HAFTANIN ÖZETİ /13 - 20 Şubat 2017Pazartesi, 20 Şubat 2017

HAFTANIN ÖZETİ /13 – 20 Şubat 2017Nilgün AHMETBaşbakan Gerdjikov, Kulata-Promahon Sınır Kapısı'nı ziyaret etti. Faaliyetlerini yerinde incelemek için Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki Kulata-Promahon Sınır Kapısı'nı ziyaret eden Başbakan Ognyan Gerdjikov, "Bulgar ve Yunan makamlarının aldığı tedbirler sayesinde sınırın ülkemiz tarafında araç kuyruğu bulunmuyor" dedi.

***

Sofya'da "Sokaklarımızda Naziler Olmasın" yürüyüşü yapıldı. Başkent Sofya'da ırkçı Bulgaristan Milli Birliği (BNS) partisi tarafından her yıl düzenlenen "Lukov Marşı" adlı meşaleli yürüyüşe karşı düzenlenen bu yılki gösteri 12 Şubat Pazar günü yapıldı. Barışçıl yürüyüşe Sofya ve yurdun iç kesimlerinden yüzlerce vatandaş katıldı.

***

Başbakan Gerdjikov: Eçemişka Tüneli'nde beş yıllık iş beş günde yapıldı. Hemus Otobanı üzerindeki Eçemişka Tüneli'nde bir aydınlatma aracının oradan geçen bir otomobil üzerine düşerek, içinde bulunan bir kadının hayatını kaybetmesinden dolayı yapılan onarım çalışmalarından sonra tünel tekrar trafiğe açıldı. Açılışta hazır bulunan Başbakan Ognyan Gerdjikov, "Beş günde beş yıldan fazla iş yapıldı" dedi.

***

Kırcaali ilindeki okullara öğrenci kabulüne ilişkin proje önerisi onaylandı. Kırcaali Vali Yardımcısı Rumen Mladenov'un başkanlığındaki Kırcaali İli Gelişim Konseyi Daimi İstihdam Komisyonu, Bölge Eğitim Müdürlüğü'nün 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Kırcaali ilindeki devlet ve belediye meslek okullarına öğrenci kabulüne ilişkin proje önerisini onayladı.

***

Kirkovo'da tefeci operasyonunda bir kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı (MVR) Bölge Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Kirkovo (Kızılağaç) İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince 43 yaşındaki R.İ'nin tefecilik yaptığı iddiasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

***

Türkiye sınırındaki kameralı gözetim sistemi milli önem arz eden yapı oldu. Hükümetin aldığı kararla Bulgaristan-Türkiye sınırında kameralı gözetim yapılmasına ilişkin entegre sistemin milli önem arz eden bir yapı ve milli yapı olduğu duyuruldu. Kararın gerekçeleri arasında bu yapı statüsünün sınırın gözetimine ilişkin sistemin genişletilmesi ile ilgili idari işlemler süresinin oldukça kısaltılmasına izin verdiği belirtildi.

***

Şiddet Karşısında İslam" Adlı Kitabin Bulgarca Çevrisi Tanıtıldı. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Diyanet İşleri Başkanlığınca yayımlanan "Şiddet Karşısında İslam" adlı kitabının Bulgarca çevirisi tanıtıldı.

***

Belediye başkanları, oy kullanma makineleri ile ilgili endişelerini dile getirdi. Kırcaali Valisi Naço Kovaçev, erken Parlamento seçimlerine ilişkin organizasyon ve teknik hazırlıklar konusunda Kırcaali ili Belediye Başkanları ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Kovaçev, "Devlet idaresinin yanı sıra yerel yönetim de erken Parlamento seçimlerinin rahat bir şekilde gerçekleştirmesi konusunda son derece büyük sorumluluk taşıyor" dedi.

***

Başbakan Gerdjikov, 34. Holiday SPA Expo 2017 Uluslararası Turizm Fuarı'nı açtı. Sofya'da düzenlenen ülkenin en büyük turizm fuarı olan 34. Holiday SPA Expo 2017 Uluslararası Turizm Fuarı'nın açılışını yapan Başbakan Ognyan Gerdjikov,"Geçen yıl Bulgaristan'da turizm açısından son derece verimliydi" dedi. Forumda yurt içi ve yurt dışından katılan 350'den fazla turizm kuruluşu ve 40'tan fazla belediye temsil edildi.

***

Ardino Belediye Başkanına "Gelecek Vaat Eden Turizm Destinasyonu" ödülü. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Ardino kasabasının gelecek vaat eden bir turizm destinasyon olarak tanınmasından dolayı ödüllendirildi. Belediye Başkanı, itibarlı Turizm ve Dinlenme Dergisi tarafından verilen Altın Ödülü ile onurlandırıldı.

***

Kırcaali'de siyasi partiler, seçim sandık komisyonlarının kadrosu hakkında anlaştı. 43. Halk Meclisi'nde ve Avrupa Birliği Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi parti ve koalisyonların yerel örgüt yöneticileri, 26 Mart'ta yapılacak erken Parlamento seçimleri için Kırcaali İlçesi'nde seçim sandıkları kurulmasına ilişkin istişare toplantısı gerçekleştirdi.

***

Bakanlıkların denetiminde birçok hile tespit edildi. Başbakan Ognyan Gerdjikov, yaptığı basın açıklamasında bakanlık faaliyetlerinin denetim ve teftişi sonucunda hazırlanan raporlara göre önceki hükümet tarafından gerçekleştirilen kamu ihalelerinde tespit edilen ihlaller hakkında bilgi verdi.

***

Başkonsolos Hüseyin Ergani Smolyan şehrini ziyaret etti. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani Smolyan şehrine ziyarette bulundu.Başkonsolosun ilk ziyareti Smolyan Bölge Müftülüğü oldu. Bölge Müftüsü Necmi Dıbov'la makamında görüşen Başkonsolos Ergani sıcak karşılama için Bölge Müftüsüne teşekkür etti. Sohbet esnasında Bölge Müftülüğünün faaliyetleri hakkında bilgiler verildi.

***

İstanbul-Sofya Ekspresi sefere başlıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 292 kilometre uzunluğundaki Kapıkule-İstanbul demiryolu hattındaki yenileme çalışmalarının tamamlandığını ifade etti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI