HAFTANIN ÖZETİ/ 12-19 Ocak 2015Pazar, 18 Ocak 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 12-19 Ocak 2015 Sebahat NECİBTren seferlerinin durdurulma kararına tepki. Bulgaristan'da 38 hatta tren seferleri ekonomik nedenlerle durduruldu yolcular ve sendikalar karara tepki gösterdi BDJ Genel Müdürü Vladimir Vladimirov, geçen yıla oranla bu yıl kuruma ayrılan sübvansiyonların 40 milyon leva (55 milyon TL) azaltıldığını bu nedenle de trenleri durdurma ve işçi çıkarma yoluna gitmek zorunda kaldıklarını belirtti.

***

Dobriç'teki camiye haç çizildi. 12 Ocak 2015 tarihinde Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık ) şehrinin merkezinde bulunan Hacı Osman Camii'ye saldırı yapıldı. Caminin dış duvarında 2 metre boyutunda beyaz bir haç çizilmiştir. Bu tür eylemler ülkede tekrar edilmektedir. En son 2014 yılında Gotse Delçev kasabasındaki Karaca Paşa Camii'ne bu tür Müslüman ibadet yerine saldırıda bulunulmuştu.

***

Başbakan Borisov: "Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin kaderi netleşecek" dedi. Avrupa Komisyonu'nun enerjiden sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic'in Bulgaristan adına Moskova'da temaslarda bulunduğunu belirten Borisov, görüşmelerin ardından Rusya'nın kesin olarak Güney Akım'dan vazgeçip geçmediğinin ve projeyle ilgili bundan sonraki tutumunun ne olacağının netleşeceğini kaydetti.

***

Bulgaristan, Türkiye ile sınır bölgesindeki sığınmacı akınına karşı ek önlem almaya hazırlanıyor. Savunma Bakanı Nikolay Nençev, gazetecilere yaptığı açıklamada çok sayıda sığınmacının geçiş yapmaya çalıştığı Türkiye ile sınır bölgesinde alınacak ek önlemlerin görüşüldüğünü belirtti ve "Türkiye sınırına asker yollanmayacak" dedi.

***

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Bulgaristan'da. Bulgaristan'a yaptığı bir günlük resmi ziyareti kapsamında mevkidaşı Daniel Mitov ile bir araya gelen Hammond, düzenlenen ortak basın toplantısında, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar konusunda kararlı olduğunu bildirdi. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov da Bulgaristan ve İngiltere'nin dost, AB içinde ortak ve NATO'da müttefik olduklarını belirterek, "Karmaşık olan uluslararası ortamında iki ülke ortak değerler paylaşıyorlar" dedi.

***

HÖH partisi, Türkçe radyo vericilerin açılmasını ısrar ediyor. HÖH Milletvekili Çetin Kazak, partinin Bulgaristan Devlet Radyosu'nun 31 Aralık 2014 tarihinde Şumnu, Salmanovo, Razgrad, Kırcaali, Dulovo ve Tırgovişte'de orta dalga vericilerini kapatma kararını Parlamento Kültür ve Medya Komisyonu, Elektronik Medya Kurulu (SEM) ve Haberleşme Düzenleme Komisyonu'nun dikkatine arz edeceğini bildirdi.

***

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Bulgaristan'da. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin Bulgaristan'ın geleceğini güvence altına alabilmesi için yardım edeceğini söyledi. Görüşmelerde, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra iki ülke arasındaki savunma ve güvenlik işbirliği, Bulgaristan'ın enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve adalet sistemindeki reformlar ele alındı, bu alanlarda çalışma gruplarının oluşturulması kararı alındı.

***

Kırcaali Valisi İliya İliev:"Makas Sınır Kapısı'ndan otobüs geçmemesi için engel yok" dedi. Makas-Nimfeya Sınır Kapısı'ndan tırların geçiş yapmasına izin verilmemesinin iki sebepten kaynaklandığını belirtti. Birincisinin Kırcaali'nin çevre yolunun olmaması, ikincisinin ise sınır kapısında ağır yük kamyon terazisi ve yolda ağır taşıtlar şeridi olmamasından kaynaklandığını izah etti. Şu anda Kırcaali'nin çevre Yolu projesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü kaydeden Vali, yolun geçeceği yerlerde bulunan özel mülk olan arazilerin kamulaştırılacağını ifade etti.

***

Kırcaali Haber gazetesinin Haftalık yayına başlamasının 5. Yıldönümü ve Facebook sayfasını beğenme sayısının 5 bini aşması sebebiyle küçük bir kutlama düzenlendi. Gazetenin ofisinde bu münasebetle özel yaptırılan bir yaş pasta kesildi. Kutlamaya katılan Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Dönmez, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Başkanı Harun Bekir, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Sekreteri Birol Köseömer gazetenin ekibini onurlandırdılar.

***

Filibe'de Nazım Hikmet'i anma etkinliği düzenlendi. Nazım Hikmet, doğumunun 113. yılında adını taşıdığı Filibe'deki Kültür evinde anıldı. Nazım Hikmet için karanfiller bırakıldı, şiirler okundu. Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Murat Muhacıroğlu'nun da yer aldığı gecede büyük Usta Nazım Hikmet'in şiirleri müzik eşliğinde Filibe Paisiy Hilendarski Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğrencileri tarafından seslendirildi.

***

Balkan Türkleri Genel Başkana "Devam" dedi. Geçtiğimiz hafta yeterli çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Merkezi'nin 14. Olağan Genel Kurulu, Sekapark Otel'de gerçekleşti. 745 delegenin bulunduğu derneğin gerçekleşen kongresinde ikinci kongrede de adaylığını koyan mevcut başkan Dr. Bayram Çolakoğlu güven tazeledi. Kongrede 11 kişilik yönetim ve 3 kişilik denetim kurulu üyeleri de seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI