HAFTANIN ÖZETİ /12 - 19 Haziran 2017Pazartesi, 19 Haziran 2017

HAFTANIN ÖZETİ /12 – 19 Haziran 2017Nilgün AHMETEğridereliler Derneği 1300 Paket Erzak Dağıttı. Bursa Eğridereliler Derneği her yıl olduğu gibi bu yıl da Eğridere ilçesinde yardıma muhtaç kişilere erzak paketleri dağıttı. Derneğin temsilcileri Osman Yalçınkaya, Yüksel Yurtsever, Hüseyin Kasapoğlu, Beycan Akın, Erol Çetin ve Salih Özertürk köy köy dolaşarak ihtiyaç sahibi kişilere ulaşarak 1300 yardım paketini teslim ettiler.

***

Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı İvaniç Bulgaristan'da. Resmi bir ziyaret için Bulgaristan'a gelen Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Mladen İvaniç, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Başbakan Boyko Borisov ile görüştü. Radev, İvaniç ile görüşmesinin ardından basına Bulgaristan'ın, Bosna Hersek dahil Batı Balkanlar'daki ülkelerin AB ve NATO yolundaki ilerlemesine kararlı destek verdiklerini söyledi.

***

400 yıl sonra kuşakların buluşması. Salih Özertürk rehberliğinde Kırcaali ili Tosçalı (Tosya) köyünden bir grup soydaş atalarının bulunduğu Kastamonu'nun Tosya kasabasını ziyaret ettiler. Salih Özertürk, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin'i Eğridere ilçesinin Tosçalı (Tosya) köyünde Ağustos ayında düzenlenen köy şenliğine davet ettiklerini bildirdi.

***

Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Borisov'u kabul etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'u kabul etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul, 1 saat 10 dakika sürdü.

***

Çoğunlukçu Oy Seçim Sistemi Meclis Hukuk Komisyonunun ilk oturumunda kabul edildi. GERB Partisi tarafından teklif edilen Seçim Yasası'nda değişiklik ve ilaveler yasa tasarısını Halk Meclisinin Hukuk Komisyonu ilk oturumda kabul etti. Komisyon üyelerinden 12 milletvekili "kabul" oyu, 10 milletvekili ise "ret" oyu kullandı.

***

Bulgaristan'a gelen Rus turist sayısında büyük artış. Rus ve Bulgar seyahat uzmanlarının değerlendirmesine göre, hem Rusya'da seyahat pazarının normale dönmeye başlaması hem de Bulgaristan turizminin sunduğu olanaklar sayesinde bu ülkeye gidecek Rus turist sayısı yüzde 40 dolayında artacağını bildirdiler.

***

Edirne Valisi Özdemir, Filibe Valisi ile görüştü. Edirne Valisi Günay Özdemir, Filibe Valisi Zdravko Dimitrov ile resmi görüşme gerçekleştirdi. Valilikteki bir saatlik görüşme esnasında valiler, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki iyi ilişkileri konusunu ele aldılar.

***

Sofya'da "Azamet Örnekleri - Azerbaycan Halk Sanatı" adlı sergi açıldı. 14 Haziran 2017 tarihinde Sofya'da, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Azerbaycan Halı Müzesinin desteği ile Azerbaycan'ın Bulgaristan'daki Büyükelçiliği tarafından Bulgaristan Bilimler Akademisi Etnografya ve Folklor Araştırmaları Enstitüsü Etnografya Müzesinde "Azamet Örnekleri - Azerbaycan Halk Sanatı" adlı sergi düzenlendi.

***

Başbakan Boyko Borisov dizinden ameliyat oldu. Başbakan Boyko Borisov, dizindeki zedelenme nedeniyle ameliyat oldu.Başkent Sofya'daki özel hastanede ameliyatı gerçekleştiren Doktor Antoni Georgiev, yaptığı açıklamada, travmatoloji kliniğinde tedavisi süren Başbakan Borisov'un sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

***

Filibe'de "İftarı Beklerken" sohbetine büyük ilgi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından ramazan ayı dolayısıyla düzenlenen "İftarı Beklerken" adlı sohbetler ile iftar programları ilgi gördü. Başmüftülüğün organize ettiği programlara ülkenin güneydoğusundaki Filibe kentinde devam edildi.


YAZARIN DİĞER YAZILARI