HAFTANIN ÖZETİ /12 -19 Şubat 2018Pazartesi, 19 Şubat 2018

HAFTANIN ÖZETİ /12 –19 Şubat 2018Nilgün AHMETİşverenler, üçüncü ülkelerden işçilere yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını istedi. Bulgaristan Devlet Radyosu'na (BNR) konuşan Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği Başkanı Vasil Velev," İşverenler, üçüncü ülke vatandaşlarının çalıştırılmasına yönelik herhangi bir kısıtlamanın kaldırılmasını talep ediyorlar, çünkü neredeyse yarım milyon işçi sıkıntısı çekiliyor" diye açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20566

***

Bakan Kurtulmuş, Sofya'da Bulgaristanlı mevkidaşı ile bir araya geldi. Kurtulmuş, Avrupa Birliği (AB) Turizm Bakanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Sofya'da Bulgaristanlı mevkidaşları ile buluştu. Ziyaretinin başında Bakan Kurtulmuş, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy'un konutunda soydaş ve kanaat önderleri ile bir araya geldi. Kurtulmuş, daha sonra beraberindeki heyet ile Bulgaristan Turizm Bakanı Nikolina Angelkova ile görüştü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20573

***

Yurt dışında çalışmak için aracılık yapan 16 firmanın kaydı iptal edildi. İstihdam Ajansı, 2015-2017 döneminde yurt dışında istihdam için aracılık yapan 16 firmanın kaydını iptal etti. Bu firmaların faaliyetlerinin sona erdirilmesinin nedeni Genel İş Müfettişliği Ajansı tarafından tespit edilen ihlallerdir. İhlaller tespit edilmesi sonucunda çıkarılan ceza kararnameleri yürürlüğe girdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20576

***

Ulusal Belediye Hastaneleri Derneği, devleti ayrımcılık yapmakla suçladı. Ulusal Belediye Hastaneleri Derneği, belediye hastanelerinin devlet tarafından ayrımcılığa uğradığını ileri sürdü. Dernek, devleti, devlet hastanelerine daha fazla kaynak sağlayıp ilgi göstererek, belediye hastanelerini iflasa sürüklemekle suçladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20577

***

HÖH Gençlik Kolları, AB'nin kültürel ve dilsel çeşitliliğini korumak için kampanya başlattı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları, Avrupa Birliği'nin (AB) kültürel ve dilsel çeşitliliğini korumak için kampanya başlattı. Gençler, Nisan ayı başına kadar bir milyon imza toplanması amaçlanan girişime katılacaklar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20578

***

Kalp hastası çocukların ebeveynlerinden protesto. Başbakanlık konutu önünde toplanan kalp hastası çocukların ebeveynleri, Ulusal Kardiyoloji Hastanesi Çocuk Kliniğini desteklemek için protesto gösterisi yaptı. Ulusal Kardiyoloji Hastanesi Çocuk Kliniği maddi imkan ve personel eksikliği nedeniyle iflasın eşiğine geldi. Protestocuların ifadesine göre, klinik gerçekten iflasın eşiğinde ve faaliyetini durdurabilir ve bu durumda kalp rahatsızlığı olan çocuklara hizmet verecek başka klinik yoktur.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20580

***

İşverenler, Ticaret Sicili işlemlerinin yeniden başlatılmasını istedi. Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AOBR ) yaptığı yazılı açıklamada Ticaret Sicili işlemleri konusunda yaşanan gerginlikten dolayı endişe duyduğunu belirtti. Yaşanan zorlukların, 2017 yılının sonunda yürürlüğe giren Ticaret Yasası'ndaki değişikliklerden kaynaklandığına dikkat çekildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20582

***

Merkez Seçim Komisyonu, elektronik oylamanın ertelenmesini önerdi. Merkez Seçim Komisyonu (MSK), elektronik oylamanın ertelenmesini önerdi. Plana göre elektronik oylama sistemi, önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinde uygulanacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20583

***

Bakan Kurtulmuş, AB Üye Ülkeleri Turizm Bakanları Zirvesi'ne katıldı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin Ortadoğu'daki politikasının şeffaf, açık ve bölgedeki bütün ülkelerin sınırlarının korunması, bütünlüğünü korunmasına yönelik politika olduğunu söyledi. Bulgaristan'a iki günlük resmi ziyaret için gelen Bakan Kurtulmuş, Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın başkenti Sofya'nın Ulusal Kültür Sarayı'nda (NDK) düzenlenen AB Üye Ülkeleri Turizm Bakanları Zirvesi'ne katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20585

***

Bazı ilaçların ihracatını kısıtlayacak kanun tasarısı ilk okumada kabul edildi. Meclis Genel Kurulunda görüşmelerinin ardından ilk okumada yapılan oylama sonucunda Beşeri Tbbi Ürünler Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısı 96 oyla kabul edildi. İlaçların ticareti ve ihracatı üzerinde daha sıkı kontrol imkanı tanıyan kanun tasarısı Meclis Başkanlığına Sağlık Bakanı Kiril Ananiev tarafından sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20589

***

Filibe Cuma Camii'nde geleneksel hoşgörü kahvesi içildi. Filibe'de dört yıl önce Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camii'ne taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların 4. yıldönümü sebebiyle camide hoşgörü mevlidi okundu. Mevlidin yanı sıra hoşgörü kahvesi içildi. Kahve içmeye kentteki tüm dini topluluklar ve yerel yönetim temsilcileri davet edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20590

***

Komünist rejim mağdurları, Meclis Başkan Yardımcısı Jablyanov'un istifasını istedi. İktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin ardından ülkede komünist rejim mağdurlarının üye olduğu dernekler de Meclis Başkan Yardımcısı Valeri Jablyanov'un "Halk Mahkemesi, gerekli ve kaçınılmaz bir adalettir" ifadelerini kınayarak, Meclis Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmesini ve kamuoyu önünde özür dilemesini istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20591

***

2017 yılı sonu itibariyle hanehalkı fert geliri yüzde 9,3 arttı. Ulusal İstatistik Enstitüsünün (NSI) son verilerine göre 2017 yılının dördüncü çeyreğinde hanehalkı ferdi başına düşen ortalama gelir toplam 1449 levaya ulaştı. Bu demektir ki, ortalama gelir bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artış gösterdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20592

***

Bulgaristan ve Türkiye Başbakanları bölgedeki altyapı projelerini görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Münih Güvenlik Konferansı çerçevesinde Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile bir araya geldi. Görüşmenin ana konusunu bölgedeki altyapı projeleri oluşturdu. İkili, Sofya ve Ankara arasındaki ortak çalışmanın iyi sonuçlarını vurgulayarak, göç krizini görüştü. Mart ayının sonunda Varna'da gerçekleşecek olan AB-Türkiye toplantısına yapılan hazırlıkları konuştular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20597

***

Eğitim Sendikası, anaokullarına ve okullara kamera takılmasına karşı çıktı. Podkrepa Emek Konfederasyonu Eğitim Sendikası, eğitim kurumlarında video gözetimi gerçekleştirilmesine karşı çıktı. Sendika tarafından yayımlanan açıklamada, "Bulgar öğretmeni, takip edilmesi, ya da izlenmesi için suçlu biri değildir" denildi. Anaokullarında meydana gelen birkaç şiddet olayı, bazı büyük şehirlerde hala sürmekte olan protestoları provoke etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20599

***

Kırcaali Haber'e TÜRKSOY Basın Ödülü Verildi. Kırcaali Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet'e Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine sağladığı katkılarından dolayı (16.02.2018) "TÜRKSOY Basın Ödülü" verildi. Kastamonu'nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesi nedeniyle Kastamonu Belediyesi Konferans Salonu'nda, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından "TÜRKSOY Basın Ödülü" töreni düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20600

YAZARIN DİĞER YAZILARI