli fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, fotoğraf sanatçısı Ognyan Panov tarafından "İnsanlığın Çokkültürlü Yönleri" projesi kapsamında hazırlandı.

***

Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı. Başbakan Boyko Borisov 14 Ekimde İstanbul'u çalışma ziyareti sırasında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede temel konu mülteci akınıydı.

***

Başbakan Borisov, Türkiye Başbakanı Davutoğlu ile görüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Davutoğlu'nun, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Küresel Göç ve Kalkınma Forumu'nun 8. Zirve Toplantısı'na katılmak için Türkiye'de bulunan Borisov ile görüşmesi, basına kapalı gerçekleşti.

***

Başbakan Borisov: AB liderlerine görüşümüzü bildirdik. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'ın, Suriye'de güvenli bölge tesis edilmesi konusundaki görüşünü, Avrupa Birliği liderlerine yazılı olarak ilettiklerini, mültecilerin kendi doğdukları yerlere geri dönebilmeleri için bu bölgenin önemine değindiklerini söyledi.

***

AİHM'den 'Ermeni soykırımı' kararı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki açıklamaları nedeniyle İsviçre'de ceza alması konusunda verilen ihlal kararıyla ilgili bu ülkenin yaptığı itiraz başvurusunu reddetti.

***

Bulgaristan-Türkiye sınırında bir Afgan öldürüldü. Bulgaristan-Türkiye sınırında, ülkeye kaçak yoldan girmeye çalışan bir grup yabancı ile Bulgar polisi arasında çıkan silahlı çatışmada, 1 Afgan'ın öldürüldüğü bildirildi.

***

DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Bulgaristan'ın Cebel Belediyesi'ni Ziyaret Etti. 15 Ekim 2015 Perşembe günü Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Bulgaristan'ın Cebel Belediyesi'ni ziyaret ederek, Cebel Belediye Başkanı ve aynı zamanda Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali İl Başkanı Sayın Bahri Recep Ömer'le görüştü.

***

Altı ay ikamet zorunluluğu, 36 bin gurbetçiyi oy kullanma hakkından mahrum bıraktı. Kırcaali İlçe Seçim Komisyonu Başkanı Daniela Petrova'nın bugün düzenlenen basın toplantısında verdiği bilgiye göre 6 ay ikamet zorunluluğu nedeniyle Kırcaali İlçesinde yerel seçimlerde yaklaşık 36 bin gurbetçi oy kullanma hakkını gerçekleştiremeyecek.

***

Bulgaristan Türkiye sınırındaki tel çiti kaldırmayacak. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Türkiye sınırına kurulan teli çiti kaldırmayacaklarını belirterek, "Sınırdaki tel çit Bulgaristan parlamentosunun aldığı bir karar, bu çit göçmenlere önlem için yapılmıştır, Türkiye ile dostane süren ilişkileri etkilemez" dedi.

***

Rumelisiad'lı İşadamlarının Bulgaristan Çıkarması. Balkan ülkeleri ile Türkiye arasında köprü olan RUMELİSİAD, üyesi bulunan 60'ın üzerinde işadamıyla Bulgaristan'a çıkarma yaptı. Bulgar işadamlarıyla ikili görüşmeler yapan işadamları, RUMELİSİAD üyelerinden Aktaş Holding ve İmak'a ait fabrikaları gezdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI