HAFTANIN ÖZETİ /14 - 21 Ağustos 2017Pazartesi, 21 Ağustos 2017

HAFTANIN ÖZETİ /14 – 21 Ağustos 2017Nilgün AHMETBurgaz'da balıkçılardan protesto gösterisi. Balıkçılık, deniz balıkçılık, su ürünleri ve balık işleme sektörlerinin temsilcileri, Burgaz şehrinde Balıkçılık ve Su Ürünleri İcra Ajansı (İARA) Şubesi önünde protesto gösterisi yaptılar. Protestonun nedeni Tarım ve Gıda Bakanlığı ve Çevre Bakanlığının beyaz kum midye avının yasağından dolayı bu sektörlerin temsilcilerinin kendilerini mağdur hissetmeleridir.

***

Montana bölgesinde tarım üreticileri protesto eylemi yaptı. Montana bölgesinde onlarca tarım üreticisi protesto gösterisi yaptı. Tarım üreticilerinin memnuniyetsizliğinin nedeni bazı şirketlerin onların tarım mülklerini ve arazilerini kendilerine bildirmeksizin kiraya vermesidir.

***

34. Bulgar askeri kontenjanı törenle Afganistan'a uğurlandı. NATO'nun Afganistan'da icra ettiği Kararlı Destek misyonuna katılmak üzere 34. Bulgar askeri kontenjanı düzenlenen törenle Afganistan'a uğurlandı. 34.Bulgar askeri kontenjanı uğurlama töreni Karlovo (Karlıova) şehrinde Vasil Levski Evi Müzesi önünde başladı.

***

Kamu Denetçisi Manolova: Bulgaristan'da her gün 3 çocuk kaderine terk ediliyor. BTV'nin "Bu Sabah" programına konuk olan Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, "Bulgaristan her gün 3 çocuk ailesi tarafından kaderine terk ediliyor" diye kaydetti.

***

Slanchev Bryag'da eğlence mekanı çalışanları, denetimleri protesto etti. Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında bulunan Slanchev Bryag (Sunny Beach) tatil merkezinde eğlence mekanlarında çalışan 500'ü aşkın görevli protesto gösterisi gerçekleştirdi. Protestonun nedeni Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un başkanlığında yapılan gece denetimleri sonucunda gürültü kirliliği yapan gece kulüplerine ceza uygulanması ve teknik ekipmanlara ve ses sistemlerine el konulmasıdır.

***

Kırcaali'de Gabrovo Teknik Üniversitesi'ne bağlı eğitim gerçekleştirilmesi konuşuldu. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis makamında Gabrovo Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rayço İlariyonov ile görüştü. Görüşmede ele alınan konulardan biri Gabrovo Teknik Üniversitesi'ne bağlı olarak Kırcaali'de iş odaklı eğitim programı düzenlenmesi oldu.

***

Sofya Ticaret Başmüşaviri M. Emrah SAZAK, BULTİŞAD ile üyesi firmaları ziyaret etti. Sofya Ticaret Başmüşaviri M. Emrah SAZAK Kuzey Bulgaristan, Kuzeydoğu Bulgaristan ve Doğu Bulgaristan'da firma ziyaretlerinde bulundu. Ziyaret kapsamında Lofca'da masif parke üretimi ile iştigal eden Balkan Parket firması üretim süreci ile ilgili bilgi aldı.

***

Bakan Petkov, Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığının önceliklerini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Biser Petkov, düzenlediği basın toplantısında bakanlığın önceliklerini tanıttı. Petkov, "Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı önerilen idari işlemlerdeki yükün hafifletilmesine dair analiz çalışmasını tamamladı" diye bildirdi.

***

Başbakan Borisov, Filibe-Asenovgrad yolunda onarım çalışmalarını yerinde inceledi. Başbakan Boyko Borisov, kamu ihale kararlarına itiraz sürelerinin kısaltılmasına yol açacak Kamu İhale Kanunu'nda değişiklikler yapılmasını tartışma çağrısını yaptı. Başbakan bu çağrıyı Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Nikolay Nankov eşliğinde bir hafta önce başlayan Filibe-Asenovgrad (Stanimaka) yolunda onarım çalışmalarını yerinde incelediği sırada yaptı.

***

Borisov, Lozenets-Nedyalsko doğalgaz boru hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Başbakan Boyko Borisov, dün Enerji Bakanı Temenujka Petkova'nın eşliğinde 20 kilometre uzunluğundaki Lozenets-Nedyalsko doğalgaz boru hattına ilişkin çalışmaları yerinde inceledi.

***

Sliven bölgesinde dokuz brusella salgını saptandı. Sliven (İslimiye) Valiliğinden yapılan açıklamada Sliven bölgesinde dokuz brusella salgını saptandığını, onların 8'inin Gergevets (Aladağlı) köyünde küçük bir çiftlikte ve Sliven şehrinin Reçitsa (Çayırlı) semtinde bir çiftlikte tespit edildiği bildirildi.

***

Kirkovo İlçesi'nde iki köyün içme suyunda Eşerihiya koli bakterisi tespit edildi. Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliğinden verilen bilgiye göre Kirkovo'nun (Kızılağaç) Djerovo (Arabacı) ve Çakalarovo (Çakalköy) köylerinde içme sularında Escherichia coli (E.coli) bakterisi tespit edildi ve suları içme yasağı getirildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI