HAFTANIN ÖZETİ /13 - 20 Kasım 2017Pazartesi, 20 Kasım 2017

HAFTANIN ÖZETİ /13 – 20 Kasım 2017Nilgün AHMET2016 yılında yaklaşık 40 bin genç istihdam edildi. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, "2016 yılında yaklaşık 40 bin genç İstihdam Ajansı aracılığıyla reel sektörde çalışmaya başladı" diye bildirdi. 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde 29 yaş altı 31 300 civarında genç İstihdam Ajansı aracılığıyla birincil işgücü piyasasında çalışmaya başladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20099

***

Sofya'da yük treninde 29 kaçak sığınmacı yakalandı. Geçen pazar akşamı Sofya Merkez Tren Garı bölgesinde hareket eden bir yük treninde 29 sığınmacıdan oluşan bir grup yakalandı. Yabancıların arasında çocuklar da vardı. Kaçak sığınmacıların bazıları vagonların çatısında görüldü. Polis hemen bir operasyon gerçekleştirdi ve grubu gözaltına aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20096

***

Yeni bir kuş gribi salgını tespit edildi. İl merkezi olan Pazarcık'a bağlı Sinitevo köyünde halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi virüsü tespit edildi. Kuş gribi salgını kanatlı hayvan yetiştirilen bir kümeste tespit edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20098

***

Bulgaristan ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası arasında işbirliği ele alındı. Başbakan Boyko Borisov ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Başkan Yardımcısı Pierre Heilbronn arasında yapılan görüşmede Bulgaristan ve EBRD arasındaki iyi işbirliği ve gelecekte işbirliği potansiyeli ele alındı. Bulgaristan Başbakanı ve EBRD Başkan Yardımcısı, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) entegrasyonu perspektifini de ele aldılar. Altyapı alanında projeler ve özellikle de doğal gaz, ulaşım ve dijital bağlantılarıyla Batı Balkan ülkeleri Avrupa komşularına daha da yaklaşacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20102

***

Bulgaristan, yaşlı kişilerin sayısına göre dünya dördüncüsü. Vratsa'da düzenlenen "Demografik Sorunlar" konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan Dr. Emiliya Voynova, "Birleşmiş Milletler Örgütü'nün (BM) verilerine göre her dördüncü Bulgaristan vatandaşı 60 yaş üzerindedir, ülkemiz ise yaşlı kişilerin sayısına göre dünyada dördüncü sırada yer aldı" diye bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20106

***

Başbakan Borisov, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme yaptı. Başbakan Boyko Borisov, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme gerçekleştirdi. Borisov ile Roma'da görüşmesinin ardından basın açıklaması yapan Gentiloni,"İyi ekonomik ilişkilere dayanarak Bulgaristan'a daha fazla yatırım yapılması hakkında konuşabiliriz" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20108

***

HÖH, Bulgaristan'ın İlerleme Raporu'nu tam bir başarısızlık olarak değerlendirdi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından açıklanan Bulgaristan'ın İlerleme Raporu'nu beğenmedi. Mecliste gazetecilere brifing veren HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, raporu tam bir objektif başarısızlık olarak değerlendirdi. Karadayı, raporda yer verilen saptamaları değerlendirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20109

***

AB Komisyonu, Bulgaristan'ın yeni İlerleme Raporu'nu açıkladı. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu İşbirliği ve İzleme Mekanizması çerçevesinde hazırlanan Bulgaristan'ın yeni İlerleme Raporu'nu açıkladı. Raporda komisyonun Ocak ayındaki raporunda yer alan 17 tavsiyenin Bulgaristan tarafından yerine getirildiği kaydedildi. Raporda birçok alanda ilerleme olduğu, ancak daha çalışılması gerektiği kaydedildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20110

***

Bulgaristan, gelişmekte olan ülkelerde insani yardım için 700 bin leva destek verdi. Bulgaristan, gelişmekte olan ülkelerde insani yardım için 723 030 levalık kaynak tahsis etti. Bu kaynaklar, ülkemizin Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke olarak yükümlülüğü kapsamında resmi kalkınma yardımları adı altında sağlanıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20113

***

Filibe Başkonsolosluğundan Kırcaali Haber ekibine plaket. .C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, sürpriz yaparak Kırcaali Haber Gazetesi'nin 400.sayısı dolayısıyla gazetenin Kırcaali'deki ofisine teşrif ederek, tüm ekibi tebrik etti. Daha sonra Sayın Ergani, Kırcaali Haber gazetesinin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Müzekki Ahmet'e Başkonsolosluk adına bir plaket sundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20117

***

Türk-Bulgar Gazeteci Değişim Programı Tamamlandı. Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü ile Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu arasında yapılan iş birliği çerçevesinde daha önce Hasköy (Haskovo) yerel basın mensuplarının 3-4 Ekim tarihlerinde Edirne'de ağırlanmasının ardından, Edirne basınından bir grup gazeteci, 14-15 Kasım'da Bulgaristan'da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20124

***

Meclis Başkanı Dimir Glavçev, görevinden istifa etti. Meclis Başkanı Dimir Glavçev, görevinden istifa etti. Glavçev, bu kararı Başbakan Boyko Borisov ile bir buçuk saat süren baş başa görüşmeden sonra aldı. Meclis kürsüsünden istifa dilekçesi sunduğunu duyuran Glavçev, milletvekillerin kendilerinin görevden istifa etmeleri durumunda bu dilekçenin Mecliste görüşülmesinin ve oylanmasının gerekmediğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20119

***

Yeni Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva oldu. Meclis Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva, görevinden istifa eden Diimitır Glavçev'in yerine Meclis Başkanlığına seçildi. Yapılan oylamada 138 milletvekili kabul, 3 milletvekili ret oyu kullanırken 71 milletvekili ise çekimser kaldı. Meclis Başkanı olarak yemin ettikten sonra Karayançeva, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu'na aday göstermesi ve Meclise seçiminden dolayı teşekkür etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20120

***

T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Haskovo Valisi ile görüştü. Haskovo (Hasköy) Valisi Stanislav Deçev, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'yi makamında kabul etti. Türk diplomat, Haskovo'nun Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ikili ilişkilerde özel bir yer edindiğini kaydetti. Bunun Haskovo'nun Türkiye'nin Avrupa'ya açılan en büyük kapısı olmasından kaynaklandığını belirtti.
https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20123

YAZARIN DİĞER YAZILARI